Strona główna
opoka.org.pl
2021-11-30 10:20
MG / Marek Krzysztofiak SJ – vaticannews.va

Kanada: przesłanie na Dzień Modlitwy z ludami tubylczymi

12 grudnia, w święto Matki Bożej z Guadalupe, Kościół w Kanadzie będzie obchodził Dzień Modlitwy w Solidarności z ludami tubylczymi. W ramach przygotowań Kanadyjska Katolicka Rada Ludności Rdzennej wystosowała przesłanie pt. „Jesteśmy wezwani do uzdrowienia, przebaczenia i pojednania”.

Autor/źródło: vaticannews.va


„My, Ciało Chrystusa, jesteśmy wezwani do życia w przyjaźni i harmonii ze wszystkimi narodami. Jesteśmy braćmi i siostrami naszego Jedynego Boga Stwórcy. Bóg daje wszystko nam wszystkim. Bóg tworzy i podtrzymuje cudowną różnorodność narodów, kultur, ras i wyznań” – napisano w apelu.

Według autorów, „nie ma pokoju bez sprawiedliwości, zaś nie ma sprawiedliwości bez przebaczenia”. Dlatego, „kiedy błogosławiona różnorodność staje się źródłem podziałów, zagrożenia i nietolerancji nastaje „wielki smutek”, ponieważ „strach i gniew” niszczą „możliwość przebaczenia”.

Przypominając o tragicznym losie osób w „szkołach rezydencjalnych” powierzonych Kościołowi katolickiemu, zaznaczono, że ponieważ „spowodowało to wiele bólu i udręki”, przebaczenie nie może być „chwilowe lub powierzchowne”, ale musi być „odbiciem nieskończonej zdolności Boga do przebaczania”, która „nie poddaje się niszczącej sile ducha zemsty”.

Jako ludzkość „doznaliśmy wielokrotnego przebaczenia przez krew Jezusa Chrystusa”, dlatego spoczywa na nas „wielka odpowiedzialność za szacunek i troskę o naszych braci i siostry, zwłaszcza tych, którzy napotykają na przeszkody, niesprawiedliwość lub bariery dla swojej wolności”, w tym „dyskryminację i uprzedzenia wynikające z różnic między narodami”. Potrzeba „nowego serca i nowego ducha”, ponieważ jeśli „nie pogodzimy się z własną historią, nie będziemy w stanie zrobić choć jednego kroku naprzód” i pozostaniemy „zakładnikami oczekiwań i rozczarowań”. Należy zaoferować młodszym pokoleniom „przyszłość pełną nadziei”, gdzie będzie obecna „kultura troski i szacunku” – czytamy w apelu.

Od 17 do 20 grudnia Papież Franciszek przyjmie na audiencji w Watykanie przedstawicieli ludów tubylczych: odbędą się oddzielne rozmowy z grupami Pierwszych Narodów, Eskimosów i Metysów oraz końcowa audiencja wspólna.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-11-30 09:47:15
miniaturka

Ks. Piotr Pawlukiewicz: Adwent to czas powrotu do samego siebie

Może kogoś zaskoczę, ale w Adwencie my nie mamy się czegoś nauczyć nowego, tylko się mamy oduczyć. Będę chciał was oduczyć tego, żebyśmy wrócili do samych siebie, żebyśmy byli sobą, żebyśmy nauczyli się mówić, wyrażać swoje poglądy. Po to jest potrzebna pustynia – mówił ks. Piotr Pawlukiewicz.
2021-11-30 10:19:49
miniaturka
play

„Blisko, bliżej”. Piękny utwór Gospel Rain i Krzysztofa Iwaneczko na czas Adwentu!

„To nasz utwór tęsknoty i wyczekiwania nagrany wraz ze wspaniałym Krzysztofem Iwaneczko. Pieśń Adwentu, która, jak mamy nadzieję, pomoże Wam przejść przez ten czas wyczekiwania” – napisali na swoim profilu chórzyści z Gospel Rain.
2021-11-30 10:19:52
miniaturka

Nowa edycja Katechizmu Kościoła z komentarzami 23 kardynałów

W poniedziałek w Rzymie odbyła się prezentacja nowej edycji Katechizmu Kościoła Katolickiego, zawierająca komentarze 23 kardynałów na temat różnych aspektów nauczania Kościoła.
2021-11-30 10:27:17
miniaturka

Ukazał się piąty tom „Dziejów Polski” prof. Andrzeja Nowaka. Już dziś premiera

Piąty tom „Dziejów Polski” prof. Andrzeja Nowaka wprowadza nas w czasy, które w rodzimej historiografii zwykło się nazywać epoką królów elekcyjnych. W opisywanym okresie – od 1572 do 1632 r. – Rzeczpospolita trzykrotnie zmierzyła się z bezkrólewiem.
2021-11-30 10:27:26
miniaturka

Black Friday, Black Week: czy katolicy powinni w tym brać udział?

W ciągu kilku lat amerykańskie „święto okazji” – Czarny Piątek – podbiło Europę, trafiło także do Polski. Coraz częściej rozciągane jest na cały „Black Week”. Podążając za wzorcami zza oceanu zapominamy nieraz zadać istotne pytania o ich wartość etyczną.
2021-11-30 10:51:53
miniaturka

Papieskie uznanie dla Caritas: pociecha i źródło nadziei

W niedzielę po odmówieniu modlitwy Anioł Pański Papież wyraził uznanie dla krajowych Caritas, stowarzyszeń oraz osób prywatnych, które na co dzień wspierają migrantów i uchodźców.