Strona główna
opoka.org.pl
2018-06-26 18:30
S. Zielińska / BP KEP

Trwa kurs propedeutyczny dla duszpasterzy polonijnych: specyfika i wyzwania

Duszpasterz emigracyjny nie jest częścią Kościoła z którego wyjechał, tylko przyczynia się do budowy Kościoła, w którym pracuje. – mówił ks. Ryszard Głowacki, przełożony generalny Księży Chrystusowców dla Polonii Zagranicznej.

Autor/źródło: Flickr / BP KEP

W siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski, w dniach od 25 do 27 czerwca, odbywa się kurs propedeutyczny dla księży wyjeżdżających do pracy duszpasterskiej wśród polskich emigrantów. Spotkaniu przewodniczy bp Wiesław Lechowicz, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

W tegorocznym kursie uczestniczy 13 duszpasterzy: 6 księży diecezjalnych i 7 księży ze zgromadzeń zakonnych. Księża udadzą się do Europy Zachodniej, m.in. do Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii. „Chcemy zaznajomić księży, którzy do tej pory nie mieli doświadczenia pracy wśród emigracji, ze specyfiką duszpasterstwa polonijnego. Mówimy zatem o podstawach teologicznych tegoż duszpasterstwa, o historii, o roli Kościoła w historii Polonii. Mówimy też o wyzwaniach współczesnych, związanych z integracją z Kościołem lokalnym jak i z integracją w środowiskach polonijnych” – powiedział bp Wiesław Lechowicz.

Bp Lechowicz zwrócił również uwagę na sektory duszpasterstwa polonijnego obejmującego duszpasterstwo młodych, rodzin, małżeństw, nową ewangelizację, duszpasterstwo ruchów i stowarzyszeń. „Wspominamy również o bardzo ważnej roli duszpasterza za granicą, jaką jest podtrzymywanie tożsamości patriotyczno-narodowej” – zaznaczył bp Lechowicz.

Ks. Ryszard Głowacki, przełożony generalny Księży Chrystusowców dla Polonii Zagranicznej, przedstawił podczas spotkania miejsce duszpasterza w Kościele lokalnym, do którego się udaje. „Duszpasterz emigracyjny nie jest częścią Kościoła z którego wyjechał, tylko przyczynia się do budowy Kościoła, w którym pracuje” – zaznaczył ks. Głowacki. Ważne jest zatem wejście w struktury Kościoła lokalnego, znajomość języka, która jest kluczem do efektywnej działalności danego duszpasterza w kraju, do którego został posłany.

Ks. Głowacki zaznaczył również, że w wielu miejscach Europy i świata jest oczekiwanie na polskich duszpasterzy. Pełnią oni taką samą posługę duszpasterską za granicą jak w kraju, a więc przygotowują i udzielają sakramentów, katechizują. „Duszpasterze dbają również o to, aby ci, którzy wyjechali z Polski, nie utracili swoich korzeni” – powiedział ks. Głowacki.

BP KEP/episkopat.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-06-26 15:36:47
miniaturka

Międzynarodowe Forum Młodych: "Miłość na całe życie"

W dniach 17-22 lipca w Częstochowie odbędzie się Międzynarodowe Forum Młodych organizowane przez Wspólnotę Emmanuel. Jego hasło przewodnie brzmi: "Miłość na całe życie".
2018-06-26 15:57:55
miniaturka

Wyzwania kapłańskiej formacji: I Forum Prefektów Studiów w Ołtarzewie

O wyzwaniach stojących przed współczesnymi księżmi, formacji seminaryjnej i planowanych badaniach kompetencji komunikacyjnych kandydatów na kapłanów opowiada w rozmowie z KAI ks. dr Krzysztof Marcyński SAC.
2018-06-26 18:17:32
miniaturka

Emmanuel Macron u Papieża

Rozmawiano między innymi o ochronie środowiska, migracjach, konfliktach, sytuacji na Bliskim Wschodzie i w Afryce, a także o integracji europejskiej.
2018-06-26 22:53:29
miniaturka

Kalisz: Teresa Lipowska wspominała ks. Jana Twardowskiego

O swoich relacjach z ks. Janem Twardowskim, jego kapłaństwie i poezji opowiadała aktorka Teresa Lipowska. Aktorka przyjechała do Kalisza na spotkanie Duszpasterstwa Środowisk Twórczych Diecezji Kaliskiej.
2018-06-27 08:11:09
miniaturka

Włochy: Dolomity wybierają choinkę na plac św. Piotra

Choć do Bożego Narodzenia jeszcze daleko, rozpoczęły się już starania o przygotowanie świątecznego drzewka, które ma stanąć na placu św. Piotra w Watykanie.
2018-06-27 08:41:23
miniaturka

Kulisy wizyty Macrona w Watykanie

Macron przyjął tytuł honorowego kanonika Bazyliki Laterańskiej, czego nie robili prezydenci lewicowi. W ten sposób – jak twierdzą komentatorzy – Macron chce sobie pozyskać katolicki elektorat.