Strona główna
opoka.org.pl
2018-01-31 16:37
Małgorzata Strzelec / ks. Krzysztof Ordziniak

Dziękczynienie Jubilatów w mikstackiej świątyni

Małżonkowie z terenu miasta i gminy Mikstat obchodzący w 2017 roku srebrne, złote, szmaragdowe gody dziękowali Bogu za wspólnie przeżyte lata.

Msza św. w intencji Jubilatów
Autor/źródło: Małgorzata Strzelec

Wielkie i małe Jubileusze, wszystkie  są ważne. Są okazją do świętowania, ale także dziękczynienia – Bogu i ludziom.  Skłaniają do refleksji, zadumy, powrotu wspomnieniami  do chwil radosnych, ale czasami także tych trudnych.  Zapewne nie brakowało chwil radości, ale i  trosk w życiu tych, którzy w środę 31. stycznia o godz. 12:00 zgromadzili się kościele pw. Świętej Trójcy w Mikstacie na Mszy Świętej sprawowanej przez ks. Proboszcza Krzysztofa Ordziniaka. W czasie tej Eucharystii modlono się w intencji tych, którzy w 2017 roku obchodzili   Jubileusze 25, 50, 55, 60 –lecia  zawarcia związku małżeńskiego. Były to pary z terenu miasta i gminy Mikstat. Msza Święta poprzedzała spotkanie, na które Jubilaci zostali zaproszeni przez władze miasta i gminy Mikstat.

Jednak najpierw przybyli do naszej świątyni, by podziękować Bogu za wspólnie przeżyte lata i prosić o dalsze błogosławieństwo. Jubilaci obchodzący złote,  szmaragdowe i diamentowe  gody podczas tej Eucharystii zajęli miejsca prezbiterium.

Witając Jubilatów ks. kan. Krzysztof Ordziniak  podkreślił, że rocznice i jubileusze stanowią okazję do wyrażenia wdzięczności Bogu za otrzymane dary i łaski.

Jubileusze pokazują ponadto, że „Miłość cierpliwa jest, łaskawa jest. Miłość nie zazdrości, nie pamięta złego (...) Wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, we wszystkim pokłada nadzieję, wszystko przetrzyma. Miłość nigdy nie ustaje”(1 Kor 13,4,7-8). Prawdziwa miłość: cierpliwa, łaskawa, dająca nadzieję, pomogła kroczyć przez życie, mimo różnych nieraz trudnych sytuacji, pozwoliła dzielić radości i troski przez wiele lat, pomaga trwać w zdrowiu i chorobie. Jubilaci zaś dają wspaniałe świadectwo trwania przez długie lata w związku małżeńskim,  zwłaszcza tym, którzy rozpoczynają wspólne życie, ale także tym, którzy przeżywają kryzysy.

W homilii ks. kan. Krzysztof przytoczył słowa Platona „ Ten tylko Cię, kocha kto kocha Twoją duszę”. Kontynuując kaznodzieja powiedział: „ Myślę, że ta prawda sprawdziła się w Waszym życiu, skoro trwacie ze sobą tak długo i pragniecie Bogu z to co było podziękować i zapewnić Boga i nas tu obecnych, że pragniecie trwać dalej. Ale to trwanie, myślę zapewniliście sobie dlatego, że budowaliście swój dom rodziny na skale, na skale, którą jest Jezus Chrystus”. W dalszej części homilii ks. Krzysztof, podkreślił, że  zapewne w ich wieloletnim wspólnym życiu nie brakowało sytuacji, gdzie  postawa wzajemnego zaufania i przebaczania była konieczna. Powiedział m.in. „ W Waszym małżeństwie na pewno były chwile trudne lub nawet bardzo trudne, bo takie jest życie, a jednak wytrwaliście w miłości i wierności 25, 50,55, 60  lat. Dziś otaczają was najbliżsi, którzy razem z Wami dziękują za dobro, które otrzymali od Boga przez wasze życie”. Na zakończenie homilii ks. kan.  przywołał słowa ks. Karola Wojtyły z dramatu „Przed sklepem jubilera” : „Ciężar tych złotych obrączek to nie ciężar metalu, ale ciężar właściwy człowieka, każdego z was osobno i razem obojga...". Jednocześnie skierował do zebranych słowa zachęty do pochylenia się nad tym dziełem.Po homilii odśpiewany został Hymn do Ducha Świętego, a następnie Jubilaci odnowili złożona przed 25, 50, 55, bądź też 60- laty przysięgę małżeńską. Każda para obchodząca Jubileusz otrzymała drobny upominek: wypalonego na sklejce Świętego Rocha Patrona naszego miasta z życzeniami, by opiekował się rodzinami Jubilatów i orędował we wszystkich ich potrzebach oraz obrazek Świętego Józefa Kaliskiego na odwrocie którego znajduje się modlitwa za rodziny. Z Bożym błogosławieństwem Jubilaci rozpoczęli kolejne lata wspólnego pielgrzymowania przez życie.Po Mszy Świętej Jubilaci udali się do restauracji „ Zielone Wzgórze”. Tu odbyło się spotkanie z przedstawicielami władz miasta. Były odznaczenia, pamiątkowe dyplomy, kwiaty  i życzenia, wspólny posiłek. Po czasie świętowania, nastaną  kolejne wypełnione radościami i troskami dni... Małżonkowie przeżywać je będą  razem...Z Bożym błogosławieństwem, dopóki śmierć ich nie rozłączy...Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-01-31 14:53:42
miniaturka

Papież zachęca Polaków do odważnego wyznawania wiary

Nie lękajcie się mówić o Bogu, o sprawach wiary, o Kościele. - mówił Ojciec Święty do Polaków w czasie dzisiejszej audiencji ogólnej.
2018-01-31 15:17:48
miniaturka

Bielsko-Biała: „Posłuchaj muzyki - wesprzyj Caritas”

„Posłuchaj muzyki - wesprzyj Caritas” – takim hasłem bielsko-żywiecka Caritas zachęca do zakupu płyty z muzyką do filmu o św. Maksymilianie Kolbe „Dwie Korony” i wsparcia w ten sposób akcji „Rodzina rodzinie”.
2018-01-31 15:47:36
miniaturka

Licheń-Grąblin. Wspomnienie św. Joanny de Valois

Wspomnienie św. Joanny de Valois, założycielki Zakonu Najświętszej Maryi Panny, przypada w najbliższą niedzielę, 4 lutego. Na uroczystości odpustowe zapraszają Siostry z Zakonu Najświętszej Maryi Panny w Licheniu-Grąblinie.
2018-01-31 18:30:14
miniaturka

Abp Gądecki: dawne metody wychowawcze już się nie sprawdzają

Dawne metody wychowawcze już nie wystarczają, już się nie sprawdzają. Nie da się w prosty sposób wrócić do tego, co było kiedyś – powiedział abp Stanisław Gądecki w homilii w liturgiczne wspomnienie św. Jana Bosko.
2018-01-31 18:52:27
miniaturka

4. lutego uroczystości odpustowe ku czci św. Agaty w Mikstacie

„Czyż święci są po to, ażeby zawstydzać? Tak. Mogą być i po to. Czasem konieczny jest taki zbawczy wstyd, ażeby zobaczyć człowieka w całej prawdzie" św. Jan Paweł II
2018-01-31 18:54:37
miniaturka

Małżeństwo - projekt na całe życie

„Małżeństwo - projekt na całe życie" to hasło łączące szereg inicjatyw Archidiecezji Krakowskiej dla uczczenia 50. rocznicy ogłoszenia Encykliki Humanae Vitae oraz 50-lecia istnienia Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej.