Strona główna
opoka.org.pl
2017-12-21 14:16
Ewa Kotowska-Rasiak

Bp Janiak odwiedził pacjentów w szpitalu w Kaliszu

- Cierpienie uszlachetnia, ale tylko złączone z krzyżem Chrystusowym – mówił biskup kaliski Edward Janiak, który odwiedził pacjentów Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika Perzyny w Kaliszu.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

Biskup i proboszczowie kaliskich parafii przełamali się opłatkiem z chorymi i pracownikami placówki. Wizytę w szpitalu rozpoczęło spotkanie z pracownikami. Gości powitał dyrektor szpitala Wojciech Grzelak.

Po odczytaniu fragmentu Ewangelii o Bożym Narodzeniu kapelan szpitala ks. kan. Arkadiusz Hajdasz nawiązując do Nadzwyczajnego Roku Świętego Józefa Kaliskiego wskazywał, że święty uczy jak mieć otwarte oczy, uszy i serce dla wszystkich będących w potrzebie. – W tym sanktuarium ludzkiego cierpienia, bólu, choroby, ale także radości, gdzie wielu wychodzi stąd dotkniętych tajemnicą uzdrowienia nie tylko cielesnego, ale też duchowego, życzę abyście z tego miejsca wychodzili z taką świadomością, że cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci i sióstr tak naprawdę uczyniliście Chrystusowi – powiedział kapelan szpitala.

W słowie skierowanym do pracowników szpitala bp Edward Janiak dziękował za troskę o pacjentów. – Nieraz nie zdajemy sobie sprawy, jak ważna jest rola pielęgniarki, która uśmiechnie się do pacjenta. Ogromnie ważne jest to, aby dawać drugiemu człowiekowi nadzieję. Proszę przyjąć serdeczne podziękowanie za tę służbę, która jest często niedostrzegana. Rzadko kto dziękuje za trud nieprzespanej nocy, dyżury, poświęcenie – mówił biskup kaliski.

Przekonywał, że nie ma innej drogi do Pana Boga jak tylko przez człowieka. – W Polsce jest piękna tradycja dzielenia się opłatkiem i zasiadania do wieczerzy wigilijnej. Biorąc ten biały chleb do ręki nie wolno mieć do nikogo żalu, złości, nienawiści. Jeżeli ktoś źle życzy drugiemu człowiekowi daleko jest od Boga. Do Boga trafia się tylko przez człowieka – stwierdził pasterz diecezji kaliskiej.

Zaznaczył, że święta Bożego Narodzenia najtrudniej przeżywa się w samotności. – W tym czasie idziemy do szpitali, schronisk Brata Alberta, Caritasu, aby nieść dobrą nowinę. Jak każdy z nas wniesie dużo dobra i potrafi przebaczyć ten świat będzie zupełnie inny. W tym miejscu należy podkreślić, że cierpienie uszlachetnia, ale tylko złączone z krzyżem Chrystusowym – akcentował bp Janiak.

Biskup odwiedził pacjentów oddziału chirurgii ogólnej i przewodu pokarmowego, a pozostali kapłani przełamali się opłatkiem z chorymi leżącymi na wszystkich oddziałach kaliskiego szpitala.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-12-21 12:47:37
miniaturka

Kraków: Wieczór adwentowy „Veni, Domine” u dominikanów

Chór Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego w Krakowie organizuje w czwartek, 21 grudnia 2017, wieczór adwentowy pod hasłem „Veni, Domine” (Przyjdź, Panie).
2017-12-21 13:21:43
miniaturka

"Teksty wschodnich i zachodnich Ojców Kościoła" - nowa książka o. Koprowskiego SJ

Znakomitym prezentem na święta ale i nie tylko, jest najnowsza książka znanego jezuity o. Andrzeja Koprowskiego: "Nowe odczytanie codzienności. Teksty wschodnich i zachodnich Ojców Kościoła".
2017-12-21 13:52:55
miniaturka

Włochy: kampania "Drogi Papieżu Franciszku, ofiaruję ci rysunek ..."

"Drogi Papieżu Franciszku, ofiaruję ci rysunek ..." to kampania promowana przez szpital Dzieciątka Jezus i redakcję "La Civiltà Cattolica". Jej celem jest gromadzenie funduszy na rzecz dzieci, które potrzebują opieki.
2017-12-21 14:20:52
miniaturka

Papież: przemówienie do członków Kurii Rzymskiej

"Wiara, która nas nie ożywia jest wiarą, która domaga się ożywienia; wiara, która nami nie wstrząsa jest wiarą potrzebującą wstrząsu” – mówił Papież podczas przedświątecznego spotkania z pracownikami Kurii Rzymskiej.
2017-12-21 14:44:21
miniaturka

W Warszawie uczczono żołnierzy poległych poza granicami kraju

Dziś po raz trzeci obchodzimy Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa. Pamięć żołnierzy poległych w misjach pokojowych i stabilizacyjnych uczczono Mszą św. w katedrze polowej.
2017-12-21 15:18:32
miniaturka

Papież na Mszy: Bądźcie, proszę, chrześcijanami radosnymi

Chrześcijanin musi mieć radosne oblicze. Odpuszczone mu bowiem zostały jego winy, a Pan Bóg jest blisko niego – mówił Franciszek na porannej Eucharystii w swej watykańskiej rezydencji.