Strona główna
opoka.org.pl
2021-02-20 19:53
Duszpasterstwo Emigracji Polskiej

Kongres Młodzieży Polonijnej online

„Ja+Ty=My” to hasło kolejnego spotkania z cyklu Kongresu Młodzieży Polonijnej on-line, który odbył się 20 lutego. Tematem spotkania były relacje miłości: zakochania, miłości narzeczeńskiej, małżeńskiej, przygotowania do życia w małżeństwie i rodzinie. W spotkaniu wzięło udział ok. 150 osób z 16 krajów: Anglii, Szwajcarii, Francji, Niemiec , Stanów Zjednoczonych, Białorusi, Australii, Grecji, Belgii, Węgier, Irlandii, Ukrainy, Szwecji, Islandii, Norwegi i Polski,

Gośćmi Kongresu byli Monika i Marcin Gomułkowie, szczęśliwi małżonkowie, którzy dzielili się świadectwem swojej miłości w małżeństwie i rodzinie, swoim życiem z Bogiem. 

Podczas spotkania przedstwione zostały także świadectwa dwóch par przygotowujących się do Sakramentu Małżeństwa. Ania i João oraz Asia i Kevin podzielili się swoim doświadczeniem miłości.  

W programie znalazł się także czas na zadawanie pytań, dzielenie, na wspólny śpiew i modlitwę, którą tym razem animowała wspólnota z Warszawy „Oblubienica” – Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym przy Duszpasterstwie Akademickim św. Anny. 

Program spotkania Kongresu Młodzieży Polonijnej on-line, 20.02.2021

„Ja +Ty=My” 

Godz. 15:00 – Zawiązanie wspólnoty

Koronka do Bożego Miłosierdzia – Akademicka Odnowa w Duchu Świętym „Oblubienica” (przy kościele pw. św. Anny w Warszawie)   

Godz. 15:15 – Słowo wprowadzające – bp Wiesław Lechowicz

Godz. 15:30 – Narodziny i rozwój prawdziwej miłości – Monika i Marcin Gomułkowie  

Godz. 16:00 – Śpiew „Oblubienicy”

Godz. 16:05 – Pytania i odpowiedzi – Monika i Marcin Gomułkowie

Godz. 16:30 – Śpiew „Oblubienicy”  

Godz. 16:35 – Świadectwa miłości

Asia i Kevin 

Śpiew „Oblubienicy”

Ania i João  

Godz. 17:30 – Modlitewna Adoracja Krzyża („Oblubienica”)

Godz. 17:50 – Wolne głosy, postulaty i „ogłoszenia parafialne”  

KSM

Godz. 18:15 – Zakończenie spotkania – bp Wiesław Lechowicz

 „Apel Jasnogórski” („Oblubienica”)  

 Błogosławieństwo


Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Wiesław Lechowicz zaznaczył, że Kongresy Młodzieży Polonijnej online – „Spotkanie LIVE”, ze względu na ograniczenia związane z pandemią, stały się stałą formą kontaktu i duszpasterstwa młodych ze środowisk polonijnych z całego świata.

Bp Lechowicz podkreślił potrzebę formacji młodych osób, które będą tworzyć rodziny, kształtować kulturę, współczesną cywilizacje, które będą decydować o obrazie Kościoła w Polsce i poza granicami naszego kraju. „Należy podejmować duży wysiłek formacyjny młodzieży z nadzieją, że młodzi będą świadkami Pana Jezusa w środowiskach, w których żyją” – powiedział delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

„Rodzina jest miejscem wzrostu, jest miejscem rozwoju, kontaktu, doświadczenia wiary. W pierwszych wiekach chrześcijaństwa mówiono wręcz, że rodzina jest małym kościołem. Jest to duże wyzwanie nie tylko dla duszpasterzy dzisiejszych czasów, ale każdych czasów, aby rodzina była w centrum” – powiedział bp Wiesław Lechowicz.  


RELACJE Z WCZEŚNIEJSZYCH KONGRESÓW


Więcej informacji o Kongresach Młodzieży Polonijnej on-line oraz relacje z wcześniejszych spotkań na: facebook.com/KongresMlodziezyPolonijnej/, www.emigracja.episkopat.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2021-02-19 16:08:36
miniaturka

Bp Miziński: Kościół chce być dla osób skrzywdzonych środowiskiem pełnym życzliwości

Kościół – pamiętając o pokrzywdzonych przez grzech nieczystości dorosłych względem dzieci – chce, aby skrzywdzeni czuli się częścią jego wspólnoty, gdzie w wymiarze duchowym modlitwa i pokuta są darami, które możemy sobie wzajemnie ofiarować” – podkreślił sekretarz generalny KEP.
2021-02-19 16:38:57
miniaturka

USA: antyaborcyjna ustawa w Karolinie Południowej

Według nowych przepisów nie będzie można dokonać aborcji, jeżeli okaże się, że serce dziecka bije. Jedynym wyjątkiem są przypadki, gdy ciąża zagraża zdrowiu matki albo powstała w wyniku gwałtu bądź kazirodztwa. „Dziś stworzyliśmy historię” – zaznaczył gubernator Henry McMaster.
2021-02-19 19:37:30
miniaturka

"Katolickie Spotkania Rodzinne"

Instytut Polski Akcji Katolickiej w Wielkiej Brytanii i Radio Bobola zapraszają na cykl programów pt. "Katolickie Spotkania Rodzinne"- audycje z udziałem psychoterapeuty. Gościem cyklu audycji video będzie Anna Baranowska–Wolnicka, dr psychologii, psychoterapeuta, wykładowca akademicki.
2021-02-19 23:17:56
miniaturka

Immunolog: jesteśmy w złym momencie epidemii, obostrzenia już nużą

Jesteśmy w złym momencie epidemii, bo jesteśmy już znużeni obostrzeniami. Powoduje to zdumiewającą obojętność na informacje o codziennej liczbie zgonów z powodu COVID-19 – ocenił immunolog prof. Janusz Marcinkiewicz.
2021-02-20 10:29:20
miniaturka

Fake news działaczki LGBT obalony! Prokuratura nie wszczęła śledztwa

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga odmówiła wszczęcia postępowania w sprawie usiłowania zabójstwa aktywistki LGBT Mai G., pseudonim „Lu”. Kobieta w październiku 2020 r. poinformowała na Facebooku o rzekomej próbie wepchnięcia jej pod tramwaj.
2021-02-20 10:34:30
miniaturka

Raport o błędach językowych w internecie: „napewno” na czele listy

„Napewno” i „wogóle/wogule/” są najczęstszymi błędami językowymi popełnianymi w internecie w 2020 r. – wynika z raportu o kondycji polskiej ortografii. Raport powstał w związku z obchodzonym 21 lutego Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego.