Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2018-09-04 20:20
Ewa Kotowska-Rasiak

Kalisz: 200 uczniów będzie uczyć się w diecezjalnym technikum

200 uczniów będzie kształcić się w nowym roku szkolnym w Zespole Szkół Technicznych Diecezji Kaliskiej. Podczas inauguracji biskup kaliski Edward Janiak poświęcił nowe pracownie informatyczne.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

Rok szkolny 2018/2019 zainaugurowano Mszą św. w kaplicy seminaryjnej, której przewodniczył biskup kaliski Edward Janiak, pomysłodawca utworzenia technikum w Kaliszu.

W homilii ks. Adam Kraska zachęcał uczniów do kształcenia intelektu i ducha. - Chcemy dać wam możliwość, abyście rozwijali się na miarę krzewienia historii naszej szkoły, a także ojczyzny, abyście tę ziemię, która jest wam dana uczynili lepszą. W każdym z was są wielkie pokłady dobra. Trzeba po prostu je wydobyć, a wtedy na pewno świat będzie lepszy – mówił dyrektor szkoły.

Po Mszy św. wszyscy udali się do budynku Centrum Józefologicznego, w którym mieści się szkoła, gdzie ks. Adam Kraska życzył młodzieży, aby dobrze wykorzystali czas rozwoju swojej młodzieńczej pasji. – Zachęcam was do twórczego działania i rozwijania historii naszej szkoły – powiedział dyrektor.

W swoim przemówieniu bp Edward Janiak wyjawił, że utworzenie takiej szkoły było jego marzeniem. – Dwa lata temu miałem marzenie, aby stworzyć szkołę, która będzie przygotowywać młodzież do zawodu. Dzięki św. Józefowi w zeszłym roku udało nam się otworzyć technikum. Drugim marzeniem, które spełniło się było utworzenie domu opieki dla ludzi starszych. Trzeba mieć marzenia. Ten etap szkoły jest dla was przygotowaniem, aby wasze marzenia związane z przyszłością spełniły się – powiedział ordynariusz diecezji kaliskiej.

Zebrani w szkole mieli okazję obejrzeć program artystyczny w wykonaniu uczniów przedstawiający działalność Dywizjonu 303.

Podczas uroczystości biskup kaliski odznaczył pierścieniem św. Józefa osoby zaangażowane w rozwój placówki. Takie pierścienie otrzymali: Małgorzata Kasprzycka, Bogdan Kaczmarek i Krzysztof Błaszczyk.

W Zespole Szkół Technicznych w nowym roku szkolnym będzie uczyć się 200 uczniów, w tym 130 w 5 klasach pierwszych

Młodzież będzie kształcić się w klasach o profilach: technik technologii drewna, technik mechatronik, technik informatyk oraz na nowym kierunku technik fotografii i multimediów. Oprócz języka angielskiego uczniowie będą uczyć się języków niemieckiego, włoskiego lub hiszpańskiego. Szkoła ma swój internat, w którym mieszkać będzie 35 osób.

Dyrektorem szkoły jest ks. dr Adam Kraska, wicedyrektorem – Małgorzata Kasprzycka, a funkcję dyrektora internatu pełni ks. dr Waldemar Graczyk.

Zespół Szkół Technicznych Diecezji Kaliskiej został powołany przez biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka. Placówka rozpoczęła działalność we wrześniu 2017 r. - Widząc jak wielkie zmiany zachodzą w kształceniu zawodowym młodzieży oraz dostrzegając jak wielu młodych ludzi opuszcza kraj w poszukiwaniu lepszej pracy i zdobywaniu zawodu np. w Niemczech, postanowiłem utworzyć Zespół Szkół Technicznych – podkreśla w rozmowie z KAI bp Janiak.

Absolwenci szkoły znajdą zatrudnienie w zakładach produkcyjnych zlokalizowanych na terenie diecezji kaliskiej. - Spotykałem się z przedsiębiorcami największych zakładów produkcyjnych z terenu diecezji i zapewniają oni, że w perspektywie czasowej mają oczekiwania na młodych przygotowanych zawodowo do pracy nie tylko w przemyśle drzewnym, ale też przy obsłudze najnowocześniejszych urządzeń technicznych i linii produkcyjnych. Dlatego myślę, że dla młodych mających solidne wykształcenie, dobry zawód i chęć do pracy perspektywa zawsze jest pełna nadziei i możliwości – twierdzi bp Edward Janiak.


Podziel się tym materiałem z innymi: