Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2018-09-22 18:45
Anna Bajon / Krzysztof Ołdakowski SJ

Papież: miłosierdzie otwiera nam bramy nieba

W swoim rozważaniu przed modlitwą różańcową w Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia Papież Franciszek przypomniał dramatyczną historię Ostrej Bramy. Litwinów zachęcił do budowania takiej ojczyzny, która umie przyjąć każdego.

Autor/źródło: Wikimedia Commons, Albertus Teolog

Zaznaczył, że Maryja uczy wszystkich jak bronić, nie atakując, jak być roztropnym, bez niezdrowej nieufności. W każdym widzi oblicze swojego Syna. To oznacza również, że my w każdym człowieku spotykamy Boga.

    “Każdego dnia rzesze ludzi odwiedzają to miejsce, przychodząc do Matki Miłosierdzia. Pochodzą z wielu krajów: Litwini, Polacy, Białorusini i Rosjanie, katolicy i prawosławni – powiedział Ojciec Święty. - Dzisiaj pozwala na to łatwość komunikacji, swoboda przemieszczania się między naszymi krajami. Jakże wspaniale by było, gdyby do tej łatwości przemieszczania się z jednego miejsca w drugie, dołączyła także łatwość w tworzeniu punktów spotkania i solidarności między wszystkimi, by upowszechnić dary, jakie darmo otrzymaliśmy, żeby wydostać się z własnych ograniczeń i dawać siebie innym, przyjmując z kolei obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo w naszym życiu.”


Ojciec Święty wskazał na Maryję, która jak każda dobra Matka stara się zjednoczyć swoją rodzinę. Ona pragnie skierować naszą uwagę na osoby oraz rodziny pogrążone w mroku i bólu, aby ukazać im jaśniejące światło miłosierdzia. Ono jest kluczem otwierającym bramy nieba.

    “Prośmy - zaznaczył Papież. - abyśmy byli wspólnotą, która potrafi głosić Jezusa Chrystusa, naszą nadzieję, aby budować ojczyznę umiejącą przyjąć każdego; abyśmy otrzymali od Matki Dziewicy dary dialogu i cierpliwości, bliskości i akceptacji, która miłuje, przebacza i nie potępia (por. Adhort. ap. Evangelii gaudium, 165), ojczyzny, która postanawia budować mosty a nie mury, która woli miłosierdzie zamiast osądu.”

Następnie Ojciec Święty odmówił z wiernymi dziesiątek różańca, rozważając trzecią tajemnicę radosną: Narodzenie Pana Jezusa.

Źródło: www.vaticannews.va


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: papież Franciszek, różaniec, miłosierdzie, Litwa, Wilno, Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia