Strona główna
opoka.org.pl
2018-11-10 20:39
Michał Pora

Kraków. Sympozjum „Dziękujemy za Twoje serce… W hołdzie Świętemu Janowi Pawłowi II

Z okazji obchodzonych Dni Papieskich na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, 9 listopada w Bibliotece Głównej tejże uczelni odbyło się sympozjum pt. „ Dziękujemy za Twoje serce… W hołdzie św. Janowi Pawłowi II”. Wydarzeniem tym pracownicy Biblioteki UPJP2 chcieli również uczcić 60 rocznicę sakry biskupiej Karola Wojtyły oraz 40 rocznicę Jego wyboru na Stolicę Piotrową.

Autor/źródło: Michał Pora

Wspomnienie św. Jana Pawła II skierowane było głównie do ludzi młodych przybyłych na to sympozjum. Nie sposób jest podczas krótkiego spotkania streścić pontyfikat, sylwetkę wielkiego Polaka a także jego mądrość przekazywaną w słowach. Jednakże takie wydarzenie, gdzie spotykają się ludzie, którzy mieli okazje poznać Ojca Świętego lub, których życie w jakiś sposób On odmienił to wspaniały hołd pamięci. Na wstępie dyrektor Biblioteki UPJP2 Magdalena Nagięć, zaznaczyła „ Kiedy organizujemy takie spotkania i prosimy o przybycie prelegentów to spotykamy się z ogromną życzliwością. W takim momencie serce rośnie, że są jeszcze osoby, które chcą mówić do młodzieży, pokazać im inny świat”.

W odczytanym przez ks. prof. dr hab. Prorektora UPJP2 Józefa Stale liście od abp. Marka Jędraszewskiego Metropolita Krakowski napisał: „Wierzę, że w naszych sercach postać św. Jana Pawła II pozostaje wciąż żywa, ponieważ przesłanie, jakie nam pozostawił oparte na głębokim zjednoczeniu z Bogiem oraz na Jego słowie nigdy się nie dezaktualizuje. Możemy uznać to za pewnego rodzaju przywilej dostępny jednak również i dla nas, jako spadkobierców duchowego dziedzictwa naszego wielkiego rodaka. Ufam, że dzisiejsze sympozjum ubogacone licznymi świadectwami pozwoli na chwilę zadumy i twórczej refleksji nad religijnym aspektem codziennych wyborów, będąc równocześnie zachętą do trwania w wierności wyznawanym wartościom nawet w obliczu jawiących się przeciwieństw, trudności, zewnętrznych nacisków czy obecnych we współczesnym świecie tendencji zniekształcających prawdę i obraz rzeczywistości”.

Po części oficjalnej z wykładem „Jesteś KIMŚ!- Św. Jan Paweł II „o” i „do” młodych” wystąpił ks. Andrzej Jasnos – doktorant katechetyki i pedagogiki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, członek Stowarzyszenia Pedagogów NATAN, związany ze wspólnotą Wiara i Światło. W skierowanym do młodzieży wystąpieniu zastanawiał się nad tym, co ludzie młodzi wiedzą o Janie Pawle II. Zachęcał do zadania sobie pytania:„ Jak postać Jana Pawła II związana jest z moim życiem?”. Na pytanie to ks. Andrzej odpowiedział przedstawiając osobę Ojca Świętego w jego własnym życiu. Zachęcał też do „usłyszenia” św. Jana Pawła II. Przedstawił zatem młodzieży jego słowo i jego nauki odnoszące się do przestrzeni świata współczesnego. Poprzez wartości zawarte w tych naukach starał się odpowiedzieć na pytanie „ co to znaczy, że jestem kimś?”.

O kolejnym prelegencie prowadzące spotkanie Katarzyna Olubińska, dziennikarka TVN, autorka chrześcijańskiego bloga „Bóg w wielkim” mieście oraz Magdalena Pajkowska, dziennikarka, polonistka lektorka i tłumaczka języka włoskiego powiedziały: „ On nic nie musi mówić-wystarczy, że jest i ten Boży Duch ta Boża radość go przepełnia i przepełnia każde miejsce, w którym mówi”. O.Leon Knabit– benedyktyn z Opactwa w Tyńcu, publicysta, ambasador Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. w wystąpieniu mówił o swoich relacjach ze św. Janem Pawłem II. Na początku wyraził radość z tego, że sympozjum odbywa się w  Bibliotece Uniwersytetu Jana Pawła II mówiąc, że takie spotkanie właśnie w bibliotece jest czymś zupełnie oczywistym-argumentując to swoim zamiłowaniem do książek i wspominając jak pożyczał je od Karola Wojtyły. Porównał z dużą dozą humoru Ojca Świętego do wielofunkcyjnej biblioteki. O. Leon Knabit w czasie swojego wystąpienia przedstawił pełną ciepła a także refleksji opowieść o wujku Karolu, relacjach z nim podczas studiów oraz kiedy ten został Papieżem.

