Strona główna
opoka.org.pl
2018-04-19 08:30
ks. Jarosław Kowalczyk / al. Dominik Gaładyk SAC

"Katecheza a człowiek jutra" - Międzynarodowa Konferencja Naukowa na UKSW w Warszawie

Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Katecheza a człowiek jutra" odbyła się 11 kwietnia 2018 r. w UKSW w Warszawie.

Uczestnicy konferencji naukowej "Katecheza a człowiek jutra"
Autor/źródło: Ks. Marek Barszczewski

Organizatorami byli Katedra Katechetyki Fundamentalnej i Historii Katechezy na Wydziale Teologicznym UKSW i Koło Naukowe Katechetyków UKSW. W spotkaniu wzięło udział około 50 osób.

Sympozjum otworzył poprzez słowa powitania ks. prof. dr hab. Piotr Tomasik, Dziekan Wydziału Teologicznego UKSW. Ksiądz Dziekan zaznaczył, że jako ludzie Kościoła mamy wyprzedzić katechizowanych i czekać na nich z Dobrą Nowiną. Ks. Tomasik odczytał list, który napisał bp Marek Mendyk, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP. Z kolei fragment listu z Ministerstwa Edukacji Narodowej odczytała dr Aneta Rayzacher-Majewska.

Sesję pierwszą, prowadzoną przez dr Anetę Rayzacher-Majewską, zainaugurował ks. dr hab. Paweł Mąkosa prof. KUL (KUL JPII). Wykładowca z Lublina przedstawił temat: Katecheza 2.0. Indywidualistyczna wizja przyszłości.

Ks. dr hab. Dominik Ostrowski (PWT Wrocław) zreferował temat: Liturgia między tradycją a nowoczesnością. Zasady i perspektywy.

Ostatnim mówcą pierwszej sesji był ks. dr Zbigniew Grochowski (UKSW), który omówił temat: Przez wzloty i upadki ku pełni życia. Aktualność biblijnych wzorców osobowych.

Po przerwie kawowej odbyła się II sesja, którą prowadził ks. dr Tomasz Kopiczko. Temat: Chrześcijanin jutra a filozofia przedstawił ks. dr Paweł Tarasiewicz (Adler-Aquinas Institute, Manitou Springs, CO USA).

Znaki – teksty – konteksty – interpretacje: nauki o komunikacji (komunikologia) wyzwaniem i inspiracją w formacji i praktyce katechetycznej. Próba postawienia pytań i poszukiwanie odpowiedzi to temat omówiony m.in. przez ks. dr. Tadeusza Lewickiego SDB (UPS Roma).

Ostatnim prelegentem tegorocznej konferencji był ks. dr Stanisław Adamiak (UW). Ks. Adamiak przygotował omówienie następującego tematu: Kerygmat i co dalej? Niebezpieczeństwo ignorowania historii w katechezie i ewangelizacji.

Na zakończenie międzynarodowej konferencji naukowej Katecheza a człowiek jutra odbył się panel dyskusyjny, zorganizowany przez Koło Naukowe Katechetyków UKSW. Wzięli w nim udział tegoroczni prelegenci, natomiast słuchacze mieli okazję podzielić się swoimi refleksjami oraz zadać pytania. Dyskusję moderował al. Dominik Gaładyk SAC, alumn V roku w Wyższym Seminarium Duchownym Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (Pallotyni) w Ołtarzewie.

Konferencja odbyła się pod honorowym patronatem Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, Stowarzyszenia Katechetyków Polskich i Ministra Edukacji Narodowej. Przedsięwzięcie stanowiło formę doskonalenia zawodowego dla nauczycieli. Skorzystali z niej zarówno katecheci z różnych miast w Polsce, jak i przedstawiciele wydziałów katechetycznych. Kolejna konferencja z cyklu Katecheza a… odbędzie się już w przyszłym roku.Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-04-18 20:38:49
miniaturka

Papieska audiencja dla taty Alfiego Evansa

Franciszek wyraził podziw dla odwagi taty Afiego, powiedział, że jest ona podobna do miłości Boga, który też nigdy się nie poddaje. Polecił uczynić wszystko, by sprowadzić Alfiego do watykańskiego szpitala pediatrycznego.
2018-04-18 20:47:48
miniaturka

Abp Fisher: ksiądz będzie cierpiał, ale nie zdradzi tajemnicy spowiedzi

Ordynariusz Sydney podczas kazania wielkanocnego wyjaśniał wagę sakramentów Kościoła. Szczególną uwagę zwrócił na spowiedź, która staje się ostatnio problemem dla australijskich władz, w kontekście spraw związanych z pedofilią.
2018-04-19 08:19:45
miniaturka

Syria: chrześcijanie nie wierzą Zachodowi, bronią Asada

- Cała ta broń chemiczna to tylko pretekst, by zaatakować Syrię – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Abou Khazen.
2018-04-19 08:52:54
miniaturka

Abp Auza: Stolica Apostolska angażuje się na rzecz praw kobiet

Abp Bernardito Auza przypomniał o zaangażowaniu Stolicy Apostolskiej na rzecz obrony praw kobiet i ich godności.
2018-04-19 09:41:59
miniaturka

Papież do Polaków: czytajcie i medytujcie Pismo Święte

Zwracając się do obecnych na Placu św. Piotra Polaków, Papież przypomniał obchodzony w naszej Ojczyźnie po raz 10. Tydzień Biblijny i zachęcił do codziennego czytania i medytowania Pisma Św.
2018-04-19 10:23:38
miniaturka

Papież po spotkaniu z tatą Alfiego: tylko Bóg jest Panem życia

Papież ponowił apel o uszanowanie prawa do życia. Odwołał się do dwóch głośnych przypadków: 2-letniego Alfiego Evansa i 40-letniego Vincenta Lamberta.