Strona główna
opoka.org.pl
2018-12-18 13:42
S. Zielińska / KAI

Bp Milewski do lekarzy: jesteście „ludźmi Adwentu”

Wasz Adwent trwa cały rok: na dyżurach, w przychodniach, w praktyce prywatnej – zwrócił się bp Mirosław Milewski na Mszy św. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku do członków Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy w Płocku.

Autor/źródło: photogenica.pl

Bp Milewski spotkał się z lekarzami z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.

- Lekarz to człowiek, który wie, na czym powinna polegać prawdziwa radość. Radość z własnej pracy, rozumianej jako powołanie, ale i radość ze spotkania z bliźnim. To także radość wówczas, gdy pacjent, dzięki waszej pomocy, dochodzi do zdrowia, gdy na twarzy pacjenta pojawi się uśmiech, bo dzięki wam odzyskał pełnię życia, radość istnienia – powiedział hierarcha podczas koncelebrowanej Mszy św. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku.

Zaznaczył ponadto, że Kościół od wieków podaje przykłady realizacji radosnego powołania medycznego, są to choćby św. Łukasz Ewangelista, święci Kosma i Damian, św. Józef Moscati. 28 kwietnia tego roku została wyniesiona do chwały ołtarzy jako błogosławiona Hanna Chrzanowska, polska pielęgniarka, instruktorka i prekursorka pielęgniarstwa rodzinnego, domowego i parafialnego. Rozumiała, że chorego należy nawiedzać w domu, by i tam nieść mu pomoc i radość.

Biskup pomocniczy diecezji płockiej podkreślił, że takiej właśnie postawy bardzo potrzeba w całym świecie medycznym - otwartości i gotowości do pomocy drugiemu. To jest postawa lekarzy, pielęgniarek, całej Służby Zdrowia - po prostu „ludzi adwentu”, którzy w oczekiwaniu, ciągle w pogotowiu są dysponowani, by spieszyć z pomocą drugiemu.

- Wasz Adwent trwa cały rok: na dyżurach, w przychodniach, w praktyce prywatnej. Tak jak nie można być księdzem w określonych godzinach, tak lekarz nie ma godzin pracy, bo jego powołaniem jest spieszyć z pomocą każdemu, kto tego potrzebuje. To wielkie wezwanie, by w tym, który przychodzi, dostrzec tak naprawdę Boga, Chrystusa chorego, zranionego, chorego, umierającego – podkreślił bp Milewski.

Życzył też lekarzom, aby zawsze zauważyli Boga przychodzącego w dziecku, w dorosłym, w młodym i starszym, w umierającym i umarłym; by było w nich zawsze „adwentowe czekanie na przyjście Boga w drugim człowieku”.

Po Mszy św. jej uczestnicy przeszli do siedziby Okręgowej Izby Lekarskiej w Płocku, gdzie odbyła się wieczerza wigilijna z życzeniami i dzieleniem się opłatkiem. Bp Milewski wpisał się także do kroniki Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy.

W spotkaniu uczestniczył m.in. zarząd Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy w Płocku z prezes Elżbietą Mazurkiewicz, asystent kościelny stowarzyszenia ks. dr Wojciech Kućko, dr Ryszard Mońdziel, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Płocku oraz Koło Seniorów przy Okręgowej Izbie Lekarskiej.

eg / Płock

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-12-18 12:19:05
miniaturka

Przemyśl: koncert „Te Deum” zakończył obchody Roku Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

Koncert „Te Deum” w bazylice archikatedralnej w Przemyślu zakończył na Podkarpaciu obchody Roku Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka.
2018-12-18 12:53:13
miniaturka

Dziękuję wszystkim, którzy pomagają dzieciom przeżyć ten czas na apostołowaniu

Życzę, aby wszyscy, do których kolędnicy misyjni dotrą, otwierali swoje serca na pomoc duchową i materialną dla dzieci w Rwandzie i Burundi – powiedział bp Artur G. Miziński podczas konferencji prasowej.
2018-12-18 13:16:26
miniaturka

Orędzie Papieża na 52. Światowy Dzień Pokoju

O podjęcie konkretnych działań na rzecz pokoju apeluje do polityków Papież Franciszek w swoim orędziu na 52. Światowy Dzień Pokoju, który będzie obchodzony 1 stycznia 2019 roku.
2018-12-18 14:16:49
miniaturka

Ludzie mediów u Metropolity krakowskiego

Państwo poprzez swoją dziennikarską posługę w życiu społecznym przedłużają w jakiejś mierze historię Słowa, historię prawdy, historię Tego, który przynosi światło – mówił abp Jędraszewski podczas spotkania opłatkowego z dziennikarzami.
2018-12-18 14:44:46
miniaturka
play

Niewolnictwo Maryi. Czym jest?

Czym jest niewolnictwo Maryi i o co w nim chodzi? Wyjaśnia o. Mirosław Kopczewski OFMConv.
2018-12-18 15:23:54
miniaturka

Józef człowiekiem potrafiącym towarzyszyć w milczeniu

Św. Józef był człowiekiem towarzyszącym w milczeniu oraz człowiekiem marzeń. - mówił Papież na Mszy w Domu św. Marty. Modlił się także za niepełnosprawne dzieci ze Słowacji, które przygotowały ozdoby choinkowe do tamtejszej kaplicy.