Kolejną prelegentką była Barbara Kłaput – projektantka, twórca scenariuszy muzealnych, kurator wystaw. Współautorka Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach. Opowiadała o św. Janie Pawle II przez pryzmat ekspozycji tego właśnie muzeum. Przedstawiała historię eksponatów związanych z Papieżem Polakiem. Natomiast o ciekawostkach i ważniejszych wydarzeniach podczas pontyfikatu Ojca Świętego opowiadał ks. dr Paweł Ptasznik – kierownik Sekcji Polskiej Watykańskiego Sekretariatu Stanu, Rektor Kościoła Św. Stanisława Biskupa Męczennika w Rzymie, bliski współpracownik Papieża Jana Pawła II. Był on ze wszystkich uczestników konferencji najbliżej Ojca Świętego. Współpracował z nim blisko 10 lat. Mówił o tym jak świętość Jana Pawła II realizowała się w jego życiu. Starał się przybliżyć poprzez opowieść o współpracy z nim Jego duchowe spojrzenie na świat a także jak znosił cierpienie poprzez bliskość z cierpieniem Chrystusa. Mówił o tym jak to było być blisko świętego, którego życie tak naprawdę było proste, ciepłe, zwyczajne.

W dalszej części sympozjum dyrektor Biblioteki UPJP2 Magdalena Nagięć złożyła podziękowania pomysłodawczyniom i organizatorkom całego wydarzenia Beacie Wieczorek i Marcie Piechnik-Dubis.

Zwieńczeniem spotkania był koncert zespołu „niemaGOtu”. Zanim jednak aule Biblioteki wypełniły dźwięki muzyki, lider tej krakowskiej formacji chrześcijańskiej Kuba Blycharz – autor hymnu Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. opowiedział o tym jak ten hymn napisał i jak wpłynął on na jego życie. Przedstawił też swoje krótkie świadectwo o własnej relacji z Janem Pawłem II, którego uważał za swojego duchowego ojca.

Później w wypełnionej po brzegi sali odbył się koncert zespołu „niemaGOtu”. Zabrzmiały m.in. takie utwory jak „Biada”, „Psalm 126”, „Nie mądrość świata tego”, „Eloi” czy wspomniany już hymn Światowych Dni Młodzieży „Błogosławieni miłosierni”. Zespół wystąpił w składzie: Kuba Blycharz (lider, kompozytor, autor tekstów) Ola Maciejewska (wokal), Maria Pękała (pianino), Jakub Chmura (perkusja), Szymon Pawluś (gitara), Bartek Krawczyk (gitara basowa), Katarzyna Roszkiewicz (sopran), Monika Różańska (alt).

Honorowy patronat nad wydarzeniem sprawowali: Jego Ekscelencja abp Marek Jędraszewski, Arcybiskup Metropolita Krakowski, Jego Magnificencja ks. prof. dr hab. Wojciech Zyzak, Rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, Przewielebny ks. Łukasz Michalczewski, Archidiecezjalny Duszpasterz Młodzieży.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:



Polecamy
2018-11-10 20:08:20
miniaturka

Przekazać dziedzictwo wiary – abp Marek Jędraszewski o Polsce dla "La Nef"

Publikujemy fragmenty wywiadu jakiego abp Marek Jędraszewski udzielił dla francuskiego pisma "La Nef", który wydanie listopadowe w większości poświęcił Polsce i roli polskiego Kościoła w walce o wolność ojczyzny.
2018-11-10 20:17:28
miniaturka

Przewodniczący Episkopatu: konieczna jest troska o pamięć, wolność, kulturę i wiarę

Społeczeństwo, które nie pamięta o przeszłości nie potrafi tworzyć podstaw harmonijnego współistnienia i wspólnego zaangażowania w realizację przyszłych celów – mówił abp Stanisław Gądecki w orędziu wygłoszonym w TVP.
2018-11-10 20:22:22
miniaturka

Przesłanie Kościołów w 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę

Polska jest wartością ponad podziałami. Dlatego zachęcamy wszystkich (...) do wspólnego wysiłku dla jej dobra – czytamy w ekumenicznym przesłaniu Kościołów z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości.
2018-11-11 09:14:22
miniaturka

Wolność jest darem

Módlmy się, za przyczyną błogosławionej Anieli i świętego Jana Pawła II, o piękne rozumienie wolności, o pełne prawdy kochanie naszej Ojczyzny - mówił abp Marek Jędraszewski w Sanktuarium bł. Anieli Salawy w Sieprawiu.
2018-11-11 09:18:31
miniaturka

Beskidy: 100 flag na 100 szczytach górskich

„100 biało-czerwonych flag na 100 beskidzkich szczytach na 100-lecie niepodległości Polski” – taką akcję zainicjował jeden z przewodników w Beskidach.
2018-11-11 12:22:16
miniaturka

Przewodniczący Episkopatu: przyszłość naszej Ojczyzny, zależy od odnowy sumień

Nasza przyszłość, przyszłość naszej Ojczyzny, zależy od odnowy naszych sumień. Prawdziwa odnowa człowieka i społeczeństwa dokonuje się zawsze za sprawą odnowy sumień.