Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2019-06-24 11:45
MG / Zdzisław Malczewski TCh - Brazylia

Brazylia: jubileusz 70 lat kapłaństwa kard. Freire

W stołecznej Brasílii odbywają się uroczystości z okazji jubileuszu 70 lat kapłaństwa kard. José Freire Falcão.

Autor/źródło: Pixabay, strecosa, licencja: CC0


 W ostatnich latach w Brazylii wielu hierarchów obchodziło jubileusze 50 lat kapłaństwa, stąd ten jubileusz jest wyjątkowy. Kardynał jubilat ma 93 lata, a jego hasłem biskupim są słowa: „Służyć w pokorze”! Uroczysta Msza jubileuszowa zostanie odprawiona w katedrze metropolitalnej dedykowanej Pani z Aparecidy.W ciągu 20 lat posługi, kardynał jubilat, jako drugi ordynariusz stołecznej archidiecezji, przyczynił się do znacznego wzrostu liczby kapłanów i utworzenia nowych parafii w Dystrykcie Federalnym. Warto zaznaczyć, że kardynał przyjął kilku polskich misjonarzy do pracy duszpasterskiej w nowej stolicy kraju, odznaczającej się bardzo ciekawymi rozwiązaniami architektonicznymi, a także różnorodnością mieszkańców pochodzących z wielu regionów Brazylii.


Jako ciekawostkę podam, że w roku rozpoczęcia swojej posługi w Brasílii, wspomniany jubilat, mianował proboszczem katedry ks. prałata Czesława Rostkowskiego pochodzącego z diecezji łomżyńskiej. Polski misjonarz przez 12 lat (w latach 1984-1996), oprócz pełnienia posługi w stołecznej katedrze był równocześnie wikariuszem generalnym i ekonomem archidiecezji.


Kard. Freire w 1991 r. przyjmował Papieża Jana Pawła II przybywającego wówczas po raz drugi z wizytą apostolską do tego kraju.


Jubilat, należąc do kolegium kardynalskiego uczestniczył w pogrzebie Papieża Jana Pawła II i w konklawe, podczas którego kard. Ratzinger został wybrany następcą św. Piotra.


Kard. José Freire Falcão urodził się 23 października 1925 r. w Ererê w stanie Ceará. Mając 14 lat wstąpił do seminarium w Prainha w Fortaleza. Święcenia kapłańskie przyjął 19 czerwca 1949 r. Po 18 latach kapłaństwa 17 czerwca 1967 r. został biskupem i objął diecezję Limoeiro do Norte, w stanie Ceará, w której pełnił posługę przez 20 lat. Z kolei został arcybiskupem Teresina w stanie Piauí, na północy Brazylii (1971-1984). Po trzynastu latach posługi we wspomnianej archidiecezji został przeniesiony do Brasílii. W 1988 r. Papież Jan Paweł II wyniósł go do godności kardynalskiej.  


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: jubileusz, Brazylia, kardynał, José Freire