Strona główna
opoka.org.pl
2018-05-19 23:24
Ewa Kotowska-Rasiak

Kongres Maryjny w Twardogórze

Pod hasłem „Z Maryją oczekujemy Ducha Świętego” odbył się w Twardogórze Ogólnopolski Kongres Maryjny. W swoich wystąpieniach duchowni wskazywali na Maryję jako Oblubienicę Ducha Świętego i małżonkę św. Józefa.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

W Roku Duszpasterskim poświęconym Duchowi Świętemu i Nadzwyczajnym Roku Świętego Józefa Kaliskiego po raz pierwszy w inspektorii wrocławskiej zorganizowano Kongres Maryjny. – Od wielu lat w salezjańskich inspektoriach organizowane są Kongresy Maryjne. Wynika to z naszego salezjańskiego charyzmatu, czyli z tej myśli, którą miał ks. Bosko, że Maryja jest wpisana w główny nurt naszej duchowości. Maryja inspiruje do dobrego wychowania, co wynika z Jej troski macierzyńskiej – powiedział KAI inspektor ks. Jarosław Pizoń, przełożony zakonny Inspektorii św. Jana Bosko we Wrocławiu.

Celem kongresu jest propagowanie kultu Maryi Wspomożycielki Wiernych. – Poprzez takie kongresy chcemy zwrócić uwagę na różne miejsca, obrazy, figury, które są czczone w naszych sanktuariach i placówkach. Poza tym jest to takie pochylenie intelektualne, które pomaga wzmocnić nasze wiadomości na temat Matki Bożej w różnych aspektach. Z racji przeżywanego Roku Duszpasterskiego wybraliśmy hasło „Z Maryją oczekujemy Ducha Świętego”. W program włączyliśmy także św. Józefa z racji obchodzonego w diecezji kaliskiej Nadzwyczajnego Roku Świętego Józefa Kaliskiego – wyjaśnia salezjanin.

Duchowny podkreśla, że działania salezjańskie są skierowane głównie do rodzin. - Odczytujemy jako pewien znak na dzisiejsze czasy, aby kult do Maryi  Wspomożycielki Wiernych propagować wśród rodzin – mówi ks. Jarosław Pizoń.

Mszy św. w Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Twardogórze przewodniczył biskup kaliski Edward Janiak.

W swoim słowie hierarcha odwołał się do ostatniego objawienia w Fatimie, które miało miejsce 13 października 1917 r. Zaznaczył, że ukazał się wtedy św. Józef z Dzieciątkiem błogosławiący światu. – W ten sposób Matka Najświętsza pokazała, że na trudne czasy dostajemy św. Józefa – stwierdził bp Janiak.

Wskazał, że 222 lata temu w Kaliszu koronowany został obraz św. Józefa jako  pierwszy w świecie. - Ojciec Święty Franciszek wyróżnił nasz Kościół Kaliski. Pozwolił nam obchodzić Nadzwyczajny Rok św. Józefa Kaliskiego, a nasze kaliskie sanktuarium nazwał Narodowym Sanktuarium św. Józefa – powiedział celebrans.

Przekonywał, że św. Józef jest skutecznym Opiekunem. Dodał, że wierni z całej Polski i z zagranicy przybywają do św. Józefa, aby polecać mu siebie i swoje rodziny. Wskazał, że w ostatnim czasie u św. Józefa narodziła się piękna inicjatywa modlitwy o dobrą żonę i dobrego męża. – W sanktuarium modlimy się także do Świętej Rodziny, aby nie zabijać człowieka ani pod sercem matki ani u schyłku życia, bo Kościół zawsze stoi na straży życia – akcentował ordynariusz diecezji kaliskiej.

W ramach Ogólnopolskiego Kongresu Maryjnego wygłoszono trzy referaty. Ks. prof. dr hab. Wojciech Życiński z Krakowa wyjaśniał słowa z Ewangelii „Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego osłoni Cię”. Z kolei ks. dr Ryszard Kempiak z Wrocławia wskazywał na Maryję jako Oblubienicę Ducha Świętego i małżonkę św. Józefa odwołując się do Ewangelii wg św. Mateusza i św. Łukasza. Wykład nt. „Luterańsko-katolicki spór o Matkę Pana na przykładzie dodatku do Pozdrowienia Anielskiego - Święta Maryjo Matko Boża módl się za nami grzesznym” wygłosił ks. prof. dr hab. Bogdan Ferdek z Wrocławia.

Współorganizatorem kongresu było twardogórskie sanktuarium z ks. Krzysztofem Bucykiem, kustoszem i dyrektorem domu zakonnego.

Świątynia w Twardogórze została wybudowana przez protestantów w 1873 r. Od 1945 r. jest parafią katolicką pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych. Kościół został powierzony trosce duszpasterskiej księży salezjanów. Pierwszym proboszczem był ks. Jan Duniec. Salezjanie zaraz po przybyciu do Twardogóry prowadzili pracę duszpasterską w parafii, a ponadto rozwinęli szeroko zakrojoną działalność oświatowo-wychowawczą.

8 grudnia 1945 r. w głównym ołtarzu kościoła umieszczono figurę Matki Bożej, która stanowiła kopię obrazu Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Turynie. Twórcą figury był artysta rzeźbiarz Jan Szczerkowski. Podczas wojny rzeźba ta zostałaby niewątpliwie zniszczona, gdyby nie czuwająca Opatrzność i odwaga Julii Piwowarskiej - pracownicy oświęcimskich zakładów salezjańskich. Tak więc Matka Boża została uratowana przed zniszczeniem i bezpiecznie ukryta. Następnie figura przeznaczona została do nowo założonej placówki salezjańskiej, do kościoła w Twardogórze, gdzie dwukrotnie poddano ją gruntownemu odnowieniu (1957 i 1989). Rosnący rozgłos zyskiwanych łask od Boga poprzez pośrednictwo Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Twardogórze przydał temu miejscu sławę sanktuarium Dolnego Śląska, które od 31 maja 1994 r., zgodnie z dekretem bp. Stanisława Napierały stało się Diecezjalnym Sanktuarium Maryjnym Diecezji Kaliskiej.

Figura Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w dniu 24 września 1995 r. została ukoronowana koronami papieskimi pobłogosławionymi przez papieża Jana Pawła II podczas wizyty w Skoczowie. Korony nałożyli: abp Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski, kard. Józef Glemp, Prymas Polski, kard. Henryk Gulbinowicz, metropolita wrocławski i bp Stanisław Napierała, ordynariusz diecezji kaliskiej.

22 maja 2005 r. sanktuarium w Twardogórze zostało ogłoszone Bazyliką Mniejszą. Mszy św., podczas której odczytano dekret Jana Pawła II, przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy