Strona główna
opoka.org.pl
2018-04-10 08:12
S. Zielińska / Paweł Pasierbek SJ

Stolica Apostolska zaangażowana w pracę nad porozumieniem w sprawie migrantów

Stolica Apostolska jest mocno zaangażowana w wypracowywanie międzynarodowych porozumień na temat uchodźców i migrantów. Jej głos jest znaczący i zauważalny.

Autor/źródło: pixabay.com, CC0

Ważne jest, by Stolica Apostolska wyraźnie podkreślała, że globalne porozumienia dotyczące uchodźców i migrantów nie mogą naruszać suwerenności państw, ale z drugiej strony należy uznać, że prawo do suwerenności nie może poddawać pod dyskusję podstawowych praw człowieka – powiedział abp Bernardito Auza. Stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy ONZ odniósł się w ten sposób do wypracowywanych dokumentów zawierających zbiór podstawowych praw dotyczących uchodźców i migrantów. 

Zwrócił on uwagę na różnice między tymi dokumentami. Ten dotyczący uchodźców nie podlega negocjacjom, jest jedynie konsultowany. Natomiast dokument odnoszący się do migrantów przechodzi długi proces konsultacji, spotkań, współpracy różnych rządów i organizacji. Wynika to z faktu, że w przeciwieństwie do uchodźców migranci nie mają zdefiniowanego statusu prawnego. Trzeba więc wypracować odpowiednie przepisy, które pomogą im w poprawie sytuacji życiowej.

Filipiński hierarcha z zadowoleniem podkreślił, iż w podstawowej wersji przygotowywanego dokumentu znalazło się wiele zapisów odnoszących się do wypracowanych przez Stolicę Apostolską 20 punktów dotyczących postępowania wobec migrantów i uchodźców. Ze zdziwieniem zauważył, iż znajdują się tam także zapisy stawiające w wątpliwość niektóre zasady uznawane przez wszystkich.


Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2018-04-09 18:20:08
miniaturka
play

Transmisja: Humanae vitae - zasady doktrynalne - Margaret Peeters

9 kwietnia zapraszamy na transmisję trzeciego spotkania w ramach seminarium: 50-lecie Humanae vitae – pytania, refleksje, prognozy.
2018-04-09 18:56:23
miniaturka
play

Abp Jędraszewski: Uwierzyć w Boga, to uwierzyć w Jego miłosierdzie

- Stawka naszej wiary jest przeogromna, bo kto uwierzy będzie miał życie wieczne, będzie zbawiony! - mówił w Święto Miłosierdzia Bożego podczas Mszy św. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach abp Marek Jędraszewski.
2018-04-09 21:33:31
miniaturka

Bp Czaja: trzeba naszą posługę realizować z wielką radością

- Trzeba naszą posługę realizować z wielką radością, bo realizujemy ją z Panem – mówił bp Andrzej Czaja do księży z diecezji kaliskiej w Dniu Świętości Życia Kapłańskiego.
2018-04-10 08:44:02
miniaturka

Hiszpania: Dzień na rzecz Życia

Pod hasłem „Wychować, aby przyjąć dar życia” w Hiszpanii 9 kwietnia obchodzony był „Dzień na rzecz Życia”. Uroczystej mszy w kolegiacie św. Izydora przewodniczył kard. Carlos Osoro.
2018-04-10 09:17:15
miniaturka

Kongo: zamordowano kolejnego kapłana

Ks. Nsengiunva zdążył odprawić niedzielną Mszę i pobłogosławić sakrament małżeństwa. Został zabity strzałem w głowę przez członków niezidentyfikowanego ugrupowania militarnego.
2018-04-10 09:44:22
miniaturka

USA: biskupi po spotkaniu młodych

Episkopat amerykański z wdzięcznością przyjął dokument opublikowany po zakończonym przedsynodalnym spotkaniu młodych w Watykanie.