Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2018-04-09 09:17
AC / Radio Watykańskie

Hiszpania: umacnia się kult Bożego Miłosierdzia

W Hiszpanii coraz bardziej umacnia się kult Bożego Miłosierdzia. W dużej mierze jest to zasługa migrantów z krajów Ameryki Łacińskiej. Obraz Jezusa Miłosiernego jest już w większości hiszpańskich parafii.

Autor/źródło: Agnieszka Czylok, licencja: CC BY

Jako pierwszy szerzył kult Bożego Miłosierdzia długoletni kapelan hiszpańskiej Polonii ks. Marian Walorek. Były więzień Dachau przełożył na hiszpański fragmenty „Dzienniczka” siostry Faustyny jeszcze w latach 50. XX wieku. W latach ‘80 i ’90 kult Bożego Miłosierdzia wzmocnił się dzięki przyjazdowi licznych migrantów z Polski. Był jednak bardziej ograniczony do kręgów polonijnych. Dla Hiszpanów kult Bożego Miłosierdzia „kolidował” z kultem Serca Pana Jezusa, bardzo mocno zakorzenionym w lokalnej pobożności.

Dopiero migracja z krajów Ameryki Łacińskiej przyczyniła się do szybkiego rozwoju kultu „Cristo de la Misericordia”, czyli Chrystusa Miłosiernego. W różnych parafiach zaczęły powstawać grupy modlitewne, które z biegiem czasu przekształciły się w krajowy Ruch Apostolatu Bożego Miłosierdzia. W Madrycie istnieje już niewielkie sanktuarium Jezusa Miłosiernego.

M. Raczkiewicz CSsR, Madryt/ rv


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: miłosierdzie, Hiszpania, miłosierdzie Boże, Jezus Miłosierny, kult Bożego Miłosierdzie