Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2018-09-24 09:09
AC / archwwa.pl

80. rocznica otwarcia Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

Powstała przed 80 laty placówka organizuje dziś uroczystości jubileuszowe. Rozpoczną się o godz. 15.00 konferencją. Całość zwieńczy Msza święta w archikatedrze warszawskiej pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza.

Autor/źródło: BP KEP

Jacek Malczewski i Franciszek Smuglewicz to autorzy najcenniejszych dzieł, które od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Powstała przed 80 laty placówka, w poniedziałek 24 września organizuje uroczystości jubileuszowe.

Uroczystości rozpoczną się o godz. 15.00 konferencją poświęconą historii muzeum, obecnej sytuacji muzeów i skarbców kościelnych oraz przyszłości związanej z procesem dokumentacji cyfrowej zbiorów. Całość zwieńczy Msza święta w archikatedrze warszawskiej pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza o godz. 17.00, a później otwarcie wystawy czasowej o dziejach placówki.

Muzeum Archidiecezji Warszawskiej gromadzi dzieła zarówno sztuki świeckiej, jak i religijnej, łącznie ponad dwadzieścia tysięcy eksponatów, wśród których najważniejsze stanowią obrazy Jacka Malczewskiego, Franciszka Smuglewicza oraz Szymona Czechowicza.

– Każde muzeum ma kilka ważnych funkcji: po pierwsze gromadzenie zbiorów, po drugie opracowywanie ich naukowo, po trzecie konserwowanie i po czwarte, to co się wszystkim z muzeum kojarzy, czyli udostępnianie ich. Muzeum archidiecezjalne ma jeszcze piątą funkcje, a mianowicie ewangelizacji przez kulturę i to jest zadanie, które od osiemdziesięciu lat, z przerwami, wypełnia nasze muzeum – mówi bp Michał Janocha, biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej a zarazem przewodniczący Rady Episkopatu ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego. Placówka, jak zaznacza bp Janocha, prowadzi również szeroką działalność edukacyjną. – Jest więc okazja, aby głębiej poznać korzenie naszej archidiecezji, miasta, korzenie Mazowsza, korzenie Kościoła, cząstkę swoich własnych – dodaje przewodniczący Rady KEP ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego.

Historia Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, znajdującego się początkowo na warszawskim Starym Mieście, sięga lat 30. ubiegłego wieku. Jego pierwszego otwarcia w 1938 roku dokonał kard. Aleksander Kakowski, jednak podczas powstania warszawskiego budynek został spalony a eksponaty skradzione, a te z nich, które udało się odzyskać wcielono do zbiorów państwowych. Ponowne otwarcie placówki, przy udziale kard. Stefana Wyszyńskiego, nastąpiło w 1980 roku w dawnym klasztorze trynitarzy na Solcu. W czasie stanu wojennego muzeum wspierało aktywność opozycyjną i organizowało wydarzenia o charakterze patriotycznym oraz religijnym. Od listopada 2015 roku placówka prowadzi działalność w zaadaptowanym na cele muzealne Pałacu Dziekana przy Archikatedrze św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście.

źródło: ks. Przemysław Śliwiński, Biuro Prasowe Archidiecezji Warszawskiej, archwwa.pl


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: kard. Kazimierz Nycz, sztuka, muzeum, Muzeum Archidiecezji Warszawskiej