Strona główna
opoka.org.pl
2019-06-24 11:08

Kurs propedeutyczny dla duszpasterzy polonijnych

W dniach od 1 – 3 lipca br., w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski, odbywa się kurs propedeutyczny dla księży wyjeżdżających do pracy duszpasterskiej wśród polskich emigrantów. W kursie uczestniczy dziesięciu księży, którzy w bieżącym roku podejmą pracę wśród Polonii w Anglii, Francji, Niemczech, Irlandii, Norwegii i we Włoszech.

W spotkaniu, pod przewodnictwem bp Wiesława Lechowicza, Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej wezmą udział zaproszeni goście – duchowni i świeccy, rektorzy polskich misji katolickich i przedstawiciele instytucji zajmujących się Polonią, przedstawiciel Ministerstwa Spraw Zagranicznych – przedstawiając w formie prelekcji specyfikę życia i duszpasterstwa emigracyjnego.  

Bp Wiesław Lechowicz - Spotkanie księży wyjeżdżających do posługi Polonii / Episkopat Polski/

„Przez te trzy dni będziemy mieć różnego rodzaju konferencje, które dotykają różnych problemów dotyczących życia polskich emigrantów i z różnymi wymiarami posługi duszpasterskiej wśród Polonii. Posługa duszpasterska polega na głoszeniu Słowa Bożego, sprawowaniu sakramentów, prowadzeniu administracyjnym parafii i przede wszystkim towarzyszeniu Polakom w ich codzienności” – powiedział bp Wiesław Lechowicz, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.  


Polski ksiądz wyjeżdżający za granicę dzieli w pewnym sensie los polskich emigrantów, podkreślił bp Lechowicz. „Chcemy również zaznajomić tych księży ze specyfiką pracy duszpasterskiej i życia kapłańskiego za granicą”.  „Spotkanie będzie okazją do lepszego poznania się, do wymiany doświadczeń, do stawiania różnych pytań. Mam nadzieję, że tegoroczne spotkanie otworzy tych księży na nową perspektywę ich pracy” – podkreślił bp Lechowicz.

Radio Warszawa

Aspekty prawne duszpasterstwa migrantów, specyfika duszpasterstwa małżeństw i rodzin na emigracji, oraz oczekiwania świeckich wobec polskich duszpasterzy – to tylko niektóre z zagadnień poruszanych w czasie kursu dla księży, którzy po raz pierwszy wyjeżdżają do pracy z Polakami żyjącymi w różnych krajach Europy. Zobacz więcej...

Bp Lechowicz: W duszpasterstwie najważniejszy jest człowiek

„Jestem osobiście bardzo zadowolony z tego spotkania. Myślę, że największym komplementem jest to, że jeden z księży w części podsumowującej powiedział, iż dzięki tej konferencji doszedł do wniosku, że w duszpasterstwie najważniejszy jest człowiek. Bardzo się cieszę z tego wniosku, bo nie ma miłości Pana Boga bez miłości człowieka” – podsumował bp Wiesław Lechowicz, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, który zorganizował to spotkanie.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi: