Strona główna
opoka.org.pl
Fraza "Indianie"
2021-11-30 10:20

Kanada: przesłanie na Dzień Modlitwy z ludami tubylczymi

12 grudnia, w święto Matki Bożej z Guadalupe, Kościół w Kanadzie będzie obchodził Dzień Modlitwy w Solidarności z ludami tubylczymi. W ramach przygotowań Kanadyjska Katolicka Rada Ludności Rdzennej wystosowała przesłanie pt. „Jesteśmy wezwani do uzdrowienia, przebaczenia i pojednania”.
2021-09-26 09:07

Biskupi Kanady przepraszają rdzennych Indian

Kanadyjski episkopat opublikował oświadczenie, w którym przeprasza członków społeczności indiańskich ludów tubylczych, którzy w kanadyjskich szkołach prowadzonych przez Kościół, doświadczyli krzywd. Biskupi zobowiązali się do stosownego zadośćuczynienia i wyrazili bliskość z ofiarami.
2021-07-07 10:45

Premier Kanady wzywa katolików do protestów

Premier Kanady Justin Trudeau zaapelował do katolików kraju, aby domagali się od Kościoła reakcji na znalezienie zwłok dzieci ludności tubylczej w byłych szkołach z internatami. „Oczekujemy od Kościoła, że przejmie odpowiedzialność za swoją rolę”, oświadczył szef rządu na konferencji prasowej.
2021-07-06 11:08

Kanada: podpalenia kościołów są dziełem garstki indiańskich ekstremistów

Wszyscy przywódcy indiańscy zdecydowanie potępili podpalenia kościołów w Kanadzie. Sami Indianie przyznają, że choć kolonializm jest dla nich trudnym doświadczeniem, pozostającym głęboko w pamięci, są ludźmi o głębokiej duchowości, a kościoły są miejscem, gdzie ta duchowość może się wyrażać
2021-07-01 11:30

Co może zrobić Kościół w sprawie grobów kanadyjskich Indian?

Kolejne makabryczne odkrycia masowych grobów przy kanadyjskich szkołach dla dzieci ludności rodzimej rodzą pytania o to, co mogło się dziać w tych szkołach i jaka była rola instytucji kościelnych, zarówno katolickich, jak i protestanckich.
2021-06-25 11:32

Kanada: odkrycie kolejnych grobów przy szkole dla Indian

Przy kolejnej przymusowej szkole dla Indian w Kanadzie odkryto 751 nieoznaczonych grobów. Do oświadczenia wodza Cadmusa Delorme w tej sprawie odniósł się przewodniczący Konferencji Episkopatu Kanady abp Richard Gagnon, zapewniając, że biskupi pragną współpracować w pracach dochodzeniowych
2021-06-23 14:31

Salezjanie w świecie Indian. Jak misjonarze zmienili życie w amazońskich wioskach

O indiańskich wioskach, które powstały dzięki salezjańskim misjonarzom, „nowej reformacji” w Brazylii i sposobie na odnalezienie swojego powołania, opowiada ks. Roman Sikoń SDB, który za swój film „Rzeka życia” otrzymał „polskiego Pulitzera”.
2021-06-11 11:18

Przed końcem roku spotkanie rdzennych mieszkańców Kanady z papieżem

Odpowiedzią na powtarzające się postulaty przepraszania za krzywdy wobec ludności tubylczej Kanady ma być spotkanie z Papieżem, ale nie kolejne przeprosiny. Jaki bowiem sens ma nieustanne przepraszanie i wyciąganie faktów z przeszłości, gdy miało już miejsce przebaczenie i pojednanie?
2020-10-12 10:31

Ameryka Północna: katolicy ratują Indian podczas pandemii

Cechą charakterystyczną koronawirusa jest jego wysoka śmiertelność wśród najuboższych, do których należą etniczni Indianie, mieszkający w rezerwatach. Plemię Nawaho z południowo-zachodnich Stanów Zjednoczonych zostało zdziesiątkowane przez pandemię, wielu straciło pracę.
2020-10-09 12:55

Zrzucony z pomnika

San Francisco kojarzy się z mostem nad Złotymi Wrotami, więzieniem Alcatraz, czy też słynną piosenką Scotta McKenzie o tym mieście. Ale już nie kojarzy się ze św. Juniperem. A powinno.
2020-07-20 13:46

Prezydent Brazylii wetuje ustawę chroniącą Indian amazońskich

Episkopat Brazylii zaapelował do prezydenta tego kraju o wycofanie weta wobec ustawy wprowadzającej zabezpieczenia dla Indian amazońskich przed koronawirusem. Biskupi wezwali równocześnie Kongres Narodowy, aby jak najszybciej zwołał swą sesję plenarną, w celu odrzucenia prezydenckiego weta.
2020-06-28 11:46

Brazylia: zbiórka żywności dla biednych rodzin dotkniętych pandemią

Najbardziej wrażliwymi na zainfekowanie są ludy tubylcze. Organizmy Indian amazońskich są bardzo podatne na choroby oddechowe. Już prawie jedna trzecia wszystkich szczepów indiańskich została zaatakowana przez wirusa.
2020-05-31 18:08

Rośnie liczba zarażonych koronawirusem Indian amazońskich

Rośnie liczba zarażonych koronawirusem wśród Indian amazońskich. Wioski poszczególnych szczepów są od siebie oddalone, jednak zagrożenie stanowią biali, którzy przybywają na te tereny w poszukiwaniu złóż żelaza, złota, miedzi i manganu.
2019-09-13 11:59

Pierwsza „katedra” Indian w brazylijskiej Amazonii

W sercu brazylijskiej Amazonii powstanie pierwsza „katedra” tamtejszych Indian. Idea budowy wyszyła od samych członków szczepu Yanomami, którzy zwrócili się do miejscowego ordynariusza Edsona Damiana.
2018-03-24 08:03

Brazylia: pierwszy kapłan Indianin z plemienia Baniwa

W brazylijskiej Amazonii wyświęcono pierwszego kapłana Indianina, wywodzącego się ze szczepu Baniwa. Został on kapłanem diecezji São Gabriel da Cachoeira, znajdującej się na pograniczu Brazylii, Kolumbii i Wenezueli.
2017-12-20 12:14

Kraków: na jezuickiej uczelni powstała polska wersja indiańskiej kolędy

Dziś wieczorem odbędzie się teledyskowa premiera polskiej wersji kolędy hurońskiej, którą napisał jezuita o. Jan de Brebeuf nazywany „Apostołem Indian”.
2017-08-08 08:11

Chile: pomoc państwa w odbudowie kościołów

Rząd Chile pomoże w odbudowie miejsc kultu spalonych przez Indian w regionie Araukanii.