Strona główna
opoka.org.pl
2018-09-15 10:32
Ewa Kotowska-Rasiak

Bp Buzun: bez krzyża nie ma przejścia do życia wiecznego

- Bez krzyża nie znajdujemy wyjścia ze świata doczesnego, aby uczestniczyć w świecie duchowym – mówił bp Łukasz Buzun podczas sumy odpustowej w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Wysocku Wielkim.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

W homilii bp Buzun podkreślał, że znak krzyża jest nadzieją dla ludzi pogrążonych w beznadziei i zagrożonych śmiercią. - Znakiem naszej wiary jest krzyż. Sakramenty są owocem krzyża Jezusa Chrystusa. Każde nasze cierpienie ma sens, jeśli łączymy je z krzyżem Jezusa Chrystusa, który ma wartość odkupieńczą. Krzyż wzywa nas do wiary w wszechmoc Boga przejawiającą się w darze życia wiecznego – wskazywał celebrans.

Zaznaczył, że każdy człowiek musi zgodzić się na ukrzyżowanie, aby w Chrystusie odnaleźć swoje zmartwychwstanie. - Kiedy patrzymy na krzyż Chrystusa możemy w tej miłości Boga widzieć ratunek dla świata i każdego z nas – stwierdził kaznodzieja.

Dodał, że 15 września Kościół wspomina Matkę Bożą Bolesną, która była blisko krzyża. - Prośmy Matkę Bożą Bolesną, aby prowadziła nas do wniknięcia i coraz bardziej zrozumienia w świetle wiary tego, czym jest krzyż Chrystusa i jakie znaczenie ma trud i cierpienie w naszym życiu, abyśmy mogli cieszyć się i radować wraz z Chrystusem i jednocześnie czerpać siłę i moc z Jego krzyża poprzez sakramenty święte i modlitwę – powiedział biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.

Uroczystość odpustową zakończyła procesja wokół kościoła i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Przed Mszą św. biskup poświęcił nowy dom parafialny.

Wraz z bp Łukaszem Buzunem modlili się: ks. inf. Tadeusz Szmyt, wieloletni proboszcz parafii św. Antoniego w Ostrowie Wielkopolskim, ks. prał. Jerzy Adamczak, wikariusz biskupi ds. katechizacji, ks. kan. Jerzy Kaniewski, proboszcz parafii w Wysocku Wielkim, licznie zgromadzeni kapłani, przedstawiciele władz samorządowych i osoby zaangażowane w budowę nowego domu parafialnego.

Parafię w Wysocku Wielkim erygowano w XI w. Pierwszy kościół zbudowany był z drewna, a na początku XVI w. na jego miejscu wzniesiona została późnogotycka świątynia murowana z cegieł, która zachowała się do dnia dzisiejszego. W ołtarzu głównym pochodzącym z XVIII w. umieszczony jest krucyfiks z XVII w. oraz rzeźby przedstawiające Matkę Bożą i św. Jana. W zwieńczeniu ulokowany jest obraz św. Mikołaja i rzeźby aniołów z XVII w. Od 2014 r. proboszczem jest ks. kan. Jerzy Kaniewski.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-09-15 07:36:28
miniaturka
play

Krzyż jedyną nadzieją

Tam gdzie odchodzi się od krzyża, tam odchodzi się od Boga. (…) Tam pozostają tylko puste słowa o tolerancji, o samorealizacji, o uwielbianiu własnego ja - mówił abp Marek Jędraszewski w Sanktuarium Krzyża Świętego w Krakowie-Mogile.
2018-09-15 08:23:56
miniaturka

Syria i Irak: wielostronna i zróżnicowana pomoc

Przy okazji spotkania dotyczącego kryzysu humanitarnego w Syrii, Iraku oraz na całym Bliskim Wschodzie został zaprezentowany raport na temat skali pomocy udzielanej krajom dotkniętym długoletnią wojną.
2018-09-15 08:46:02
miniaturka

Kraków: konkurs na projekt edukacyjny „Jan Paweł II – człowiek wielu pasji"

Poznanie osoby Jana Pawła II i Jego drogi do świętości oraz przybliżenie uczniom wielkiego Polaka i autorytetu moralnego świata to jedne z celów konkursu na projekt edukacyjny „Jan Paweł II – człowiek wielu pasji".
2018-09-15 12:10:01
miniaturka

W Poznaniu trwają obrady plenarne Rady Konferencji Episkopatów Europy

Solidarność w Europie i misja Kościoła to główne tematy kolejnego dnia obrad Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) zebranej w dniach 13-16 września w Poznaniu.
2018-09-15 12:25:51
miniaturka

Papież w Piazza Armerina na Sycylii

Dziś rano Papież udał się w jednodniową wizytę apostolską na Sycylię z okazji 25. rocznicy śmierci bł. ks. Pino Puglisiego, zamordowanego przez mafię na schodach kościoła, dokładnie w dniu swoich 56. urodzin.
2018-09-15 13:09:00
miniaturka

Bp Szkudło do doradców życia rodzinnego: wypełniacie misję Kościoła

Rozumienie małżeństwa po swojemu, odchodzenie od nauczania Kościoła w sprawie małżeństwa to kilka tematów, które poruszył bp Marek Szkudło podczas homilii w czasie Eucharystii dla Doradców Życia Rodzinnego.