Strona główna
opoka.org.pl
2020-01-06 18:30
ek / Beata Zajączkowska – Uganda

Orszak Trzech Króli w obozie dla sudańskich uchodźców

Orszak Trzech Króli przeszedł ścieżkami największego obozu dla uciekinierów z Sudanu Południowego.

Autor/źródło: Pixabay/dassel/Pixabay License

Towarzyszyło mu zorganizowane przez dzieci przedstawienie biblijne, które w kolejnych dniach będzie pokazywane w 30 kaplicach leżących na terenie obozu Bidibidi w Ugandzie. Mieszka w nim ponad 300 tys. osób. Pomoc uchodźcom niesie czterech księży werbistów i siedem sióstr ze Zgromadzenia Służebnic Ducha Świętego.

„Sudańscy uchodźcy potrzebują nadziei. Potrzebują też motywacji, która pozwoli im pokonać pasywność i zacząć aktywniej troszczyć się o swoją przyszłość” – mówi Radiu Watykańskiemu posługujący w Bidibidi ojciec Andrzej Dzida. Polski werbista wskazuje, że towarzyszenie duszpasterskie jest bardzo potrzebne Sudańczykom w procesie wychodzenia z traumy. Wyzwanie jest tym większe, iż większość uchodźców w obozie stanowią dzieci i młodzież. Z myślą o nich została zorganizowana m.in. grupa Papieskich Dzieł Misyjnych, której członkowie nazywani są „Kizito”, od najmłodszego męczennika ugandyjskiego. Należy do niej 1,5 tys. dzieci.

„Dzięki Fundacji Orszaku Trzech Króli mogliśmy zorganizować coś lepszego dla dzieci w czasie uroczystości Objawienia Pańskiego i kolejnych dni. Mowa o lepszym posiłku, jakimś ubraniu. Przez obóz przejdzie procesja, ale dzieci zorganizowały też przedstawienie biblijne związane z obchodzonym przez werbistów Rokiem Słowa Bożego, który przeżywamy też w obozie. Dzieci ukazują biblijne wydarzenia poczynając od dzieła stworzenia, przez Zwiastowanie i wizytę pasterzy, po przybycie Trzech Mędrców – mówi papieskiej rozgłośni o. Dzida. – Te scenki będą przedstawiane w różnych kaplicach na terenie obozu. Dzieci szły od jednej kaplicy do drugiej, ok. 1,5 godziny drogi. To też jest ważna duszpasterska inicjatywa, która uświadamia uchodźcom, że jesteśmy na miejscu, że zawsze mogą do nas przyjść i porozmawiać, ale mogą też wejść do kościoła, pomodlić się i odnaleźć to natchnienie, które wybrzmiewa w Psalmach: to Bóg jest tym, który daje nam schronienie; tym, który daje schronienie uchodźcom; troszczy się o tych, którzy muszą uciekać, cierpią głód i obawiają się o własne życie; Bóg jest tym, który jest naszą siłą i wsparciem. Takie działania duszpasterskie są bardzo potrzebne, pomagają uchodźcom wychodzić z procesu traumy, pasywności i przejść do jakiejś aktywności. Sudańczycy, którym pomagamy bardzo potrzebują nadziei.“

Pracujących w sudańskimi uchodźcami werbistów możesz wesprzeć. Liczy się każdy przekazany grosz.

Centrum Animacji Misyjnej Księży Werbistów

Kolonia 19,

14-520 Pieniężno

Polska Kasa Opieki S.A. II Oddział w Elblągu

Z dopiskiem: o. Andrzej Dzida Sudan Płd.

Dla PLN: 76 1240 1226 1111 0000 1395 9089

Dla US$: 86 1240 1226 1787 0010 0494 4718

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-01-06 13:25:40
miniaturka

Kondolencje Przewodniczącego Episkopatu dla rodzin ofiar tragedii w Chojnicach

"Rodzinom Zmarłych składam wyrazy współczucia i proszę o modlitwę za tych, którzy zginęli tragicznie oraz za osoby poszkodowane..." napisał na Twitterze abp Stanisław Gądecki.
2020-01-06 13:33:05
miniaturka

Franciszek na „Anioł Pański”: bądźmy świadkami Chrystusa tam, gdzie jesteśmy

Do dawania świadectwa Chrystusowi tam, gdzie jesteśmy zachęcił papież Franciszek 6 stycznia, w uroczystość Objawienia Pańskiego w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”.
2020-01-06 13:48:11
miniaturka

Papież pozdrowił chrześcijan Wschodu, młodzież misyjną oraz uczestników Orszaków

Po modlitwie „Anioł Pański” 6 stycznia Franciszek pozdrowił chrześcijan obrządków wschodnich – katolickich i prawosławnych, którzy jutro będą według kalendarza juliańskiego obchodzili Boże Narodzenie.
2020-01-07 07:10:27
miniaturka

Legnicki Orszak Trzech Króli

W 9. legnickim Orszaku trzech Króli wzięło udział ponad 2 tysiące osób.
2020-01-07 08:38:25
miniaturka

Święta dla niepełnosprawnych w domach Betel

Święta to wyjątkowy i trudny czas dla niepełnosprawnych mieszkańców domów Ruchu Betel, którzy w większości pochodzą z dysfunkcyjnych środowisk i zostali w dzieciństwie porzuceni przez swoich rodziców.
2020-01-07 08:51:35
miniaturka

Ulicami polskich miast przeszły Orszaki Trzech Króli

W niemal 900 miejscowościach w Polsce odbyły się dziś Orszaki Trzech Króli. Uczestnicy dziękowali za „wszystkie cuda, które zdarzyły się w historii naszej Ojczyzny”, m.in. Cud nad Wisłą, ale też zbliżającą się beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.