Strona główna
opoka.org.pl
2020-09-01 10:40
Biuro ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Kongres Młodzieży Polonijnej online

Kochani Młodzi Przyjaciele! W związku z obecną sytuacją, która uniemożliwia zorganizowanie kolejnego Kongresu Młodzieży Polonijnej, wykorzystując możliwości, jakie stwarzają łącza internetowe rozpoczynamy cykl spotkań „Kongres Młodzieży Polonijnej online – "Spotkanie LIVE”, które będą stałą formą kontaktu i duszpasterstwa młodych ze środowisk polonijnych z całego świata. Najbliższe spotkanie odbędzie się 16 października. Serdecznie zapraszamy!

KONGRES MŁODZIEŻY POLONIJNEJ ONLINE 2021 - terminy

20 lutego – Ja+Ty=My;

17 kwietnia – Miłość w rodzinie;

19 czerwca – Orientacje seksualne;

16 października – Być patriotą; 

18 grudnia – Być sobą 

Zapraszamy Was serdecznie do uczestnictwa w spotkaniach Kongresowych, które odbywają się co 2 miesiące, a także do stałego kontaktu. Starajcie się dzielić doświadczeniami nie tylko czasu obecnego, ale i działania Jezusa w Waszym życiu. Bądźcie razem z Jezusem i z sobą nawzajem! Zapraszamy do przesyłania swoich refleksji na naszą grupę Kongres Młodzieży Polonijnej na Facebooku. W ten sposób mimo przełożenia Kongresu będzie można prowadzić życie kongresowe i dobrze przygotować się do spotkania, kiedy będą już takie możliwości.

Kongres Młodzieży Polonijnej

Duszpasterstwo Emigracji Polskiej

https://www.facebook.com/KongresMlodziezyPolonijnej

Polonia Online

------------------------

Kolejną formą naszego kontaktu jest Podcastu Zapytaj Boga Dlaczego. Celem Podcastu jest stworzenie miejsca, w którym każdy może odnaleźć odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania związane z Bogiem, religią i duchowością. Podcast skierowany jest szczególnie do młodzieży polonijnej, prowadzi go Anna Pierz z bp Wiesławem Lechowiczem, Delegatem KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. 

PODCAST ZAPYTAJ BOGA DLACZEGO

Zapraszamy do subksybowania i słuchania!

-------------------------

RELACJE Z KONGRESÓW MŁODZIEŻY POLNIJNEJ ON LINE


KONGRES MŁODZIEŻY POLONIJNEJ ONLINE, 1 sierpnia 2020

„Powołani do świętości” - pod takim hasłem odbył się 1 sierpnia III Kongres Młodzieży Polonijnej – tym razem online. W tegorocznym Kongresie wzięło udział 200 osób z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Stanów Zjednoczonych, Australii, Brazylii, Mołdawii, Ukrainy, Litwy, Białorusi, Paragwaju, Hiszpanii, Niderlandów, Włoch, Meksyku, Rumunii. W programie spotkania znalazły się: konferencja na temat świętości, świadectwa ludzi młodych z różnych krajów, wspólna modlitwa, wielbienie, dzielenie się swoimi przemyśleniami i propozycjami na przyszłość. 

Zobacz całość..

KONGRES MŁODZIEŻY POLONIJNEJ ONLINE, 10 października 2020

„Jesteś Marką”- pod takim hasłem odbyło się 10 października kolejne spotkania dla młodzieży polonijnej, w ramach cyklu “Kongres Młodzieży Polonijnej online. Jest ono dedykowane wszystkim młodym Polakom mieszkającym poza Ojczyzną. Młodzież polonijna z wielu krajów świata spotkała się po raz kolejny by tym razem pochylić się nad przykazaniem miłości samego siebie. 

Zobacz więcej..

