Strona główna
opoka.org.pl
2018-04-09 21:31
Ewa Kotowska-Rasiak

Bp Czaja: trzeba naszą posługę realizować z wielką radością

- Trzeba naszą posługę realizować z wielką radością, bo realizujemy ją z Panem – mówił bp Andrzej Czaja do księży z diecezji kaliskiej w Dniu Świętości Życia Kapłańskiego.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

Kilkuset kapłanów z diecezji kaliskiej rozpoczęło Dzień Świętości Życia Kapłańskiego w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu. Konferencję formacyjną wygłosił sercanin ks. Sławomir Knopik, a po niej księża mieli możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania oraz prywatnej Adoracji Najświętszego Sakramentu.

Po nabożeństwie w katedrze kapłani procesyjnie przeszli do Narodowego Sanktuarium św. Józefa na Eucharystię. Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Czaja, ordynariusz diecezji opolskiej w asyście biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka, biskupa pomocniczego Łukasza Buzuna, bp seniora Stanisława Napierały i zgromadzonych księży.

Biskupów i kapłanów powitał bp Edward Janiak. – Księże Biskupie proszę modlić się za nas, abyśmy byli bliżej Boga, byli autentycznymi świadkami Chrystusa Zmartwychwstałego. Ogarniamy naszą pamięcią kapłanów chorych na czele z ks. biskupem Teofilem i starszych, którzy łączą się z nami duchowo. Raduje się moje serce, że bazylika wypełniła się dzisiaj tak pięknie kapłanami Kościoła Kaliskiego – powiedział biskup kaliski.

W homilii bp Andrzej Czaja podkreślał, że księża w dniu święceń kapłańskich zostali napełnieni szczególnym darem Ducha Świętego, który ich uzdolnił do bycia reprezentantami Boga, by działać w zastępstwie Chrystusa. - Trzeba nam żyć z tą świadomością, że jest z nami Pan. Choć w trudnych chwilach życia może nam wydawać się, że o nas zapomniał, nie, On zawsze jest z nami – zaznaczył celebrans.

Wskazywał, że kapłan powinien być radosny. - Trzeba naszą posługę realizować z wielką radością, bo realizujemy ją z Panem. Radosnym być kapłanem. Być kapłanem, który raduje się zwycięstwem Chrystusa, Jego bliskością – powiedział kaznodzieja.

Stwierdził, że pierwszym zadaniem związanym z posługą kapłańską jest bycie przy Jezusie. - On jest z nami, a naszym zadaniem jest tym radować się, iśćprzez życie i posługiwać z Nim, ciągle pytając co jest Jego wolą i rozeznając to co Boże – mówił biskup opolski.

Zachęcał księży, aby swoje lęki i obawy przedstawiali św. Józefowi. – Trzeba prosić, by w nas było więcej entuzjazmu i wiary w sens tego co robimy na niwie Pańskiej – akcentował bp Czaja.

Prosił kapłanów, aby dbali o szczególną więź z Duchem Świętym. - Bez pomocy Ducha Świętego nie damy rady ani rozeznawać, ani rozwijać tego, co Boże. Dbajmy o szczególną więź z Duchem Świętym, o nabożeństwo do Ducha Świętego, by nasza wszelka aktywność była współdziałaniem z Duchem Świętym – przekonywał hierarcha.

Dodał, że biskupi w liście do kapłanów na Wielki Czwartek uświadamiają, że nie można posługiwania kapłańskiego ograniczać tylko do posługi nauczania i uświęcania, ale trzeba podejmować wysiłek wychodzenia, zbliżania się do każdego człowieka. - Pierwszym naszym obowiązkiem jest posługa miłości. Trzeba dziś więcej realizacji tego oficjum caritatis dla dobra człowieka, Kościoła, naszego duchowego zdrowia, dobra naszej kapłańskiej tożsamości. Każdego z nas na to stać – stwierdził ordynariusz diecezji opolskiej.

Kończąc homilię zacytował słowa papieża Franciszka skierowane do młodych: „Idźcie bez obaw, aby służyć”.

Po komunii św. biskupi i kapłani udali się do Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa Kaliskiego, gdzie bp Edward Janiak odmówił akt zawierzenia św. Józefowi duchowieństwa diecezji kaliskiej.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-04-09 18:06:31
miniaturka

Warszawa: prezentacja „Biblii Pierwszego Kościoła”

„Biblia Pierwszego Kościoła” – opublikowana przez "Vocatio" w ramach Prymasowskiej Serii Biblijnej - zawiera pierwszy kompletny przekład Septuaginty, czyli Starego Testamentu, z języka greckiego na język polski.
2018-04-09 18:20:08
miniaturka
play

Transmisja: Humanae vitae - zasady doktrynalne - Margaret Peeters

9 kwietnia zapraszamy na transmisję trzeciego spotkania w ramach seminarium: 50-lecie Humanae vitae – pytania, refleksje, prognozy.
2018-04-09 18:56:23
miniaturka
play

Abp Jędraszewski: Uwierzyć w Boga, to uwierzyć w Jego miłosierdzie

- Stawka naszej wiary jest przeogromna, bo kto uwierzy będzie miał życie wieczne, będzie zbawiony! - mówił w Święto Miłosierdzia Bożego podczas Mszy św. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach abp Marek Jędraszewski.
2018-04-10 08:14:58
miniaturka

Stolica Apostolska zaangażowana w pracę nad porozumieniem w sprawie migrantów

Stolica Apostolska jest mocno zaangażowana w wypracowywanie międzynarodowych porozumień na temat uchodźców i migrantów. Jej głos jest znaczący i zauważalny.
2018-04-10 08:44:02
miniaturka

Hiszpania: Dzień na rzecz Życia

Pod hasłem „Wychować, aby przyjąć dar życia” w Hiszpanii 9 kwietnia obchodzony był „Dzień na rzecz Życia”. Uroczystej mszy w kolegiacie św. Izydora przewodniczył kard. Carlos Osoro.
2018-04-10 09:17:15
miniaturka

Kongo: zamordowano kolejnego kapłana

Ks. Nsengiunva zdążył odprawić niedzielną Mszę i pobłogosławić sakrament małżeństwa. Został zabity strzałem w głowę przez członków niezidentyfikowanego ugrupowania militarnego.