Strona główna
opoka.org.pl
2019-05-27 08:28
Anna Bajon / Krzysztof Bronk

Nuncjusz w Syrii apeluje o pomoc dla nowych uchodźców

Nuncjusz apostolski w Damaszku apeluje o pomoc humanitarną dla uchodźców w prowincji Idlib na północy Syrii. Trwają tam krwawe starcia między rebeliantami i siłami rządowymi, wspieranymi przez rosyjskie lotnictwo.

Autor/źródło: flickr.com, DFID - UK Department for International Development Follow, licencja: Jak album

Kard. Zenari podaje, że według najbardziej wiarygodnych danych rebeliantów jest ok. 150 tys., a uchodźców 300 tys. Przeznaczony dla nich obóz jest przepełniony. Ludzie śpią zatem pod gołym niebem. Watykański dyplomata przyznaje, że ich los przypomina mu sytuację, jaka panowała w Aleppo tuż przez zdobyciem miasta przez siły rządowe. Caritas użyła wtedy wszystkich możliwych środków, by pomóc potrzebującym, a zwłaszcza najsłabszym: kobietom, dzieciom i osobom starszym. Kard. Zenari wspomina słowa syryjskiego starca, który dziękując za opiekę, mówił: „Allah jest wielki, chrześcijanie przyszli nam na pomoc”.

Papieski przedstawiciel przyznaje, że tym razem możliwości działania są ograniczone. Dostęp do uchodźców znajdujących się przy zamkniętych granicach Turcji jest bardzo trudny. On jednak robi, co może. Bo na tym, jak podkreśla, polega prawdziwy dialog z muzułmanami: umarłych pogrzebać, chorych leczyć… A w Syrii, jak dodaje, brakuje wszystkiego. 80 proc. populacji żyje w warunkach skrajnego ubóstwa.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2019-05-26 19:58:42
miniaturka

Jubileusz 25-lecia Kapłaństwa Księdza Kanonika Krzysztofa Ordziniaka

Mikstat: I tak już od 25 lat ks. kan. Krzysztof Ordziniak służy Bogu i ludziom pełniąc posługę kapłańską. Dziś dziękował w mikstackim wieczerniku za otrzymane przez te lata łaski, ale przede wszystkim za dar powołania.
2019-05-27 02:44:25
miniaturka
play

Jak czytać Pismo Święte? Próba drugiego podejścia pod tę górę...

Dziś porozmawiamy o kontekstach biblijnych, które choć niezwykle ciekawe, z racji ograniczeń czasowych potraktujemy zaledwie sygnalizując zagadnienie.
2019-05-27 08:05:19
miniaturka

Papież: Duch Święty wychowuje nas do logiki Ewangelii

Papież przypomniał, że Kościół nie jest rzeczywistością statyczną, ale wspólnotą w drodze kierowaną przez Ducha Świętego, który nieustannie pomaga wierzącym coraz pełniej zrozumieć nauczanie Jezusa.
2019-05-27 09:08:18
miniaturka

Burkina Faso po zamachach: konspiracja i zaufanie do Boga

Biskupi Burkina Faso szukają wyjścia z kryzysowej sytuacji, jaka nastała w tym kraju po serii zamachów na chrześcijan. Przypomnijmy, że tylko w ubiegłym tygodniu zabitych zostało dziesięć osób, w tym dwóch księży i spalono dwa kościoły.
2019-05-27 09:56:00
miniaturka

Caritas Internationalis: strategiczne punkty rozwoju, ubodzy w Kościele

W Rzymie trwa spotkanie Caritas Internationalis. Uczestniczy w nim 450 osób, przedstawiciele 150 lokalnych Caritas, a ponadto wielu specjalistów od walki z biedą i głodem, jak na przykład dyrektor generalny FAO Jose Graziano da Silva.
2019-05-27 10:14:39
miniaturka

Dom bł. Aniceta w Warszawie

Warszawscy kapucyni proszą o wsparcie w spłacie długu zaciągniętego na budowę Domu