KONGRES MŁODZIEŻY POLONIJNEJ ONLINE, 12 grudnia 2020

„Nie jesteś samotna wyspą” - pod takim hasłem odbyło się 12 grudnia 2020 r. kolejne spotkania dla młodzieży polonijnej, w ramach cyklu Kongres Młodzieży Polonijnej online. Młodzież polonijna spotkała się po raz kolejny by tym razem pochylić się nad przykazaniem miłości bliźniego w przestrzeni społecznej, do czego zachęca ostatnia encyklika papieża Franciszka „Frattelli tutti”, a także różne problemy społeczne występujące w Polsce, i w innych krajach. Wśród poruszanych tematów znalazły sie: – tolerancja – równość – integracja ze środowiskiem, w którym żyjemy – obojętność – radykalizm

Zobacz całość..

KONGRES MŁODZIEŻY POLONIJNEJ ONLIN - 20 lutego 2021

„Ja+Ty=My” to hasło kolejnego spotkania z cyklu Kongresu Młodzieży Polonijnej on-line, który odbył się 20 lutego. Tematem spotkania były relacje miłości: zakochania, miłości narzeczeńskiej, małżeńskiej, przygotowania do życia w małżeństwie i rodzinie. W spotkaniu wzięło udział ok. 150 osób z 16 krajów: Anglii, Szwajcarii, Francji, Niemiec , Stanów Zjednoczonych, Białorusi, Australii, Grecji, Belgii, Węgier, Irlandii, Ukrainy, Szwecji, Islandii, Norwegi i Polski.

Zobacz całość..

KONGRES MŁODZIEŻY POLONIJNEJ ONLIN - 17 kwietnia 2021

W sobotę, 17 kwietnia odbyło się kolejne spotkanie w ramach Kongresu Młodzieży Polonijnej online. Wzięli w nim udział przedstawiciele młodzieży polonijnej z 15 krajów świata, z Europy, z USA i Australii. Spotkanie odbyło się pod hasłem: „Czym skorupka za młodu nasiąknie…” i poświęcone zostało relacjom w rodzinie. Gościem młodych był ks. dr Marek Dziewiecki, który poprzez konferencję i odpowiedzi na zadawane pytania dzielił się swą wiedzą i bogatym doświadczeniem duszpasterza i psychologa. 

Zobacz całość...

KONGRES MŁODZIEŻY POLONIJNEJ ONLIN - 19 czerwca 2021

W sobotę, 19 czerwca odbyło sie spotkanie z cyklu Kongres Młodzieży Polonijnej online pod hasłem: „Z szacunkiem, współczuciem i delikatnością /KKK 2358/”. W Kongresie wzięli udział przedstawiciele młodzieży polonijnej z Anglii, Belgii, Francji, Grecji, Irlandii, Kanady, Niemiec, Polski, Białorusi, Ukrainy, Szkocji, Szwajcarii, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Włoch i Australii. Spotkanie poświęcone było tematyce orientacji seksualnej.

Czytaj całość...


Informacje o spotkaniach Kongres Młodzieży Poloninej online są umieszczane na stronie internetowej:Biuro Duszpasterstwa Emigracji PolskiejKongres Młodzieży Polonijnej oraz na facebook//KongresMlodziezyPolonijnej. W przypadku pytań i wątpliwości proszę kontaktować się z Biurem Kongresu Młodzieży Polonijnej (kongresmlodziezy@gmail.com) lub z Biurem Duszpasterstwa Emigracji Polskiej (emigracja@episkopat.pl).

www.emigracja.episkopat.pl


---------------------------------------------


RELACJE Z WCZEŚNIEJSZYCH KONGRESÓW

http://kongresmp.pl/galeria/

I KONGRES MŁODZIEŻY POLONIJNEJ, 2016

W lipcu 2016 roku, w ramach Światowych Dni Młodzieży odbył się I Kongres Młodzieży Polonijnej, w którym uczestniczyło około 250 młodych polskiego pochodzenia z ponad 20 krajów. Owocem tych radosnych dni wspólnej refleksji, modlitwy i zabawy było pragnienie spotkania się po raz kolejny.

