Strona główna
opoka.org.pl
2018-02-02 22:22
Ewa Kotowska-Rasiak

Bp Buzun: potrzebni są ludzie wnoszący światło w życie innych

- We współczesnym świecie potrzebni są ludzie wnoszący światło w życie innych - mówił bp Łukasz Buzun do przedstawicieli żeńskich oraz męskich zakonów.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

W święto Ofiarowania Pańskiego w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu osoby konsekrowane z diecezji kaliskiej zgromadziły się na Eucharystii, której przewodniczył biskup pomocniczy.

W homilii bp Łukasz Buzun nawiązując do słów „Światło na oświecenie pogan” z dzisiejszej Ewangelii wskazywał, że katolicy są powołani tak jak Symeon i Anna, żeby wychodzić z ciemności i stawać się ludźmi światła. - Jesteśmy powołani do tego, aby być znakiem sprzeciwu wobec tego wszystkiego co jest związane z ciemnością – powiedział kaznodzieja.

Podkreślał, że w dzisiejszym świecie potrzebni są ludzie wnoszący światło w życie innych. - Nie myślimy tylko o poganach gdzieś daleko, ale myślimy też o osobach ochrzczonych. W Polsce jest tyle pogaństwa w życiu społeczeństwa ochrzczonego, ciemnych spraw, manipulacji, kłamstwa, przekłamań, dwuznaczności i grzechów. Potrzeba ludzi, którzy będą wnosić w życie innych to, co jest świetlane – stwierdził celebrans.

Zaznaczył, że śluby zakonne są antidotum na to, co budzi w człowieku ciemność. - Ta droga ślubów, które są jasno postawionymi granicami na drodze naszego życia ona nie jest sama w sobie wartościową, ale wartościowy jest cel, bo my nie wypełnimy ślubów, jeśli w centrum naszego życia nie będzie postawiony Jezus Chrystus – przekonywał hierarcha.

Dodał, że osoby konsekrowane powinny odrodzić w sobie tę świadomość wyboru, że na pierwszym miejscu jest Jezus Chrystus. – Niech Matka Boża Pięknej Miłości i św. Józef będą na drodze naszego powołania najbliższymi przewodnikami – powiedział biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.

Po kazaniu osoby konsekrowane odnowiły śluby zakonne, a przed zakończeniem Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa bp Łukasz Buzun, kapłani i s. Anna Balcerzak, referentka zakonów żeńskich diecezji kaliskiej odmówili akt zawierzenia wszystkich osób konsekrowanych św. Józefowi.

Z biskupem pomocniczym Łukaszem Buzunem, licznie zgromadzonymi kapłanami i siostrami zakonnymi modlili się: delegat biskupa kaliskiego ds. życia konsekrowanego ks. kan. Michał Kieling, kustosz Sanktuarium św. Józefa ks. prał. Jacek Plota, a także wierni.

W diecezji kaliskiej posługuje 400 sióstr zakonnych w 34 zgromadzeniach żeńskich, w tym 54 zakonnice w 4 klasztorach kontemplacyjnych, a są to: Siostry Karmelitanki na Niedźwiadach w Kaliszu, Siostry Klaryski w Kaliszu, Siostry Klaryski Kapucynki w Ostrowie Wielkopolskim i Mniszki Kamedułki w Złoczewie. W 10 zgromadzeniach męskich pracuje 90 kapłanów zakonnych.
Zakony zajmują się głównie pracą duszpasterską. Niektóre zgromadzenia prowadzą szkoły, przedszkola, zakłady opiekuńczo-wychowawcze lub domy rekolekcyjne. W diecezji są 4 dziewice konsekrowane i 2 wdowy konsekrowane.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-02-02 17:35:32
miniaturka

Bp Jan Kopiec - Wszystko jest łaską...

25 temu bp Jan Kopiec odprawił w katedrze opolskiej pierwszą Mszę świętą jako biskup pomocniczy diecezji opolskiej. W piątek 2 lutego w katedrze opolskiej sprawowana była w jego intencji uroczysta Eucharystia.
2018-02-02 18:05:10
miniaturka

Niemcy: różnice zdań w kwestii Donum Vitae

„Donum Vitae pozostaje organizacją pozakościelną. Między katolickimi poradniami (dla kobiet w ciąży) a Donum Vitae nie ma możliwości współpracy instytucjonalnej czy osobistej” napisał biskup pomocniczy archidiecezji kolońskiej Ansgar Puff.
2018-02-02 18:25:50
miniaturka

Bp Andrzej Czaja w Gliwicach: Pielęgnować w sobie tajemnicę wszczepienia w Chrystusa

Uroczysta Eucharystia koncelebrowana pod przewodnictwem pasterzy diecezji gliwickiej i opolskiej rozpoczęła dzisiejsze wspólne świętowanie międzydiecezjalnych obchodów Dnia Życia Konsekrowanego w gliwickiej katedrze.
2018-02-02 23:10:59
miniaturka

Papież do osób konsekrowanych: potrzeba spotkania młodych i starszych

Podczas Eucharystii sprawowanej w wieczór święta Ofiarowania Pańskiego, a zarazem Dnia Życia Konsekrowanego, rozważając wizytę Świętej Rodziny w świątyni jerozolimskiej, Papież skierował swe słowa do osób konsekrowanych.
2018-02-02 23:30:24
miniaturka

Hiszpania: dzień życia konsekrowanego

Życie konsekrowane w Hiszpanii cieszy się dobrym zdrowiem i pomimo krytycznych opinii, przechodzi przez dobry moment”, uważa bp Jesús Catalá, przewodniczący Komisji ds. Życia Konsekrowanego Episkopatu.
2018-02-02 23:48:33
miniaturka

Zapowiedziano kolejne włoskie podróże Papieża

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej podało informację o kolejnych włoskich podróżach Ojca Świętego: do Apulii i Toskanii.