Strona główna
opoka.org.pl
2018-05-19 18:10
ek / KAI

Kraków: abp Jędraszewski odprawił Mszę św. na lotnisku

Bardzo blisko drogi startów i lądowań w krakowskim porcie lotniczym abp Marek Jędraszewski przewodniczył 19 maja uroczystej Mszy św. z okazji Święta Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśnicznej.

Autor/źródło: ek-s, licencja: CC BY

Eucharystia została odprawiona na terenie lotniskowej strażnicy.

- Każdy z nas ma do przebycia tę drogę, jaką przewidział dla niego sam Pan Bóg. Musi ją rozpoznać i odkryć w sobie jako życiowe powołanie, by dawać świadectwo swoim poświęceniem, gotowością służby i miłością, świadczoną innym ludziom. - mówił abp Marek Jędraszewski podczas Eucharystii sprawowanej w Remizie Międzynarodowego Portu Lotniczego Kraków Airport im. Jana Pawła II w Krakowie-Balicach.

Arcybiskup zaznaczył, że praca, jaką strażacy wykonują na krakowskim lotnisku, jest przede wszystkim służbą. Wypływa ona z prawidłowego odkrycia swojego życiowego powołania i realizowania, objawionej przez Pana Jezusa, właściwej wizji człowieczeństwa.

- Tam, gdzie jest prawdziwa służba, nie mam nic z najemnika, człowieka, patrzącego na zysk i pieniądze. Służba to znaczy gotowość poświęcenia się. To także liczenie się z tym, że trzeba będzie się narazić, ratując czyjeś życie. To szczególna solidarność, która rodzi się z tymi, którzy potrzebują pomocy. W wasz etos wpisany jest jeszcze jeden moment: czuwanie i gotowość, by rzucić wszystko i iść na ratunek - zaznaczył hierarcha.

Na zakończenie homilii arcybiskup nawiązał do sztandaru Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej, który poświęcił po Mszy św. Dodał, że ma on przypominać wszystkim o zaszczytnej służbie dla społeczeństwa i podążaniu wyznaczonymi przez Chrystusa drogami. - Sztandar jest świętym znakiem, który jednoczy ludźmi. Znak mówi o tym, że trzeba być razem na służbie innym - wyjaśnił abp Jędraszewski.

Gośćmi wydarzenia byli m.in.: wicepremier Beata Szydło, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, wojewoda małopolski Piotr Ćwik, a także władze PSP na czele z Małopolskim Komendantem Państwowej Straży Pożarnej.

Rolę gospodarza pełnił Radosław Włoszek, prezes Kraków Airport. - Z całego serca gratuluję druhom odwagi, poświęcenia i wzorowego przygotowania. Wasze świętowanie jest naszą wspólną radością. Wpisuje się także w obchody 40 rocznicy wyboru Karola Wojtyły na stolicę Piotrową. Bowiem św. Jan Paweł II patronuje naszemu portowi lotniczemu - dodał Włoszek.

Uroczystości uświetniły delegacje pocztów sztandarowych z Komendy Miejskiej PSP w Krakowie oraz jednostek ochotniczych straży pożarnych w Balicach, Morawicy i w Żurowej. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła orkiestra dęta z OSP w Żurowej.

Na zakończenie uroczystości odbył się pokaz umiejętności i możliwości lotniczej straży pożarnej. We wspólnym świętowaniu -oprócz zaproszonych gości - wzięły udział także rodziny druhów lotniskowych. W czasie Mszy św., uroczystego apelu i pokazów strażacki lotnisko normalnie funkcjonowało. Eucharystia była sprawowana nieopodal drogi startów i lądowań, stąd często było słychać odgłosy lądujących lub startujących samolotów. 

jg / Kraków

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-05-19 13:55:26
miniaturka

Katowice: dziś inauguracja XI Metropolitalnego Święta Rodziny

Msza św. w intencji małżeństw świętujących okrągłe rocznice, koncert Piotra Rubika z zespołem, pielgrzymka mężczyzn do Piekar Śląskich złożą się na XI Metropolitalne Święto Rodziny, które zaianugurowane zostanie dziś w Katowicach.
2018-05-19 17:06:00
miniaturka

Jutro uroczystość Zesłania Ducha Świętego, koniec okresu wielkanocnego

W języku liturgicznym święto Ducha Świętego nazywa się "Pięćdziesiątnicą" - z greckiego Pentecostes, tj. pięćdziesiątka, - bo obchodzi się 50-go dnia po Zmartwychwstaniu Pańskim
2018-05-19 17:18:15
miniaturka

Abp Szal do nowych księży: nie igrajcie z pokusami

W sobotę 19 maja w archikatedrze przemyskiej metropolita przemyski abp Adam Szal udzielił święceń kapłańskich 19 diakonom Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu.
2018-05-19 17:39:20
miniaturka

Papież: potrzebuje Cię wielu ludzi

Przekazywanie wiary poprzez zarażanie miłością bez granic to istota misji Kościoła – czytamy w przesłaniu do młodych, jakie Franciszek wystosował na Światowy Dzień Misyjny z okazji Niedzieli Zesłania Ducha Świętego.
2018-05-19 19:58:24
miniaturka

Nowi księża w diecezji legnickiej

W sobotę w Katedrze legnickiej biskup Zbigniew Kiernikowski udzielił święceń prezbiteratu pięciu diakonom. Tym samym diecezja legnicka wzbogaciła się o 5 księży.
2018-05-19 23:25:53
miniaturka

Kongres Maryjny w Twardogórze

Pod hasłem „Z Maryją oczekujemy Ducha Świętego” odbył się w Twardogórze Ogólnopolski Kongres Maryjny. W swoich wystąpieniach duchowni wskazywali na Maryję jako Oblubienicę Ducha Świętego i małżonkę św. Józefa.