Strona główna
opoka.org.pl
2018-09-22 21:33
Ewa Kotowska-Rasiak

Bp Janiak: jesteśmy świadkami manipulowania prawdą

- Jesteśmy świadkami zakrywania prawdy dlatego tak ważne jest, abyśmy prawdę poznawali, nią żyli, bo ona jest najzdrowszym pokarmem dla naszego ducha – mówił bp Edward Janiak w Grabowie.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

Biskup kaliski poświęcił nową polichromię w kościele pw. Niepokalanego Serca NMP i św. Mikołaja w Grabowie i udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.

- Świątynia parafialna targana różnymi pożarami i zrządzeniami losu powstała zaledwie 15 lat po nadaniu praw miejskich, a konsekrowana była w 1741 r. Dzisiaj nową polichromię dzięki ofiarności parafian składamy jako wotum Matce Bożej na 600-lecie nadania praw miejskich naszemu miastu – mówił ks. kan. Ryszard Ryniec, proboszcz parafii pw. Niepokalanego Serca NMP i św. Mikołaja w Grabowie.

W homilii biskup kaliski podkreślał, że rodzice stanowią pierwszą szkołę przekazywania wiary.

Wskazywał na św. Jana Pawła II, który od dzieciństwa poprzez młodość był otwarty na działalność Ducha Świętego. – Po napisaniu encykliki poświęconej Duchowi Świętemu papież wyznał, że to było spłacenie długu wobec ojca, który niegdyś upomniał go, że mało modli się do Ducha Świętego – mówił celebrans.

Przekonywał, że Duch Święty pomaga człowiekowi w rozeznawaniu prawdy. -  Tak jak zły pokarm zatruwa nasze ciało, tak kłamstwo jest trucizną dla naszego ducha. Pierwszym świadkiem prawdy jest Bóg, dlatego ten, który jest otwarty na Ducha Świętego jest blisko prawdy i jest napełniony mądrością, która jest pierwszym z darów Ducha Świętego. Dar mądrości i rozumu są ratunkiem dla naszego intelektu – powiedział kaznodzieja.

Zaznaczył, że człowiek zraniony grzechem pierworodnym jest zdolny do budowania przewrotnych, utopijnych, czasem pozornie bardzo interesujących idei. - Człowiek jest omylny i w tworzeniu teorii, czy recept na udane życie popełnia błędy. Jeżeli podąża się za błędną teorią tym łatwiej jest ulec złu – przestrzegał hierarcha.

Akcentował, że droga do Boga prowadzi przez człowieka. - Każda krzywda wyrządzona człowiekowi oddala nas od Boga. Im więcej pochylamy się nad człowiekiem słabym, chorym, starym, pogardzanym tym bliżej jesteśmy Pana Boga – stwierdził bp Janiak.

Podczas uroczystości biskup kaliski odznaczył Srebrnym Pierścieniem Św. Józefa osoby zaangażowane w troskę o świątynię. Takie pierścienie otrzymali: Józef Szmaj, Tadeusz Budkiewicz, Ryszard Marzęcki, Grabowska Firma Montażowa reprezentowana przez prezesa Jana Sitka.

Kościół parafialny pw. Niepokalanego Serca NMP i św. Mikołaja murowany w latach 1662-1684 został spalony w 1830 r. Obecny kształt o zatartych cechach barokowych, nadała odbudowa w 1870 r. Przy wejściu na plac kościoła ustawiony jest wysoki unikalny krzyż drewniany z 12 ludowymi rzeźbami Pawła Brylińskiego z 1858 r. Od 2003 r. proboszczem jest ks. kan. Ryszard Ryniec.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-09-22 17:13:00
miniaturka

O osobach niepełnosprawnych w Kościele i społeczeństwie na XI Zjeździe Gnieźnieńskim

Nie mitologizujmy niepełnosprawności, akcentujmy to, co nas łączy, a nie to, co różni apelowały uczestniczki debaty podjętej w ramach XI Zjazdu Gnieźnieńskiego.
2018-09-22 17:16:25
miniaturka

Papież: miłosierdzie otwiera nam bramy nieba

W swoim rozważaniu przed modlitwą różańcową w Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia Papież Franciszek przypomniał dramatyczną historię Ostrej Bramy. Litwinów zachęcił do budowania takiej ojczyzny, która umie przyjąć każdego.
2018-09-22 17:18:20
miniaturka

Wilno: papież spotkał się chorymi Hospicjum im. bł. ks. Michała Sopoćki

W drodze z Ostrej Bramy na plac katedralny papież Franciszek spotkał się z osobami którymi opiekuje się Hospicjum im. bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie.
2018-09-22 22:47:38
miniaturka

Zjazd Stowarzyszenia Katechetyków Polskich w Częstochowie

W dniach: 20 i 21 września 2018 roku w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie odbył się zjazd Stowarzyszenia Katechetyków Polskich.
2018-09-23 07:21:20
miniaturka

Komunikat na temat umowy z Chińską Republiką Ludową

W Pekinie, po długim okresie rozważnych negocjacji, została podpisana Umowa Tymczasowa w sprawie mianowania biskupów, kwestii o wielkim znaczeniu dla życia Kościoła.
2018-09-23 07:43:11
miniaturka

Pielgrzymka Łotyszy na spotkanie z Franciszkiem

Na spotkanie z Ojcem Świętym do Wilna przyjechały także grupy m.in. z Białorusi, Ukrainy, Łotwy. Choć Franciszek odwiedzi także Rygę, mieszkańcy krajów bałtyckich pragną wykorzystać każdą okazję do spotkania z nim.