Strona główna
opoka.org.pl
2018-01-06 23:09
Ewa Kotowska-Rasiak

Kalisz: po raz pierwszy ulicami miasta przeszedł Orszak Trzech Króli

Po raz pierwszy ulicami Kalisza, w uroczystość Objawienia Pańskiego, przeszedł Orszak Trzech Króli. Licznie zgromadzeni kaliszanie przeszli z kościoła Świętej Rodziny do Narodowego Sanktuarium św. Józefa. W orszaku kroczył bp Łukasz Buzun.

Autor/źródło: Rafał Rasiak

Wspólne kolędowanie rozpoczęła Msza św. w kościele Świętej Rodziny, której przewodniczył biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.

W homilii bp Buzun wskazywał, że pasterze i mędrcy, którzy pierwsi przybyli do Betlejem, aby oddać pokłon Jezusowi zapoczątkowali ten wielki pochód świętych ludzi, którzy kroczyli w stronę Chrystusa. - Sensem naszego życia jest umiejętność rozpoznania Jezusa. To jest sens życia, do którego dojrzeli mędrcy. To oni nauczyli się rozpoznawać Boga w Jego Stworzeniu – mówił kaznodzieja.

Przekonywał, że w Kościele przez sakramenty człowiek odradza swoje wnętrze. - Potrzebujemy wiedzy jaką mieli mędrcy, która zbliża nas do Tego, który jest źródłem życia. Człowiek, który spotyka się z Bogiem zawsze doznaje przemiany, nawrócenia, staje się lepszy, zaczyna z Nim się przyjaźnić – zaznaczył celebrans.

Podkreślał, że Duch Święty jest natchnieniem do poszukiwania Boga. - Niech Duch Święty będzie przez nas przyjmowany, abyśmy mieli tak jak Maryja serca otwarte, wrażliwe, pełne twórczego niepokoju, który ożywiał mędrców w poszukiwaniu ostatecznej prawdy – powiedział hierarcha.

Zachęcał wiernych, aby czerpali przykład z Maryi i św. Józefa, a także mędrców. - Niech św. Józef, który przewodniczy nam w tym roku, będzie naszym przewodnikiem. On w różnych sytuacjach modlił się i otrzymywał dobrą wskazówkę. Niech mędrcy będą blisko nas na trasie zmierzania ku domu naszego Ojca, gdzie mamy mieszkanie – wskazywał biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.

Po Eucharystii orszak wyruszył do Narodowego Sanktuarium św. Józefa. W trakcie marszu na specjalnej mobilnej platformie zespół muzyczny w składzie Marta Mowczan, Gabrysia Nowicka i Marcin Zieliński prowadził śpiew kolęd. Dla uczestników pochodu komitet organizacyjny przygotował 1500 koron i śpiewników.

Dzieci, młodzież i dorośli dotarli do Narodowego Sanktuarium św. Józefa, gdzie została ustawiona estrada, na której dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 13 w Kaliszu oraz Schola Lenartowicka & Sound of Heaven wykonały specjalny program jasełkowy. Przedstawienie połączone było ze wspólnym kolędowaniem wszystkich kaliszan.

Pomysłodawcą zorganizowania w Kaliszu Orszaku Trzech Króli był o. Andrzej Lemiesz, superior jezuitów. - Kiedy przyjechałem z Bydgoszczy do Kalisza to zobaczyłem, że w tym mieście jest duży marazm duchowy. Jednym z moich pragnień było zapoczątkowanie Orszaku Trzech Króli. Duch Święty zadziałał. Zaczęli zgłaszać się do mnie ludzie i powoli zawiązywał się komitet. Wspólnie z wieloma osobami, które zdecydowały się zaangażować w organizację podjęliśmy się tego dzieła – mówi o. Lemiesz w rozmowie z KAI.

Organizator podkreśla, że celem orszaku jest wspólne kolędowanie. – Chcemy, aby całe rodziny spędziły ze sobą razem ten czas na wspólnej modlitwie i śpiewaniu kolęd. Robimy to dla Jezusa, dla tego Małego Dzieciątka, które wyciąga swoje ręce i przygarnia nas do siebie – zaznaczył jezuita.

Orszak Trzech Króli odbywał się pod patronatem biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka i prezydenta Kalisza Grzegorza Sapińskiego.

Organizatorami przedsięwzięcia byli: klasztor oo. franciszkanów w Kaliszu, klasztor oo. jezuitów w Kaliszu, Miasto Kalisz, Fundacja Polska Jutra, Abba Pater, Stowarzyszenie Kaliscy Patrioci i Moose Productions. Patronat medialny objęły m.in.: TVP 1, Polskie Radio, Telewizja Internetowa Diecezji Kaliskiej Dom Józefa.

Orszaki Trzech Króli odbyły się także w innych miastach i miejscowościach diecezji kaliskiej m.in.: w Ostrowie Wielkopolskim, Pleszewie, Jarocinie, Kępnie, Ostrzeszowie, Wieruszowie, Lutogniewie.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-01-06 21:59:04
miniaturka

Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Bielska-Białej

Chcąc się spotkać z Jezusem, trzeba podjąć wędrówkę w Jego stronę, na wzór trzech mędrców ze wschodu - powiedział biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej Piotr Greger.
2018-01-06 22:04:32
miniaturka

Orszak Trzech Króli w Bielsku-Białej

Ulicami Bielska-Białej przeszedł Orszak Trzech Króli, który w tym roku zgromadził wyjątkowo dużo ludzi.
2018-01-06 22:42:25

V ORSZAK TRZECH KRÓLI PRZESZEDŁ PRZEZ OLSZTYN

Pod hasłem „Bóg jest dla wszystkich” Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Olsztyna (woj.warmińsko-mazurskim). Przemarsz Olsztyniaków i gości poprzedziła o godz.11.00 Msza Święta w Bazylice konkatedralna św. Jakuba w Olsztynie pod przewodnictwem Jego Ekscelecncji Arcybiskupa Józefa Górzyńskiego - Metropolity Warmińskiego.
2018-01-07 07:11:53
miniaturka

Kard. Tobin: zasypać przepaść między wiarą a życiem

Główne zadanie, które stoi przed Kościołem w Stanach Zjednoczonych, to zasypanie przepaści oddzielającej wiarę od życia – uważa kard. Joseph Tobin.
2018-01-07 07:18:34
miniaturka

Kair: konsekracja katedry prawosławnych Koptów

Świątynia koptów prawosławnych pod wezwaniem Narodzenia Chrystusa, o której wspominał wczoraj Franciszek w czasie spotkania z wiernymi na modlitwie „Anioł Pański”, jest jedną z największych katedr w północnej Afryce, a także na Bliskim Wschodzie.
2018-01-07 08:23:26
miniaturka

Irlandia: Franciszek bije rekordy popularności

Papież Franciszek jest najpopularniejszym liderem na świecie – wykazują ostatnie badania opinii publicznej, przeprowadzone przez agencję ratingową Worldwide Independent Network.