Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2017-11-22 17:04
Waldemar Wesołowski

Dyrektor Caritas Polska z wizytą w Legnicy

Dyrektor Caritas Polska odwiedził Legnicę. Podczas dwudniowego pobytu zapoznał się z zakresem działań legnickiej Caritas.

spotkanie z dziennikarzami

Ks. Marcin Iżycki, który piastuje tę funkcję od 4 miesięcy, odwiedza wszystkie diecezje, zapoznając się z działaniami Caritas diecezjalnych. Wszystko po to, by działania tej największej w Polsce instytucji charytatywnej były jeszcze bardziej owocne.

W poniedziałek 20 listopada ks. Iżycki spotkał się z biskupem Zbigniewem Kiernikowskim. Rozmawiali m.in. o aktualnych działaniach, jakie są podejmowane w diecezji legnickiej przez Caritas. – Każda Caritas diecezjalna podlega swojemu biskupowi i to on określa najważniejsze kierunki działania. Rodzaj pracy wynika ze specyfiki danego regionu i potrzeb, jakie są tam obecne – powiedział po spotkaniu ks. Iżycki.

Przed południem w ośrodku opiekuńczo-leczniczym „Samarytanin” dyrektor Caritas Polska odpowiadał na pytania dziennikarzy. Podkreślił, że Caritas jest największą w Polsce organizacją charytatywną. Swoją działalność mogła wznowić po przemianach, jakie dokonały się w Polsce po 1989 roku. Każdego roku swoją pomocą obejmuje setki tysięcy osób znajdujących się w potrzebie. – Działania są wielokierunkowe. Obejmują m.in. osoby niepełnosprawne, bezdomne, osoby starsze i chore, a także wolontariat. Działania Caritas skierowane są również na zagranicę. Prowadzimy min. projekt „Rodzina rodzinie” skierowany do ofiar wojny w Syrii, programy stypendialne dla dzieci i młodzieży na Bliskim Wschodzie. Wspomagamy także Caritas na Białorusi. Na arenie międzynarodowej współpracujemy z Caritas Internationalis i Caritas Europa – mówił ks. Marcin.

Pytany przez dziennikarzy o najważniejsze priorytety swojej pracy w Caritas Polska zaznaczył, że są to osoby niepełnosprawne, a zatem m.in. rozwijanie działalności Warsztatów Terapii Zajęciowej i innych podmiotów wspomagających niepełnosprawnych. Kolejnym kierunkiem działań są osoby starsze i chore. - Ważne jest, by w Polsce rozwijały się domy pomocy społecznej oraz takie miejsca, jak to, w którym się znajdujemy, a zatem ośrodki opiekuńczo-lecznicze. Osób potrzebujących stałej i profesjonalnej pomocy medycznej przybywa, stąd cieszy mnie, że są takie miejsca. Ks. Iżycki przypomniał też, że Caritas otacza swoją opieką bezrobotnych i bezdomnych. Wskazał również na potrzebę rozwijania wolontariatu. – Cieszą mnie powstające w całej Polsce szkolne koła Caritas i parafialne zespoły Caritas. Chcemy jednak skierować naszą uwagę również w stronę młodzieży i zaangażować ją w pomoc potrzebującym. Chodzi o program pod nazwą Young Caritas. Również osoby starsze, w tym emeryci, mogą stać się wolontariuszami. Oni często mają wiele wolnego czasu. Zatem cenna jest choćby jedna godzina dziennie lub jeden dzień w tygodniu, który można ofiarować innym – podkreślił ks. Marcin.

Na spotkaniu z dziennikarzami Ksiądz dyrektor wyznał, że zależy mu również na promocji Caritas w mediach. – Nie chodzi wcale o jakieś chwalenie się, ale informowanie opinii publicznej o tym, jak wiele różnych dzieł prowadzi Caritas, jak wiele osób jest zaangażowanych w te działania i jak wiele osób korzysta z tej pomocy.  

Po spotkaniu z przedstawicielami mediów ks. Iżycki wraz z dyrektorem legnickiej Caritas ks. Robertem Serafinem i jego współpracownikami zwiedził ośrodek opiekuńczo-leczniczy „Samarytanin” i Warsztaty Terapii Zajęciowej w Legnicy. Natomiast w wieczorem w Diecezjalnym Domu Caritas w Szklarskiej Porębie była okazja do spotkania z pracownikami legnickiej Caritas i wymiany doświadczeń związanych z ich pracą.

We wtorek 21 listopada ks. Dyrektor odwiedził Zakład Opiekuńczo-Leczniczy i Zakład Aktywności Zawodowej „Rosa”, zatrudniający osoby niepełnosprawne, oraz Środowiskowy Dom Samopomocy w Jeleniej Górze. Z kolei w Bolesławcu spotkał się z pielęgniarkami ze Stacji Opieki, które zajmują się sprawami higieny szkolnej. Odwiedził również Warsztaty Terapii Zajęciowej we Lwówku Śląskim. Ostatnim miejscem wizyty był Zgorzelec, gdzie od wielu już lat Caritas Polska prowadzi Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom, które mieści się przy parafii św. Bonifacego.

Warto podkreślić, że w Polsce działają 44 oddziały Caritas. Realizują one ponad tysiąc sto różnorakich akcji. Caritas prowadzi min. stacje opieki, ośrodki rehabilitacyjne, Domy Pomocy Społecznej, Warsztaty Terapii Zajęciowej, Domy Samotnej Matki, jadłodajnie dla ubogich, świetlice dla dzieci, Okna Życia.  

ww


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: diecezja legnicka, Caritas, legnica