Czytaj wiecej...

Film podsumowujący I Kongres Młodzieży Polonijnej

II KONGRES MŁODZIEŻY POLONIJNEJ, 2018

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom młodzieży w dniach od 28 lipca do 5 sierpnia odbył się w Warszawie II Kongres Młodzieży Polonijnej. W Kongresie wzięło udział ponad 250 osób z 21 krajów - przedstawiciele młodzieży polonijnej z Austrii, Belgii, Białorusi, Brazylii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Rumuni, Kazachstanu, Litwy, Mołdawii, Niemiec, Norwegii, Paragwaju, Rosji, Ukrainy, USA, Uzbekistanu, Węgier, Wielkiej Brytanii, Włoch.

Film z II Kongresu Młodzieży Polonijnej

RELACJA Z II KONGRESU MŁODZIEŻY POLONIJNEJ

TYGODNIK NIEDZIELA

UROCZYSTA INAUGURACJA II KMP, 30.07.2018

DRUGI DZIEŃ KONGRESU MŁODZIEŻY POLONIJNEJ

CZWARTY DZIEŃ KONGRESU

BP SOLARCZYK DO MŁODZIEŻY POLONIJNE

UCZESTNICY KONGRESU ODWIEDZILI RODZINNE STRONY ŚW. STANISŁAWA KOSTKI

MŁODA POLONIA DO PAPIEŻA FRANCISZKA: CHCEMY TWORZYĆ KULTURĘ SPOTKANIA POKOJU

KONGRES MŁODZIEŻY POLONIJNEJ APELUJE O TWORZENIE WSPÓLNOT EWANGELIZACYJNYCH

MŁODA POLONIA O ŻYCIU WIARĄ

FOTO GALERIA - BP Episkopat

Warszawa, 29 VII 2018

Warszawa, 30 lipca 2018 r.

Warszawa, 2 sierpnia 2018 r.

GALERIA – KONGRES MŁODZIEŻY POLONIJNEJ

II KONGRES MŁODZIEŻY POLONIJNEJ przebiegał pod hasłem „Wiarą powołani”, które nawiązywało do dokumentu przygotowującego Synod biskupów poświęcony duszpasterstwu młodzieży. W ramach Kongresu młodzież uczestniczyła także w obchodach 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i kolejnej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.   

Podczas pierwszych trzech dni Kongresu młodzi wzięli udział w warsztatach ewangelizacyjnych, dyskusjach i spotkaniach z zaproszonymi gośćmi. Zamierzeniem organizatorów było objecie refleksją, świadectwami, warsztatami i modlitwą to, co wiąże się z powołaniem chrześcijańskim, płynącym z faktu bycia ochrzczonym, z uwzględnieniem specyfiki życia na emigracji. 

Kolejne dwa dni Kongresu nawiązywały do pogłębiania tożsamości narodowej wśród młodych ludzi i budzenia ducha patriotyzmu. Uczestnicy Kongresu wzięli udział w obchodach 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, w obchodach 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i rekonstrukcji powstańczych walk. W „Godzinie W” młodzież modliła się na Powązkach Wojskowych. Następnie śpiewała pieśni powstańcze na placu Piłsudskiego. Młodzi zwiedzili także Warszawę oraz udali się do Rostkowa w diecezji płockiej, w rodzinne strony św. Stanisława Kostki, patrona młodzieży, którego rok był właśnie obchodzony w Kościele w Polsce. 

Ostatnie dwa dni poświęcone były omówieniu sposobów realizacji kongresowych wniosków po wyjeździe do swojego kraju. Odbyła się niezwykle interesująca dyskusja dotycząca bycia chrześcijaninem dziś w środowisku polonijnym. 

