Strona główna
opoka.org.pl
2018-09-23 22:00
Ewa Kotowska-Rasiak

Bp Janiak: o. Pio był żywym świadkiem cierpienia i wiary

- O. Pio był żywym świadkiem cierpienia i wiary - mówił biskup kaliski Edward Janiak, który przewodniczył Mszy św. z okazji 600-lecia istnienia parafii pw. Rozesłania Świętych Apostołów w Brzeziu.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

W homilii biskup kaliski dziękował parafianom, że następnemu pokoleniu przekazują zadbaną świątynię. - Najważniejsza w Kościele jest obecność ludzi, czyli żywy Kościół. Nigdzie w Piśmie Świętym nie znajdziemy słów, gdzie Pan Bóg żądałby od nas bogatych świątyń, czy złotych tabernakulów. On chce czegoś więcej od nas, On chce mieszkać w naszych sercach, a świątynia jest świadectwem o ludziach tutaj mieszkających. Dziękuję za piękne świadectwo dbałości o ten kościół murowany, który jest dowodem waszej wiary – zaznaczył celebrans.

Wskazywał, że dziś mija 100 lat od dnia, kiedy o. Pio dostał stygmaty na rękach, stopach i ramieniu od krzyża. – O. Pio był prostym zakonnikiem, spowiadał i odprawiał Msze św., ale jako młody ksiądz otrzymał stygmaty. Obarczony tym cierpieniem dawał piękne świadectwo swoim milczeniem, nawet zakrywał ręce, nie chciał tej sławy. Cierpiał przez 50 lat. Był żywym świadkiem cierpienia i wiary i przez to, że służył ludziom głównie przez konfesjonał. Dzisiaj za jego przyczyną ludzie dostępują wielu łask – powiedział bp Janiak.

Podczas Mszy św. biskup poświęcił tablicę upamiętniającą 600-lecie istnienia parafii w Brzeziu. Po Eucharystii bp Janiak udał się na cmentarz, gdzie modlił się za zmarłych i poświęcił odrestaurowany grobowiec fundatorów kościoła. Biskup pobłogosławił także znajdujący się przed Domem Kultury obelisk upamiętniający lokację wioski. Odsłonięcia tablicy dokonała Anna Smolińska, najstarsza mieszkanka Brzezia. 

W uroczystościach uczestniczyli: ks. kan. Grzegorz Szymański, proboszcz parafii pw. Rozesłania Świętych Apostołów w Brzeziu, ks. kan. Rafał Mielcarek, dziekan dekanatu pleszewskiego, duchowieństwo, parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych i licznie zgromadzeni parafianie.

Najstarsza informacja o miejscowości pochodzi z dokumentu wystawionego w 1338 r., w którym Stanisław z Brzezia i jego żona Wisenega przekazali ją w posagu swej córce Felicji, żonie Mikołaja z Topoli. W 1341 r. akt tej darowizny potwierdził król Kazimierz Wielki dokumentem wydanym w Wiślicy.

Nie znana jest data budowy pierwszego kościoła w Brzeziu. Przypuszcza się, że świątynię wzniósł w drugiej dekadzie XV w. Lutogniew z Brzezia jako wotum za swój szczęśliwy powrót z bitwy pod Grunwaldem w 1410 r. Parafię w Brzeziu erygowano w 1418 r. wydzielając ją z parafii Tursko.

Obecny kościół ufundował w 1789 r. sędzia ziemski kaliski Andrzej Bogdański. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem pochodzący z XVIII w. Od 2012 r. proboszczem jest ks. kan. Grzegorz Szymański.  

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi: