Strona główna
opoka.org.pl
2018-04-08 21:12
Ewa Kotowska-Rasiak

Bp Janiak: człowiek zawsze może wrócić do Boga poprzez konfesjonał

- Nawet wtedy kiedy człowiek zbłądzi zawsze może wrócić poprzez konfesjonał i otrzymać przebaczenie. To jest wielka łaska – mówił bp Edward Janiak podczas sumy odpustowej w Diecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kaliszu.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

Biskup kaliski poświęcił figurę św. Jana Pawła II, dwa nowe konfesjonały zamykane i tablicę upamiętniającą 25-lecie powstania diecezji kaliskiej.

W homilii biskup kaliski wskazywał na św. s. Faustynę Kowalską, której sam Jezus polecił, by świat pouczyła o Bożym Miłosierdziu.

Zaznaczył, że jej przesłanie zrozumieli ludzie Boży, święci teologowie, którzy potrafili odczytywać drogi natchnienia Boga. – Jej posłannictwo odczytał kierownik duchowy bł. ks. Michał Sopoćko, który po śmierci s. Faustyny stał się szermierzem Bożego Miłosierdzia. Podobnie papież Jan Paweł II, który dokonał beatyfikacji i kanonizacji zakonnicy – powiedział celebrans.

Dodał, że prosta siostra zakonna, wierna furtianka domu klasztornego, stała się najbardziej znaną na świecie świętą obok o. Maksymiliana i o. Pio. - S. Faustyna pokazuje wolę Bożą. Na tych bezdrożach zła wobec ciemności umysłu objawia Boże Miłosierdzie. Pokazuje, że staje Miłosierny Bóg i mówi do nas „sam sobie nie poradzisz, bo grzech wymaga przebaczenia” – zaznaczył bp Janiak.

Przekonywał, że Miłosierdzie Boże jest wielką łaską. - Jakże często zdarza się, że mamy słabą wiarę jak Tomasz, ale pamiętajmy, że nawet wtedy kiedy człowiek zbłądzi zawsze może wrócić poprzez konfesjonał i otrzymać przebaczenie. To jest wielka łaska. Wszyscy jesteśmy słabi i w drodze do zmartwychwstania – stwierdził hierarcha.

Zwracając się do młodzieży mającej przyjąć sakrament bierzmowania duchowny prosił ich, aby nigdy Chrystusa nie zdradzili i nie odeszli od Jego Kościoła. - Możemy korzystać z Bożego Miłosierdzia, a jeśli komuś brakowałby tego włożenia palca jak Tomaszowi, niech zaufa Panu Bogu z odwagą. Wątpić w Boga nie jest grzechem kiedy człowiek szuka, ale tkwić w grzechu to jest przeciw Panu Bogu. Niech to zesłanie Ducha Świętego umacnia was do odważnego dawania świadectwa miłości do Pana Boga i człowieka – mówił bp Janiak.

Sumę odpustową zakończyła procesja z Najświętszym Sakramentem wokół kościoła. Mszę św. ubogacił śpiew w wykonaniu zespołu „Iskierki Bożego Miłosierdzia”.

Parafia Miłosierdzia Bożego w Kaliszu została erygowana we wrześniu 1952 r. jako jedna z pierwszych w Polsce przez ówczesnego biskupa włocławskiego Franciszka Korszyńskiego. Zanim wybudowano świątynię wierni gromadzili się w kaplicy zakonnej Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanego Poczęcia Maryi. W 1957 r. wydano zezwolenie na budowę kościoła, ale wkrótce zostało ono przez Urząd Wojewódzki w Poznaniu wycofane. Dopiero 17 lat później udało się pozyskać kolejną zgodę. W 1977 r. bp Jan Zaręba z Włocławka wmurował kamień węgielny poświęcony przez papieża Pawła VI.

Dziś Sanktuarium Miłosierdzia Bożego stoi w pełnej krasie. Ścianę główną zdobi mozaika przedstawiająca Pana Jezusa wzorowana na obrazie z objawień św. Faustyny. W dolnym kościele znajduje się Kaplica Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu. W prezbiterium jest ciekawa płaskorzeźba ukazująca poczet polskich świętych. Poczet zamyka sylwetka Ojca Świętego Jana Pawła II i bp. Jana Zaręby.

26 września 1993 r. pierwszy biskup kaliski Stanisław Napierała konsekrował świątynię i ustanowił ją Diecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. W latach 1982-2009 proboszczem parafii był ks. inf. Bogumił Jóźwiak, a po nim ks. Bogumił Kempa i ks. kan. Witold Szala. Od 1 lipca 2015 r. kustoszem sanktuarium jest ks. prał. Paweł Kostrzewa.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-04-08 18:27:03
miniaturka

Motocyklowe oblężenie Jasnej Góry: ok. 50 tys. wolnych i solidarnych

Z udziałem ok. 50 tys. osób na Jasnej Górze odbył się 15. Motocyklowy Zlot Gwiaździsty im. Ks. Ułana Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego. To największy niekomercyjny zjazd w Europie a być może i na świecie.
2018-04-08 20:03:34
miniaturka

Niedziela Miłosierdzia Bożego w mikstackiej parafii

Słowa modlitwy „Miej miłosierdzie dla nas i świata całego” oraz pieśni „ My jesteśmy na ziemi światłem Twym” popłynęły ku niebu w mikstackiej parafii w Niedzielę Miłosierdzia Bożego.
2018-04-08 20:34:51
miniaturka

Bp Napierała: Boże Miłosierdzie otwiera na oścież drzwi przed ludźmi

- Dzisiaj Boże Miłosierdzie otwiera na oścież drzwi przed ludźmi. Jezus chce, żeby wszyscy zanurzyli się w Jego Miłosierdziu – mówił bp Stanisław Napierała podczas sumy odpustowej w Sanktuarium Serca Jezusa Miłosiernego w Kaliszu.
2018-04-09 08:09:24
miniaturka

Niemcy: ekumeniczna modlitwa za ofiary zamachów

„Modlę się za ofiary i za wszystkich poszkodowanych” - napisał w specjalnym oświadczeniu kard. Reinhard Marx.
2018-04-09 08:46:55
miniaturka

Łotwa: Kościół i młodzież

„Przygotujmy się do Światowych Dni Młodzieży” – pod takim hasłem w Rydze (7 kwietnia) odbyło się spotkanie wstępne przed przyszłorocznym wydarzeniem w Panamie.
2018-04-09 09:20:06
miniaturka

Hiszpania: umacnia się kult Bożego Miłosierdzia

W Hiszpanii coraz bardziej umacnia się kult Bożego Miłosierdzia. W dużej mierze jest to zasługa migrantów z krajów Ameryki Łacińskiej. Obraz Jezusa Miłosiernego jest już w większości hiszpańskich parafii.