W końcowym przesłaniu młodzi polscy katolicy z całego świata zaapelowali do rówieśników o tworzenie wspólnot młodzieżowych o charakterze modlitewnym i ewangelizacyjnym. „Żyjąc wśród ludzi różnych kultur, narodowości i religii pragniemy być świadkami Chrystusa, poprzez otwartość na drugiego człowieka i miłość, która pokonuje wszelki lęk” – zadeklarowali. 

 „Kto chce innych zapalać, musi sam płonąć! Pragniemy pogłębiać naszą relację z Jezusem aby nieść Go do tych, wśród których żyjemy. Wiemy doskonale, że aby realizować powołanie do bycia chrześcijaninem we współczesnym świecie, oprócz głębokiej wiary potrzebna jest odwaga do dawania świadectwa o Jezusie” – czytamy w przesłaniu. 

Uczestnicy Kongresu zaapelowali też do młodych Polaków, by w swoich środowiskach uczestniczyli w życiu Kościoła, zaznaczając, że w Kościele „czerpiemy moc płynącą ze Słowa Bożego i sakramentów do pełni życia w Chrystusie”. Zapewnili też, że chcą dbać o ojczyste tradycje, język i kulturę, dobre imię Polski oraz że pragną podtrzymywać łączność z ojczyzną. 

Natomiast w liście do Papieża Franciszka młodzież polonijna wyraziła wdzięczność za wezwania do bycia aktywnymi i otwierania się na innych. „Pragniemy, zgodnie z Twoim życzeniem, stawać się twórcami kultury spotkania, dialogu i pokoju, opartej na mocnych fundamentach wiary Kościoła katolickiego” – czytamy w liście do papieża. Młodzi informują też, że podczas Kongresu podejmowali refleksje związane z powołaniem do życia wiarą i świadczenia o wierze we współczesnym świecie. Zapewnili też Papieża o modlitwie w intencji Jego posługi oraz w intencji zbliżającego się Synodu biskupów poświęconego duszpasterstwu młodzieży i Światowego Dnia Młodzieży w Panamie. 

Podczas konferencji prasowej na zakończenie wydarzenia bp Wiesław Lechowicz wyraził przekonanie, że młodzi polscy katolicy żyjący na obczyźnie są prawdziwym skarbem Ojczyzny i Kościoła. „Troska o nich jest polską racją stanu i kościelną racją stanu” – powiedział delegat KEP ds. duszpasterstwa emigracji polskiej dodając: „jesteśmy zauroczeni waszą wiarą oraz przywiązaniem do Chrystusa i Kościoła”.

Natomiast sami młodzi deklarowali, że są bardzo zainspirowani i podbudowani Kongresem. „Hasło ‘Wiarą powołani” oznacza dla mnie wychodzenia naprzeciw drugiemu człowiekowi, nie zamykania się w sobie lecz świadczenia o Bogu” – powiedziała Justyna ze Stanów Zjednoczonych. Młoda Polka z Düsseldorfu przypomniała słowa z Listu św. Jakuba o tym, że wiara bez uczynków jest martwa. „Adoracja, Eucharystia modlitwa jest fundamentem, na którym staram się budować swoją tożsamość ale Kongres utrwalił we mnie przekonanie o tym, że następnie muszę wyjść z miejsca, w którym jestem na spotkanie z drugim człowiekiem” – powiedziała uczestniczka Kongresu. 

Młodzi Polacy z różnych krajów przyznawali także, że na obczyźnie Polakom grozi zatracenie tożsamości narodowej, dlatego spotkania z rówieśnikami żyjącymi w innych miejscach świata wedle tych samych wartości jest doświadczeniem bezcennym. 

Pytany o największe wyzwanie, przed jakim stają dziś w świecie młodzi polscy katolicy bp Lechowicz wskazał, że żyją oni w środowiskach, które do wiary nastawione są obojętnie lub wrogo stąd kluczową sprawą jest właśnie troska o wiarę.

Zobacz więcej..

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy