Strona główna
opoka.org.pl
2018-09-23 22:00
Ewa Kotowska-Rasiak

Bp Janiak: o. Pio był żywym świadkiem cierpienia i wiary

- O. Pio był żywym świadkiem cierpienia i wiary - mówił biskup kaliski Edward Janiak, który przewodniczył Mszy św. z okazji 600-lecia istnienia parafii pw. Rozesłania Świętych Apostołów w Brzeziu.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

W homilii biskup kaliski dziękował parafianom, że następnemu pokoleniu przekazują zadbaną świątynię. - Najważniejsza w Kościele jest obecność ludzi, czyli żywy Kościół. Nigdzie w Piśmie Świętym nie znajdziemy słów, gdzie Pan Bóg żądałby od nas bogatych świątyń, czy złotych tabernakulów. On chce czegoś więcej od nas, On chce mieszkać w naszych sercach, a świątynia jest świadectwem o ludziach tutaj mieszkających. Dziękuję za piękne świadectwo dbałości o ten kościół murowany, który jest dowodem waszej wiary – zaznaczył celebrans.

Wskazywał, że dziś mija 100 lat od dnia, kiedy o. Pio dostał stygmaty na rękach, stopach i ramieniu od krzyża. – O. Pio był prostym zakonnikiem, spowiadał i odprawiał Msze św., ale jako młody ksiądz otrzymał stygmaty. Obarczony tym cierpieniem dawał piękne świadectwo swoim milczeniem, nawet zakrywał ręce, nie chciał tej sławy. Cierpiał przez 50 lat. Był żywym świadkiem cierpienia i wiary i przez to, że służył ludziom głównie przez konfesjonał. Dzisiaj za jego przyczyną ludzie dostępują wielu łask – powiedział bp Janiak.

Podczas Mszy św. biskup poświęcił tablicę upamiętniającą 600-lecie istnienia parafii w Brzeziu. Po Eucharystii bp Janiak udał się na cmentarz, gdzie modlił się za zmarłych i poświęcił odrestaurowany grobowiec fundatorów kościoła. Biskup pobłogosławił także znajdujący się przed Domem Kultury obelisk upamiętniający lokację wioski. Odsłonięcia tablicy dokonała Anna Smolińska, najstarsza mieszkanka Brzezia. 

W uroczystościach uczestniczyli: ks. kan. Grzegorz Szymański, proboszcz parafii pw. Rozesłania Świętych Apostołów w Brzeziu, ks. kan. Rafał Mielcarek, dziekan dekanatu pleszewskiego, duchowieństwo, parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych i licznie zgromadzeni parafianie.

Najstarsza informacja o miejscowości pochodzi z dokumentu wystawionego w 1338 r., w którym Stanisław z Brzezia i jego żona Wisenega przekazali ją w posagu swej córce Felicji, żonie Mikołaja z Topoli. W 1341 r. akt tej darowizny potwierdził król Kazimierz Wielki dokumentem wydanym w Wiślicy.

Nie znana jest data budowy pierwszego kościoła w Brzeziu. Przypuszcza się, że świątynię wzniósł w drugiej dekadzie XV w. Lutogniew z Brzezia jako wotum za swój szczęśliwy powrót z bitwy pod Grunwaldem w 1410 r. Parafię w Brzeziu erygowano w 1418 r. wydzielając ją z parafii Tursko.

Obecny kościół ufundował w 1789 r. sędzia ziemski kaliski Andrzej Bogdański. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem pochodzący z XVIII w. Od 2012 r. proboszczem jest ks. kan. Grzegorz Szymański.  

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-09-23 18:15:34
miniaturka

Abp Gądecki: nie należy szukać pierwszeństwa, lecz pożądać pokory

„Nie należy szukać pierwszeństwa, lecz pożądać pokory. Jezus najpierw upomina uczniów zwyczajnym nakazem pokory, a następnie poucza przykładem dziecięcej niewinności” – mówił w Poznaniu abp Stanisław Gądecki.
2018-09-23 18:37:44
miniaturka

Abp Stankiewicz: wizyta Franciszka nadzieją na duchowe przebudzenie Łotwy

Mam nadzieję, że wizyta papieża Franciszka dopomoże w duchowym przebudzeniu Łotwy - mówi abp Zbigniew Stankiewicz.
2018-09-23 21:13:20
miniaturka

Bp Janiak wręczył Srebrne Pierścienie św. Józefa

Biskup kaliski Edward Janiak wręczył Srebrne Pierścienie św. Józefa parafianom Ostrowskiego Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, którzy od początku istnienia parafii angażują się w jej rozwój.
2018-09-24 08:09:46
miniaturka

Ks. Cieślak: Litwini spragnieni słów nadziei

„W Kownie papieska wizyta wyraźnie się rozkręciła. Można zobaczyć, jak wielkie emocje budzi przyjazd Ojca Świętego” – podkreśla ks. Tadeusz Cieślak, który pielgrzymuje za Papieżem po trzech krajach bałtyckich.
2018-09-24 08:40:27
miniaturka

Algieria: sprofanowano chrześcijańskie cmentarze

Pogarsza się sytuacjach chrześcijan w Algierii. W ostatnich miesiącach zamkniętych tam zostało wiele kościołów, często bez żadnego uzasadnienia.
2018-09-24 09:11:11
miniaturka

80. rocznica otwarcia Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

Powstała przed 80 laty placówka organizuje dziś uroczystości jubileuszowe. Rozpoczną się o godz. 15.00 konferencją. Całość zwieńczy Msza święta w archikatedrze warszawskiej pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza.