Strona główna
opoka.org.pl
2018-06-26 22:51
Ewa Kotowska-Rasiak

Kalisz: Teresa Lipowska wspominała ks. Jana Twardowskiego

O swoich relacjach z ks. Janem Twardowskim, jego kapłaństwie i poezji opowiadała aktorka Teresa Lipowska. Aktorka przyjechała do Kalisza na spotkanie Duszpasterstwa Środowisk Twórczych Diecezji Kaliskiej.

Autor/źródło: Rafał Rasiak

Odtwórczyni roli Barbary Mostowiak z serialu „M jak miłość” wspominała swoje pierwsze spotkanie z ks. Janem Twardowskim w 1963 r. Podkreślała, że duchowny przekonał jej narzeczonego do ślubu kościelnego, a potem pobłogosławił sakrament małżeństwa. Dodała, że kapłan odegrał bardzo ważną rolę w życiu jej i męża.

Zaznaczyła, że ks. Twardowski był niezwykle skromnym człowiekiem, ale bardzo otwartym na ludzi. Dodała, że zawsze powtarzał, że nie ma ludzi niewierzących, ale są wątpiący i zagubieni. Swoje wspomnienia aktorka przeplatała poezją ks. Jana Twardowskiego.

W drugiej części spotkania s. dr Natalia Musidlak wygłosiła referat nt. „Ks. Jan Twardowski – człowiek kultury”.

Obecny na spotkaniu wieloletni duszpasterz środowisk twórczych bp Teofil Wilski przyznał, że bardzo lubi poezję ks. Twardowskiego, ponieważ wnosi ona prostotę i głębię. Zaznaczył, że duchowny w pięknych słowach potrafił przekazać głębokie treści. Dodał, że z jego wierszy wypływała mądrość.

Pomysłodawcą i organizatorem spotkania z poezją ks. Jana Twardowskiego był ks. Marcin Kierzek, diecezjalny duszpasterz środowisk twórczych.

Duchowny ma wiele pomysłów na rozwijanie duszpasterstwa. – Zależy mi na poszerzeniu grona o nowych uczestników, aby jeszcze więcej gromadziło się nas na spotkaniach, na których będziemy poszerzać horyzonty naukowe wymieniając się myślami. Będziemy zapraszać aktorów, dziennikarzy, malarzy i innych twórców, aby dzielili się z nami swoimi pasjami. Jedno z kolejnych spotkań najprawdopodobniej będzie związane z teatrem. Będę chciał zaprosić małżeństwo z Warszawy ze sztuką. W planach mamy też plener malarski. Myślę, że sukcesywnie z pomocą ludzi będziemy to realizować – powiedział w rozmowie z KAI ks. Marcin Kierzek.

Duszpasterz pragnie też zorganizować w Nadzwyczajnym Roku Świętego Józefa Kaliskiego I Pielgrzymkę Twórców do św. Józefa, aby powierzyć patronowi to środowisko twórcze.

Spotkanie zakończyła modlitwa w kaplicy seminaryjnej. Zgromadzeni twórcy odmówili litanię do św. Józefa i zawierzyli się patronowi.

Duszpasterstwo Środowisk Twórczych Diecezji Kaliskiej działa od kilkunastu lat. Powołał je pierwszy biskup kaliski Stanisław Napierała, a bp. Teofila Wilskiego ustanowił pierwszym diecezjalnym duszpasterzem. Przez ostanie pięć lat funkcję tę pełnił ks. kan. dr Jacek Paczkowski. Od stycznia br. duszpasterzem jest ks. Marcin Kierzek, a opiekę duchową pełni bp pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy