Strona główna
opoka.org.pl
2018-11-11 08:12
Anna Bajon / BP KEP

Przewodniczący Episkopatu: konieczna jest troska o pamięć, wolność, kulturę i wiarę

Społeczeństwo, które nie pamięta o przeszłości nie potrafi tworzyć podstaw harmonijnego współistnienia i wspólnego zaangażowania w realizację przyszłych celów – mówił abp Stanisław Gądecki w orędziu wygłoszonym w TVP.

Autor/źródło: Flickr/episkopat.pl, Eliza Bartkiewicz, licencja: CC BY

Przewodniczący Episkopatu ocenił, że odzyskanie niepodległości nie byłoby możliwe bez pracy organicznej i pracy u podstaw, której „poświęcały się tysiące światłych Polaków, aby krzewić wśród uboższej ludności gospodarność, pracowitość, oświatę, a przede wszystkim aby umocnić je w polskości i przygotować do cywilizacyjnej rywalizacji z zaborcami”.

Mówił również znaczeniu kobiet w walce o zachowanie polskości, cytując Wspomnienia gen. Józefa Dowbór-Muśnickiego, który powiedział: „Kiedy już zdołałem nabrać większej praktyki życiowej doszedłem do przekonania, że wszelkie zakusy rusyfikatorskie i germanizatorskie rozbijały się o zasady, wpajane w nasze dusze i serca przez polską kobietę: przez nasze matki i siostry, nauczycielki. […] Byliśmy niejako jakby narzędziem w ręku kobiety, która moralną swą siłę czerpała z wiary w sprawiedliwość dziejową i z nauki Kościoła”.

Abp Gądecki wskazał również na znaczącą rolę Kościoła w Polsce w działaniach niepodległościowych. „Ważny był wkład ówczesnego duchowieństwa w kulturę i naukę polską, lecz jeszcze ważniejszą sprawą była praca nad świętością ludu polskiego. Na przekór licznym trudnościom pojawiło się wówczas wielu błogosławionych i świętych, pracujących na rzecz odrodzenia polskiej duszy” – zaznaczył.  Wspomniał także o tych, którzy oddawali swoje życie za wolność ojczyzny. „Każde pokolenie, a niektóre nawet po kilka razy, podejmowało walkę zbrojną z zaborcami. Wszystkim tym bohaterom niepodległościowym należy się najwyższy szacunek i podziw” – dodał.

Jak podkreślił metropolita poznański, w społeczeństwie ważne jest zabieganie o osobistą wolność. „Wolność osobista obywateli jest początkiem suwerenności narodu. Nie przychodzi ona z zewnątrz. Nie jest przywilejem, który rządzący mogą zagwarantować i +przydzielić+ swoim obywatelom. Żaden człowiek nie może jednak korzystać ze swoich praw obywatelskich, jeśli straci wolność wewnętrzną: wolność niezależnego myślenia i autonomicznego kierowania własnym życiem w oparciu o więzi i wartości wybrane w sposób świadomy i wolny” – zwrócił uwagę abp Gądecki.

Przewodniczący Episkopatu wskazał również na konieczność troski o kulturę i wiarę. Podkreślił, że przed stu laty, nasi przodkowie opierali wszystkie wysiłki zmierzające do odzyskania wolności na – jak zaznaczył św. Jan Paweł II – „nadziei, płynącej z głębokiej wiary w pomoc Boga, który jest Panem dziejów ludzi i narodów”.

Abp Gądecki wezwał do dziękczynienia za wolność i  modlitwy w intencji walczących o wolną Polskę oraz o pokój w ojczyźnie, by Polacy dobrze korzystali z cennego daru wolności.

BP KEP

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-11-10 18:24:06
miniaturka

Eucharystia znajduje się w centrum życia Kościoła

Eucharystia jest źródłem zbawienia, ale powinna przekładać się także na kulturę eucharystyczną. - powiedział Franciszek do uczestników posiedzenia Papieskiego Komitetu ds. Kongresów Eucharystycznych.
2018-11-10 18:43:23
miniaturka

Pielgrzymka bezdomnych na Jasną Górę

Mazurkiem Dąbrowskiego dla Niepodległej rozpoczęła się 13. Pielgrzymka Bezdomnych. Ok. 700 osób przyjechało na Jasną Górę, by tu odzyskać nadzieję.
2018-11-10 20:08:20
miniaturka

Przekazać dziedzictwo wiary – abp Marek Jędraszewski o Polsce dla "La Nef"

Publikujemy fragmenty wywiadu jakiego abp Marek Jędraszewski udzielił dla francuskiego pisma "La Nef", który wydanie listopadowe w większości poświęcił Polsce i roli polskiego Kościoła w walce o wolność ojczyzny.
2018-11-10 20:22:22
miniaturka

Przesłanie Kościołów w 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę

Polska jest wartością ponad podziałami. Dlatego zachęcamy wszystkich (...) do wspólnego wysiłku dla jej dobra – czytamy w ekumenicznym przesłaniu Kościołów z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości.
2018-11-10 20:48:48
miniaturka

Kraków. Sympozjum „Dziękujemy za Twoje serce… W hołdzie Świętemu Janowi Pawłowi II

Z okazji obchodzonych Dni Papieskich na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, 9 listopada w Bibliotece Głównej tejże uczelni odbyło się sympozjum pt. „ Dziękujemy za Twoje serce… W hołdzie św. Janowi Pawłowi II”. Wydarzeniem tym pracownicy Biblioteki UPJP2 chcieli również uczcić 60 rocznicę sakry biskupiej Karola Wojtyły oraz 40 rocznicę Jego wyboru na Stolicę Piotrową.
2018-11-11 09:14:22
miniaturka

Wolność jest darem

Módlmy się, za przyczyną błogosławionej Anieli i świętego Jana Pawła II, o piękne rozumienie wolności, o pełne prawdy kochanie naszej Ojczyzny - mówił abp Marek Jędraszewski w Sanktuarium bł. Anieli Salawy w Sieprawiu.