Strona główna
opoka.org.pl
2019-05-27 02:14
ks. Sławek Murawka SChr

Jak czytać Pismo Święte? Próba drugiego podejścia pod tę górę...

Dziś porozmawiamy o kontekstach biblijnych, które choć niezwykle ciekawe, z racji ograniczeń czasowych potraktujemy zaledwie sygnalizując zagadnienie.

W ciągu tych kilku minut wspomnimy sobie o nich pobieżnie, bo to temat na rozprawę habilitacyjną, których zresztą o tym zapewne wiele powstało. Nawet jednak w "nienaukowym", zwykłym, codziennym kontakcie z Biblią trzeba te konteksty uwzględnić, żeby Słowo Boga, spisane przez ludzi przed tysiącami lat, w zupełnie innych językach, w innej kulturze, z inną wiedzą o świecie, dotarło do nas w formie łatwiejszej „do strawienia“, do przyjęcia i zrozumienia. 

To tylko bardzo, naprawdę bardzo ogólne podpowiedzi, cały jednak zamysł tych kilkuminutowych rozważań polega nie na wyczerpywaniu tematów, ogarnianiu wszystkich aspektów, tylko na zachęcie do zamyślenia i ewentualnych dalszych poszukiwań.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-05-26 16:10:40
miniaturka

Abp Skworc w Piekarach Śląskich: największym skarbem naszej ziemi są mężni ludzie

Sprawy społeczne, a wśród nich kwestia świętowania niedzieli, trudnej sytuacji nauczycieli, trzeźwości czy głośnej ostatnio sprawy pedofilii w Kościele poruszył abp Wiktor Skworc podczas przemówienia na rozpoczęcie piekarskiej pielgrzymki mężczyzn i młodzieńców do Piekar Śl.
2019-05-26 18:30:37
miniaturka

Wysokie odznaczenie międzynarodowe dla Pomocy Kościołowi w Potrzebie

Papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKwP) zostało uhonorowane międzynarodową nagrodą „Path to Peace Award 2019”. Odznaczenie wręczył w Nowym Jorku dyrektorowi stowarzyszenia, Thomasowi Heine-Geldern, stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy ONZ, abp Bernardito Auza.
2019-05-26 19:58:42
miniaturka

Jubileusz 25-lecia Kapłaństwa Księdza Kanonika Krzysztofa Ordziniaka

Mikstat: I tak już od 25 lat ks. kan. Krzysztof Ordziniak służy Bogu i ludziom pełniąc posługę kapłańską. Dziś dziękował w mikstackim wieczerniku za otrzymane przez te lata łaski, ale przede wszystkim za dar powołania.
2019-05-27 08:05:19
miniaturka

Papież: Duch Święty wychowuje nas do logiki Ewangelii

Papież przypomniał, że Kościół nie jest rzeczywistością statyczną, ale wspólnotą w drodze kierowaną przez Ducha Świętego, który nieustannie pomaga wierzącym coraz pełniej zrozumieć nauczanie Jezusa.
2019-05-27 08:30:18
miniaturka

Nuncjusz w Syrii apeluje o pomoc dla nowych uchodźców

Nuncjusz apostolski w Damaszku apeluje o pomoc humanitarną dla uchodźców w prowincji Idlib na północy Syrii. Trwają tam krwawe starcia między rebeliantami i siłami rządowymi, wspieranymi przez rosyjskie lotnictwo.
2019-05-27 09:08:18
miniaturka

Burkina Faso po zamachach: konspiracja i zaufanie do Boga

Biskupi Burkina Faso szukają wyjścia z kryzysowej sytuacji, jaka nastała w tym kraju po serii zamachów na chrześcijan. Przypomnijmy, że tylko w ubiegłym tygodniu zabitych zostało dziesięć osób, w tym dwóch księży i spalono dwa kościoły.