Strona główna
opoka.org.pl
2018-09-23 21:11
Ewa Kotowska-Rasiak

Bp Janiak wręczył Srebrne Pierścienie św. Józefa

Biskup kaliski Edward Janiak wręczył Srebrne Pierścienie św. Józefa parafianom Ostrowskiego Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, którzy od początku istnienia parafii angażują się w jej rozwój.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

W związku z 24. rocznicą utworzenia parafii w ostrowskim sanktuarium trwają rekolekcje parafialne, które głosi o. Krzysztof Stachowiak ze Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny w Papui Nowej Gwinei.

W niedzielę, 23 września, na porannej Mszy św. sprawowanej przez kustosza sanktuarium ks. prał. Andrzeja Szudrę biskup kaliski Edward Janiak dokonał odznaczeń.

W swoim słowie biskup wskazał, że 23 września mija 50. rocznica od śmierci o. Pio, a kilka dni wcześniej minęło 100 lat od momentu, kiedy o. Pio otrzymał stygmaty. – O. Pio należy do najbardziej popularnych świętych. Duchowny miał wielką cierpliwość słuchania. Przez 50 lat nosił stygmaty, otwarte rany na rękach, nogach i na boku. Był bardzo popularny. Tysiące pielgrzymów przybywało do niego. Jego czcicielem był papież Jan Paweł II. Ks. Karol Wojtyła jako biskup krakowski napisał list do o. Pio, aby modlił się o uzdrowienie dr Wandy Pułtawskiej i tak stało się – mówił bp Janiak.

Podziękował parafianom zaangażowanym w budowę i rozwój Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ostrowie Wielkopolskim.

W Nadzwyczajnym Roku Świętego Józefa Kaliskiego Srebrne Pierścienie św. Józefa otrzymali: Aleksandra i Jarosław Rynowieccy, Barbara i Antoni Zmyślony, Czesław i Krystyna Kempa, Leszek Wasiak, Janina Jerzak. Pierścień przyznano także Stefanii Stawik, która zmarła w minionym tygodniu.

Parafia Miłosierdzia Bożego w Ostrowie Wielkopolskim została wydzielona z parafii NMP Królowej Polski i liczy ok. 5800 wiernych. Jej pierwszym proboszczem został ks. Andrzej Szudra, któremu w 2003 r. ówczesny biskup kaliski zlecił zadanie budowy kościoła parafialnego oraz tworzenie ośrodka duszpasterskiego. 26 września 1993 r. został poświęcony krzyż i plac pod budowę kaplicy. Rok później 25 września 1994 r. bp Stanisław Napierała poświęcił kaplicę i erygował parafię Miłosierdzia Bożego.

Budowę kościoła rozpoczęto 2 kwietnia 2005 r., czyli w dniu śmierci Jana Pawła II. Pierwszą Mszę św. w nowym kościele odprawiono 19 września 2009 r. Tego dnia bp Stanisław Napierała wmurował kamień węgielny pod budującą się świątynię. Była to cegła z grobu św. siostry Faustyny Kowalskiej, którą poświęcił Jan Paweł II w Rzymie 21 marca 2001 r.

W dniu 27 maja 2012 r. ówczesny biskup kaliski Stanisław Napierała poświęcił nową świątynię, konsekrował ołtarz i ogłosił kościół Ostrowskim Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. W kościele znajduje się Kaplica Świadków Miłosierdzia Bożego, w której wiszą obrazy: św. s. Faustyny Kowalskiej, św. ojca Pio, bł. Jana Pawła II, bł. Matki Teresy z Kalkuty, bł. ks. Michała Sopoćki, bł. ks. Jerzego Popiełuszki. W parafii czczone są relikwie tych świętych i błogosławionych.

2 kwietnia 2016 r. biskup kaliski Edward Janiak ustanowił Kaplicę Wieczystej Adoracji.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-09-23 17:26:50
miniaturka
play

I Spotkanie Młodych archidiecezji krakowskiej

Jednym z ulubionych sposobów działania złego ducha jest szyderstwo. - mówił do młodych abp Marek Jędraszewski w Centrum Jana Pawła II w Krakowie podczas I Spotkania Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej.
2018-09-23 18:15:34
miniaturka

Abp Gądecki: nie należy szukać pierwszeństwa, lecz pożądać pokory

„Nie należy szukać pierwszeństwa, lecz pożądać pokory. Jezus najpierw upomina uczniów zwyczajnym nakazem pokory, a następnie poucza przykładem dziecięcej niewinności” – mówił w Poznaniu abp Stanisław Gądecki.
2018-09-23 18:37:44
miniaturka

Abp Stankiewicz: wizyta Franciszka nadzieją na duchowe przebudzenie Łotwy

Mam nadzieję, że wizyta papieża Franciszka dopomoże w duchowym przebudzeniu Łotwy - mówi abp Zbigniew Stankiewicz.
2018-09-23 22:02:07
miniaturka

Bp Janiak: o. Pio był żywym świadkiem cierpienia i wiary

- O. Pio był żywym świadkiem cierpienia i wiary - mówił biskup kaliski Edward Janiak, który przewodniczył Mszy św. z okazji 600-lecia istnienia parafii pw. Rozesłania Świętych Apostołów w Brzeziu.
2018-09-24 08:09:46
miniaturka

Ks. Cieślak: Litwini spragnieni słów nadziei

„W Kownie papieska wizyta wyraźnie się rozkręciła. Można zobaczyć, jak wielkie emocje budzi przyjazd Ojca Świętego” – podkreśla ks. Tadeusz Cieślak, który pielgrzymuje za Papieżem po trzech krajach bałtyckich.
2018-09-24 08:40:27
miniaturka

Algieria: sprofanowano chrześcijańskie cmentarze

Pogarsza się sytuacjach chrześcijan w Algierii. W ostatnich miesiącach zamkniętych tam zostało wiele kościołów, często bez żadnego uzasadnienia.