Strona główna
opoka.org.pl
2017-11-23 08:07
AC / Radio Watykańskie

Papież wie, że wojna na Bliskim Wschodzie to konflikt dwóch państw

Papież wie, jaka jest rzeczywista sytuacja na Bliskim Wschodzie. I dlatego właśnie w ubiegłą niedzielę wezwał do modlitwy o wewnętrzną stabilizację.

Autor/źródło: pixabay.com

Liban nie może stać się areną wojny między bliskowschodnimi mocarstwami – podkreśla po powrocie z Arabii Saudyjskiej kard. Bechara Boutros Raï najważniejszy zwierzchnik chrześcijański w Libanie. Przyznaje on, że sytuacja w jego kraju jest krytyczna.

Iran za pośrednictwem Hezbollahu silnie ingeruje w wewnętrzne sprawy Libanu. Masowa obecność syryjskich uchodźców narusza demograficzną równowagę. Aktualny premier podał się do dymisji, przebywając na terenie Arabii Saudyjskiej, co jest nie zgodne z konstytucją – wylicza maronicki patriarcha.

Jeśli nic się nie zmieni, Liban padnie ofiarą sunnicko-szyickego konfliktu. Dlatego bardzo ważne jest, że w obronie Libanu wystąpił w ubiegłą niedzielę Papież Franciszek, prosząc o modlitwę w intencji naszej ojczyzny – mówi kard. Raï.

„Ojciec Święty dobrze zna sytuację i wie, że Liban zawsze był pod silnym wpływem tego, co dzieje się na Bliskim Wschodzie. Papież dobrze rozumie, że wojna na Bliskim Wschodzie jest wojną między Arabią Saudyjską i Iranem, między sunnitami i szyitami. I ta wojna trwa nadal, a uchodźcy zalewają nasz kraj. Ojciec Święty wie, jaka jest rzeczywista sytuacja na Bliskim Wschodzie. I dlatego właśnie w ubiegłą niedzielę wezwał do modlitwy o wewnętrzną stabilizację w Libanie, bo nasz kraj, jak zawsze powtarzali papieże, a w szczególności św. Jan Paweł II, ma szczególną rolę do odegrania  w tym regionie. Jest to jedyny kraj w regionie, gdzie chrześcijanie i muzułmanie potrafili oddzielić religię od państwa, stworzyć państwo demokratyczne. Papież Franciszek zdaje sobie z tego sprawę, a że kryzys polityczny się pogłębia, wyszedł z inicjatywą modlitwy, aby Liban zachował swą rolę i swe orędzie w regionie” – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Raï.

kb/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-11-22 17:19:08
miniaturka

Dyrektor Caritas Polska z wizytą w Legnicy

Dyrektor Caritas Polska odwiedził Legnicę. Podczas dwudniowego pobytu zapoznał się z zakresem działań legnickiej Caritas.
2017-11-22 18:10:55
miniaturka

Abp Ryś o sakramencie bierzmowania

„Bierzmowanie to sakrament inicjacji a nie dojrzałości” – mówi KAI abp Grzegorz Ryś przed rozpoczynającym się w czwartek IV Ogólnopolskim Kongresem Nowej Ewangelizacji.
2017-11-22 18:44:34
miniaturka

Ostatnia prosta do muzycznego święta w Warszawie

7. Festiwal Chrześcijańskie Granie zagości na warszawskiej Arenie Ursynów już 26 listopada. Zgromadzi on na jednej scenie m.in. Gospel Rain, Arkadio, czy też Debiut 2017 – Play&Pray.
2017-11-23 08:52:21
miniaturka
play

Abp Grzegorz Ryś: Jezus każdego człowieka widzi tak samo!

Dziś zaczyna się Kongres Nowej Ewangelizacji, a my przypominamy piękne słowa abp Rysia, przewodniczącego Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji, o tym, jak nasze gradacje tracą znaczenie, bo Jezus każdego widzi tak samo.
2017-11-23 09:23:12
miniaturka

Ukraina: Pół miliona uchodźców objętych pomocą papieską

Trwa akcja humanitarna „Papież dla Ukrainy”, korzystająca ze środków zebranych w całej Europie na apel Franciszka. W jej ramach specjalne zimowe wsparcie dotrze do pół miliona uchodźców.
2017-11-23 09:52:08
miniaturka

„Rejs Niepodległości” - konkurs dla młodzieży, nagrodą rejs dookoła świata

Młodzi Polacy mogą już brać udział w konkursie „Rejs Niepodległości”. Promując swoje „małe ojczyzny” i rywalizując w teście wiedzy biblijnej, mogą wygrać miejsce na pokładzie „Daru Młodzieży”.