Strona główna
opoka.org.pl
2018-02-02 18:15
ek / Radio Watykańskie

Niemcy: różnice zdań w kwestii Donum Vitae

„Donum Vitae pozostaje organizacją pozakościelną. Między katolickimi poradniami (dla kobiet w ciąży) a Donum Vitae nie ma możliwości współpracy instytucjonalnej czy osobistej” napisał biskup pomocniczy archidiecezji kolońskiej Ansgar Puff.

Autor/źródło: photogenica.pl

Odniósł się on do kard. Reinharda Marxa, który niedawno publicznie docenił działalność tej organizacji i opowiedział się za wzajemną współpracą.

Przewodniczący niemieckiego episkopatu w liście do Komitetu Centralnego Katolików Niemieckich napisał, że „przez wiele lat pracownicom poradni Donum Vitae udało się przekonać kobiety i rodziców do życia z dzieckiem.” Dlatego, zdaniem kardynała Marxa „osoby pracujące w poradniach Donum Vitae mogą zostać zatrudnione w poradniach diecezjalnych.”

Ten krok skrytykowała archidiecezja kolońska. W liście do osób zatrudnionych w diecezjalnym poradnictwie dla kobiet w ciąży bp pomocniczy Ansgar Puff napisał, że każdy, kto chce pracować w poradnictwie diecezjalnym „musi się zdystansować od poradnictwa Donum Vitae, do którego należy wystawianie zaświadczenia umożliwiającego bezprawne ale niekaralne usunięcie ciąży.”

Dokładnie 20 lat temu (w styczniu 1998 roku) Jan Paweł II zażądał od niemieckich biskupów, by wycofali się z poradnictwa dla kobiet w ciąży, które takie zaświadczenie umożliwiało i w ten sposób prowadziło do „sytuacji dwuznacznej, która rzuca cień na jasne i zdecydowane świadectwo Kościoła i jego poradni.“ Na apel papieża diecezje wycofały się wtedy z tej praktyki, jednak rok później członkowie Komitetu Centralnego Katolików Niemieckich założyli organizację Donum Vitae, której poradnictwo wystawia zaświadczenie umożliwiające aborcję.

T. Kycia/Berlin/rv


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-02-02 15:57:15
miniaturka

Zaniepokojenie Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej przy Premierze RP

Wśród sygnatariuszy są m.in. abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki oraz ks. Manfred Deselaers, od lat działający w Oświęcimiu na rzecz pojednania.
2018-02-02 16:23:03
miniaturka

Szczecin - Warsztaty Talitha Kum

Warsztaty dla młodzieży odbędą się w dniach 10 - 11 lutego 2018 r. w Domu Świętego Józefa.
2018-02-02 17:35:32
miniaturka

Bp Jan Kopiec - Wszystko jest łaską...

25 temu bp Jan Kopiec odprawił w katedrze opolskiej pierwszą Mszę świętą jako biskup pomocniczy diecezji opolskiej. W piątek 2 lutego w katedrze opolskiej sprawowana była w jego intencji uroczysta Eucharystia.
2018-02-02 18:25:50
miniaturka

Bp Andrzej Czaja w Gliwicach: Pielęgnować w sobie tajemnicę wszczepienia w Chrystusa

Uroczysta Eucharystia koncelebrowana pod przewodnictwem pasterzy diecezji gliwickiej i opolskiej rozpoczęła dzisiejsze wspólne świętowanie międzydiecezjalnych obchodów Dnia Życia Konsekrowanego w gliwickiej katedrze.
2018-02-02 22:24:32
miniaturka

Bp Buzun: potrzebni są ludzie wnoszący światło w życie innych

- We współczesnym świecie potrzebni są ludzie wnoszący światło w życie innych - mówił bp Łukasz Buzun do przedstawicieli żeńskich oraz męskich zakonów.
2018-02-02 23:10:59
miniaturka

Papież do osób konsekrowanych: potrzeba spotkania młodych i starszych

Podczas Eucharystii sprawowanej w wieczór święta Ofiarowania Pańskiego, a zarazem Dnia Życia Konsekrowanego, rozważając wizytę Świętej Rodziny w świątyni jerozolimskiej, Papież skierował swe słowa do osób konsekrowanych.