Strona główna
opoka.org.pl
2024-02-21 12:01
KKBiDS

Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP odbyła zebranie

W Warszawie obradowała Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP

W dniach 19-21 lutego 2024 roku, w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie, Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów odbyła kolejne zebranie robocze. Pracom przewodniczył biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej Piotr Greger.

Zebranie rozpoczęło się modlitwą Liturgii godzin (Modlitwa w ciągu dnia). Sekretarz komisji ks. Jacek Nowak SAC odczytał protokół ostatniego zebrania. Po krótkiej dyskusji oraz dokonaniu kilku uzupełnień i korekt, protokół został przyjęty. Następnie omawiano sprawy bieżące (projekty obrzędów: odnowienia profesji zakonnej, błogosławienia osób będących w stanie wdowieństwa, błogosławienia pustelników, wprowadzenia relikwii). W dyskusji podjęto także kwestie brzmienia Wyznania wiary (do Mszału rzymskiego), zwrócono uwagę na kilka kwestii dotyczących Liturgii godzin. Sekretarz komisji podzielił się wiadomościami odnośnie do opracowanego Martyrologium rzymskiego, przesłanego do Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, celem zatwierdzenia polskiej wersji językowej.

W czasie poobiednim, komisja podjęła prace nad ostateczną wersją Dodatku, który jest załączony do Mszału rzymskiego w języku łacińskim. Jest to 11 propozycji modlitwy powszechnej na różne okresy roku liturgicznego. Komisja zdecydowała, że ten dodatek zostanie zamieszczony w polskim tłumaczeniu księgi, pomimo, iż w mszale z roku 1986 te modlitwy zostały pominięte. Zebranie zakończono wspólną modlitwą Nieszporów.

Drugi dzień rozpoczęto od celebracji Eucharystii, której przewodniczył biskup Piotr Greger; on też wygłosił homilię. Prace komisji zostały wznowione po odmówieniu liturgicznej Modlitwy w ciągu dnia (przedpołudniowa). Kontynuowano dyskusję nad kolejnymi częściami modlitwy powszechnej. W czasie popołudniowym komisja przejrzała Części stałe (Ordo missae), które mają się znaleźć w polskim przekładzie Mszału rzymskiego. Szczególną uwagę zwrócono na zgodność i poprawność rubryk.

W czasie zebrania komisja odbyła również dyskusję nad treścią ukazanych w ostatnim czasie dokumentów Stolicy Apostolskiej (odpowiedzi Dykasterii Nauki Wiary na pytania biskupa José Negri z Brazylii; Deklaracja Fiducia supplicans; Nota Gestis verbisque).

Zebranie zakończyło się poranną Mszą Święta w środę, 21 lutego br., pod przewodnictwem biskupa Rudolfa Pierskały, który wygłosił homilię. Kolejne spotkanie zostało zaplanowane w dniach 3-4 czerwca 2024 roku w Warszawie.

 

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2024-02-15 18:40:30
miniaturka

Materiały medialne po konferencji prasowej na temat lekcji religii - pliki do pobrania

Nauczanie religii w szkołach publicznych uznać należy jako standard europejski.
2024-02-15 19:01:41
miniaturka

Eksperci Konferencji Episkopatu Polski o szkolnych lekcjach religii

Szkolne nauczanie religii w perspektywie europejskiej, prawne aspekty szkolnej lekcji religii, jej wymiar wychowawczy i kulturowy, a także zawód nauczyciela religii to zagadnienia poruszane podczas konferencji prasowej o nauczaniu religii w szkole, która odbyła się w Sekretariacie KEP 15 lutego br. z udziałem ekspertów Konferencji Episkopatu Polski.
2024-02-19 09:50:59
miniaturka

PMK we Francji: nabożeństwa wielkopostne

Droga Krzyżowa i Gorzkie Żale to nabożeństwa, które zwłaszcza w polskiej kulturze szczególnie kojarzą się z Wielkim Postem. Polacy we Francji również mają możliwość wzięcia w nich udziału. Wielki Post rozpoczął się w Środę Popielcową i zakończy się w Wielki Czwartek 2 kwietnia, kiedy to katolicy rozpoczną obchody Triduum Paschalnego Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Niedziela Wielkanocna przypada w tym roku 5 kwietnia.
2024-02-26 14:04:03
miniaturka

Bp Piotr Turzyński z wizytą duszpasterską w Szkocji

W dniach od 23 - 27 lutego br. bp Piotr Turzyński przebywał z wizytą duszpasterską w Szkocji. Biskup odwiedził wspólnoty w Edynburgu, West Calder, Falkirk był w Glasgow i w Callander. Spotkał się z arcybiskupem Edynburga i księżmi, którzy posługują dla obu społeczności: szkockiej i polskiej. Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej sprawował Eucharystię i spotkał się z harcerzami w Broburne koło Livingstone. W czasie pobytu w Szkocji Biskup miałem możliwość rozmowy z wieloma Polakami, poznał trochę środowisko życia miejscowej Polonii i posługi kapłańskiej.
2024-03-02 09:00:35
miniaturka

Nagrody im. Ks. Bp. Romana Andrzejewskiego

Zespół Szkół nr 3 im. Stanisława Staszica we Włoszczowie – to laureat Nagrody im. Ks. Bp. Romana Andrzejewskiego za rok 2023. Jubileuszowa XX Gala wręczenia tego wyróżnienia, przyznawanego przez Fundację „Solidarna Wieś”, odbyła się w czwartek w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.
2024-03-02 23:43:11
miniaturka

XVIII Ogólnopolska Franciszkańska Olimpiada Wiedzy o św. Maksymilianie

29 lutego 2024 roku jednocześnie w 26 ośrodkach diecezjalnych na terenie całego kraju odbyły się zmagania uczestników szkół podstawowych i ponadpodstawowych w XVIII Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiady Wiedzy o św. Maksymilianie.