Strona główna
opoka.org.pl
2020-01-07 08:40
nc / Łukasz Sośniak SJ

Święta dla niepełnosprawnych w domach Betel

Święta to wyjątkowy i trudny czas dla niepełnosprawnych mieszkańców domów Ruchu Betel, którzy w większości pochodzą z dysfunkcyjnych środowisk i zostali w dzieciństwie porzuceni przez swoich rodziców.

Kościół prawosławny w Etiopii
Autor/źródło: Jean Rebiffé/commons.wikimedia.org/CC BY 4.0

– W naszych domach dla niepełnosprawnych najbardziej wzruszającym momentem jest wspólna modlitwa przed Wigilią. Dzieci porzucone przez rodziców modlą się za mamę i za tatę, których często nigdy nie spotkały – mówi Radiu Watykańskiemu założyciel domów Betel, Andrzej Kalinowski.

Modlimy się za naszych rodziców

„Dla mnie najbardziej wzruszającą chwilą jest modlitwa przed samą Wigilią, w której zawsze dziękujemy za nasze rodziny. Większość naszych mieszkańców pochodzi niestety z rodzin patologicznych. Te osoby zostały kiedyś, najczęściej w dzieciństwie, porzucone, i w tej chwili każda z tych osób, modli się za swojego rodzica, za mamę, za tatę, za rodzeństwo, które bardzo często nie wiadomo gdzie się znajduje, czasem w innych ośrodkach, w domach dziecka, bardzo często te osoby nie wiedzą, co się stało z ich rodzicami. Ta modlitwa jest bardzo trudna i chwytająca za serce.”

Wspólnota Betel niesie pomoc w Etiopii od siedmiu lat. Niepełnosprawni mieszkańcy domu przygotowują się właśnie do świąt. Należą do Prawosławnego Kościoła Koptyjskiego, a w nim Boże Narodzenie będzie obchodzone 7 stycznia. - Głównym wydarzeniem jest spotkanie w kościele, wszyscy trzymają zapalone świece i tańczą w rytm bębnów – mówi założyciel ruchu Betel.

Wszyscy tańczymy w rytm bębnów

„Nie ma choinki. Nie ma też opłatka, ani tylu słodkości. Jemy natomiast placek, który nazywa się yndżera i na który kładzie się dość pikantny sos shiro oraz – jeżeli kogoś na to stać – kawałki mięsa z kurczaka. Na koniec rzuca się na ziemię źdźbła trawy. Wieczorem idziemy do kościoła. Na placu kościelnym wszyscy trzymają świece, śpiewają i tańczą w rytm wybijanych przez bęben dźwięków. Ubrani są na biało, mężczyźni trzymają w rękach drewniane laski. Panuje niezwykła atmosfera – mówi Radiu Watykańskiemu Andrzej Kalinowski. - Osoby niepełnosprawne i chore potrzebują od nas większej uwagi i wsparcia, szczególnie te porzucone przez rodziny. W Afryce często te osoby bez pomocy z zewnątrz po prostu umierają przedwcześnie. Na co dzień są źle traktowane, dostają do jedzenia wyłącznie resztki. Dlatego powstał nasz dom, dzięki któremu kilkoro niepełnosprawnych z Etiopii ma szansę na lepsze życie.”

Ruch Betel powstał w Częstochowie w 1990 r. Dziś liczy 15 domów, w których mieszkają osoby z różnym stopniem niepełnosprawności ruchowej i intelektualnej. Większość znajduje się w Polsce, ale są też placówki we Włoszech, a jedna w stolicy Etiopii. Mieszka w nich łącznie 67. podopiecznych. Betel obejmuje także mieszkania chronione, gdzie niepełnosprawni korzystają z regularnej pomocy wolontariuszy oraz wspólnoty spotkania dla osób z niepełnosprawnością, które żyją w swoich rodzinach.

Źródło: Vatican News

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-01-06 13:48:11
miniaturka

Papież pozdrowił chrześcijan Wschodu, młodzież misyjną oraz uczestników Orszaków

Po modlitwie „Anioł Pański” 6 stycznia Franciszek pozdrowił chrześcijan obrządków wschodnich – katolickich i prawosławnych, którzy jutro będą według kalendarza juliańskiego obchodzili Boże Narodzenie.
2020-01-06 14:07:34
miniaturka

Orszak Trzech Króli w obozie dla sudańskich uchodźców

Orszak Trzech Króli przeszedł ścieżkami największego obozu dla uciekinierów z Sudanu Południowego.
2020-01-07 07:10:27
miniaturka

Legnicki Orszak Trzech Króli

W 9. legnickim Orszaku trzech Króli wzięło udział ponad 2 tysiące osób.
2020-01-07 08:51:35
miniaturka

Ulicami polskich miast przeszły Orszaki Trzech Króli

W niemal 900 miejscowościach w Polsce odbyły się dziś Orszaki Trzech Króli. Uczestnicy dziękowali za „wszystkie cuda, które zdarzyły się w historii naszej Ojczyzny”, m.in. Cud nad Wisłą, ale też zbliżającą się beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.
2020-01-07 09:11:48
miniaturka

Hiszpańskim dzieciom prezenty przynoszą Trzej Królowie

Święto Trzech Króli ma w Hiszpanii charakter wyjątkowo rodzinny. Dla dzieci jest to najbardziej wyczekiwany dzień w roku, ponieważ Mędrcy ze Wschodu przywożą ze sobą prezenty. W wielu miejscowościach w przeddzień na ulice wychodzi barwny orszak Trzech Króli.
2020-01-07 09:24:47
miniaturka

Papież: pokłonić się Panu, czyli adorować

Na początku tego roku odkryjmy adorację jako wymóg wiary. Adorować to postawić Pana Boga w centrum, aby nie koncentrować się już na sobie, to nadać sprawom właściwy porządek, stawiając Boga na pierwszym miejscu.