Strona główna
opoka.org.pl
2018-09-04 15:50
AC / KAI

Płock: jutro VI Płockie Dni Żydowskie

Wernisażem wystawy pt. „Żydowscy twórcy z Płocka” w Muzeum Żydów Mazowieckich rozpoczną się jutro VI Płockie Dni Żydowskie (5-8 września).

Autor/źródło: photogenica.pl, 6

Ich organizatorem jest Muzeum Żydów Mazowieckich - Oddział Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Placówka ta prowadzi aktywną edukacyjną i kulturoznawczą.

VI Płockie Dni Żydowskie zostaną zainaugurowane w środę 5 września wystawą pt. „Żydowscy twórcy z Płocka”. Złożą się na nią grafiki, akwarele i obrazy olejne artystów pochodzenia żydowskiego, związanych z Płockiem. Mowa o Maksymilianie Eljowiczu, Jakubie Gutermanie, Alfredzie Jesionie, Natanie Korzeniu, Dawidzie Tuszyńskim, Feliksie Tuszyńskim i Fiszelu Zylbergergu. Wystawę przygotował Szymon Zaremba z działu sztuki Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Będzie ją można oglądać do 25 listopada.

W czwartek 6 września o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie z cyklu „Choćby jedno życie, choćby kromka chleba”, zatytułowane „Był naszym sąsiadem. Historia Barucha Szpigelmana”.

Baruch Szpigelman był Polakiem pochodzenia żydowskiego, mieszkańcem Sochocina w diecezji płockiej, żołnierzem kampanii wrześniowej w 1939 roku. W czasie okupacji niemieckiej los związał go trzema siostrami Czyżewskimi, z którymi znał się z podwórka i szkolnej ławy. O historii ukrywania Barucha przez siostry opowiedzą Szymon i Zbigniew Lejkowscy, synowie Stefanii z Czyżewskich Lejkowskiej. Spotkanie zorganizowane będzie we współpracy z działem historii Muzeum Mazowieckiego w Płocku.

W piątek 7 września o godz. 18.00 organizatorzy zapraszają na spotkanie z Jarosławem Kretem pt. „Moja Jerozolima”. Jarosław Kret jest dziennikarzem, fotoreporterem, podróżnikiem, prezenterem pogody, z wykształcenia egiptologiem. Współtwórcą polskiej edycji magazynu „National Geographic”. autorem licznych reportaży, filmów dokumentalnych i telewizyjnych cykli: „Klub podróżników”, „Planeta według Kreta”, „Polska według Kreta”, „Podróże z barometrem”. Autorem książek, w tym „W Ziemi Świętej,” również albumów fotograficznych, m.in. „Moja Ziemia Święta”. W Muzeum Żydów Mazowieckich Jarosław Kret opowie o swoich podróżach do Izraela, przede wszystkim do Jerozolimy.

Natomiast w sobotę 8 wrzesnia o godz. 18.00 zaplanowano koncert zespołu Berjozkele. Grupa prezentuje utwory muzyczne w języku jidysz: przedwojenne kołysanki i pieśni „wieczorne”, nastrojem i tematyką związane z nocą, ciszą, snem. Wiele z nich było popularnych w Polsce i na Kresach Wschodnich na początku XX w. i w okresie międzywojennym. Członkowie tej formacji muzycznej podkreślają, że dla nich bardzo ważną płaszczyzną tych kompozycji są teksty: czasem anonimowe, tradycyjne, często autorstwa poetów jidysz. Zespół wystąpi w składzie: Ola Bilińska (śpiew, instrumenty klawiszowe i perkusyjne), Łukasz Owczynnikow (kontrabas).

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Muzeum Żydów Mazowieckich powstało w Płocku w odrestaurowanej zabytkowej bożnicy – tzw. Małej Synagodze. Było to możliwe dzięki inicjatywie Stowarzyszenia Synagoga Płocka i środkom unijnym. Koszt restauracji obiektu wyniósł 9 mln zł, w tym 7,7 mln zł wyniosło dofinansowanie z Unii Europejskiej, przyznane przez zarząd województwa mazowieckiego. Znajduje się w dwukondygnacyjnym budynku w stylu klasycystycznym. W ramach projektu odtworzono wygląd budynku z lat 60. XIX w.

Muzeum jest nowoczesną, edukacyjną i interaktywną ekspozycją, znajdują się w niej kioski informacyjne, zdjęcia, judaica, pamiątki, kolekcja obrazów Feliksa Tuszyńskiego z Izraela i multimedialna prezentacja. Dwóm salom wystawowym towarzyszy zaplecze konferencyjno-dydaktyczne, dzięki któremu muzeum staje się płockim centrum spotkań kultur. Od początku istnienia placówka prowadzi aktywną działalność kulturalną, po raz piaty organizuje w tym roku Płockie Dni Żydowskie.

eg / Płock

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-09-04 14:29:07
miniaturka

Prymas Polski zaprasza na XI Zjazd Gnieźnieński

Prymas Polski przypomina, że narodowa niepodległość jest darem, o który nieustannie należy dbać dla dobra Ojczyzny, a także całej Europy, która – jak stwierdza – doświadcza dziś kryzysu własnej tożsamości.
2018-09-04 15:01:54
miniaturka
play

Kryzys małżeński. Czego NIE robić? #mit4

W cyklu nagranym przez Salve TV Agnieszka Pieniążek rozprawia się z mitami w relacjach.
2018-09-04 15:29:15
miniaturka

Kolumbia: Tydzień dla pokoju

W dniach od 2 do 9 września trwa w Kolumbii tzw. „Tydzień dla pokoju”. To szczególny czas modlitwy i refleksji, który angażuje Kościół oraz różne ruchy i organizacje społeczne w działania na rzecz sprawiedliwości społecznej i pojednania narodowego.
2018-09-04 17:55:31
miniaturka

Syria, Idlib: chrześcijanie pod presją obcych praw

Mieszkańcy prowincji Idlib, leżącej w północno-zachodniej Syrii, z niepokojem wyczekują rozwoju wydarzeń. Zapowidana ofensywa wojsk syryjskich może bowiem doprowadzić do ogromnej katastrofy humanitarnej.
2018-09-04 18:11:13
miniaturka

Filoni: sesja formacyjna dla biskupów z terenów misyjnych

Celem sesji jest pogłębienie znaczenia biskupiej posługi pasterskiej, przyjrzenie się różnym aspektom życia Kościoła, bliższe poznanie Kurii Rzymskiej oraz podzielenie się doświadczeniami duszpasterskimi.
2018-09-04 20:22:22
miniaturka

Kalisz: 200 uczniów będzie uczyć się w diecezjalnym technikum

200 uczniów będzie kształcić się w nowym roku szkolnym w Zespole Szkół Technicznych Diecezji Kaliskiej. Podczas inauguracji biskup kaliski Edward Janiak poświęcił nowe pracownie informatyczne.