Strona główna
opoka.org.pl
2021-11-30 10:50
MG / Krzysztof Ołdakowski SJ - vaticannews.va

Papieskie uznanie dla Caritas: pociecha i źródło nadziei

W niedzielę po odmówieniu modlitwy Anioł Pański Papież wyraził uznanie dla krajowych Caritas, stowarzyszeń oraz osób prywatnych, które na co dzień wspierają migrantów i uchodźców.

Autor/źródło: Unsplash.com

Dla osób zaangażowanych na trudnym odcinku posługi miłosierdzia słowa Franciszka stanowiły wielkie pocieszenie. Tak jest w przypadku Secours catholique – francuskiego oddziału Caritas.


Juliette Delaplace, odpowiedzialna w Secours Catholique za pomoc migrantom i uchodźcom na północnym wybrzeżu Francji zwraca uwagę, że w obozie w Calais przebywa obecnie 1200 osób: mężczyzn, kobiet i nieletnich bez opieki, głównie z Sudanu, Erytrei i Afganistanu, którzy na co dzień żyją w niezwykle trudnym położeniu. Są nękani poprzez eksmisje z obozów, kradzieże rzeczy osobistych, namiotów i śpiworów, mają utrudniony dostęp do żywności i wody. W rozmowie z Radiem Watykańskim Juliette Delaplace wyraża wdzięczność Ojcu Świętemu za jego wczorajsze słowa.


    „Słowa Papieża są dla nas wielkim zaszczytem. To ogromnie znaczące dla nas wsparcie moralne i duchowe, ponieważ wolontariusze i pracownicy, którzy obecnie pracują z uchodźcami na granicy francusko-brytyjskiej nie są przyzwyczajeni do tego typu wsparcia ze strony władz. Tutaj raczej podważa się sens naszej pracy i krytykuje się nasze zaangażowanie. W Calais jest nie mniej niż szesnaście dekretów zabraniających stowarzyszeniom rozdawania żywności i napojów uchodźcom – podkreśla Delaplace. Pracujemy w nieprzychylnej atmosferze pośród przeciwności. Dlatego wsparcie Papieża jest nam bardzo potrzebne. Dzięki temu wierzymy w to, co robimy, wierzymy w miłosierdzie i w braterstwo. Niezależnie od wrogiego spojrzenia na nas, które czasami jest bolesne i trudne do zniesienia, słowa Papieża dają siłę, zaufanie i również nadzieję.“

Przedstawicielka Secours Catholique dodaje, że katastrofa statku z 24 listopada, w której zginęło 27 osób, oraz śmierć sześciu osób, które utonęły w kanale La Manche od końca września, nie wspominając o zaginięciu na morzu sześciu innych osób, potęgują niepokój i obawy wśród chętnych do przeprawienia się przez morze. Nie mają jednak wyboru, bo władze francuskie nie pozwalają większości z nich na pozostanie w kraju. Znacząca ich część chce udać się do Wielkiej Brytanii, aby odnaleźć tam mieszkającego już krewnego. Calais staje się zatem podwójnym impasem, ludzkim i politycznym, ponieważ żadne rozwiązanie nie wydaje się możliwe w krótkim czasie.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-11-30 10:21:27
miniaturka

Kanada: przesłanie na Dzień Modlitwy z ludami tubylczymi

12 grudnia, w święto Matki Bożej z Guadalupe, Kościół w Kanadzie będzie obchodził Dzień Modlitwy w Solidarności z ludami tubylczymi. W ramach przygotowań Kanadyjska Katolicka Rada Ludności Rdzennej wystosowała przesłanie pt. „Jesteśmy wezwani do uzdrowienia, przebaczenia i pojednania”.
2021-11-30 10:27:17
miniaturka

Ukazał się piąty tom „Dziejów Polski” prof. Andrzeja Nowaka. Już dziś premiera

Piąty tom „Dziejów Polski” prof. Andrzeja Nowaka wprowadza nas w czasy, które w rodzimej historiografii zwykło się nazywać epoką królów elekcyjnych. W opisywanym okresie – od 1572 do 1632 r. – Rzeczpospolita trzykrotnie zmierzyła się z bezkrólewiem.
2021-11-30 10:27:26
miniaturka

Black Friday, Black Week: czy katolicy powinni w tym brać udział?

W ciągu kilku lat amerykańskie „święto okazji” – Czarny Piątek – podbiło Europę, trafiło także do Polski. Coraz częściej rozciągane jest na cały „Black Week”. Podążając za wzorcami zza oceanu zapominamy nieraz zadać istotne pytania o ich wartość etyczną.
2021-11-30 10:56:42
miniaturka

Jasna Góra: rozpoczęły się intensywne prace przy budowie szopek

Wraz z rozpoczęciem adwentu na Jasnej Górze jeszcze intensywniej ruszyła budowa szopek: na dziedzińcu i na tzw. fosach w otwartej przestrzeni. Przed wejściem do Bazyliki stanie tradycyjna „betlejemka” a po prawej stronie Wieczernika szopka ruchoma - a w niej Betlejem.
2021-12-01 07:16:38
miniaturka

Dziś startują dwie inicjatywy zakonów żeńskich dla pokrzywdzonych

Wysłuchanie, wsparcie w trakcie zgłaszania krzywdy oraz towarzyszenie duchowe na drodze zdrowienia – w ten sposób siostry zakonne włączą się w pomoc osobom skrzywdzonym wykorzystaniem seksualnym w środowisku kościelnym.
2021-12-02 21:29:54
miniaturka

Zaproszenie do sesji studenckiej (on-line)

Instytut Liturgiczny Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie organizuje sesję studencką poświęconą tematyce Synodu Zamojskiego