Strona główna
opoka.org.pl
2018-09-15 13:08
S. Zielińska / KAI

Bp Szkudło do doradców życia rodzinnego: wypełniacie misję Kościoła

Rozumienie małżeństwa po swojemu, odchodzenie od nauczania Kościoła w sprawie małżeństwa to kilka tematów, które poruszył bp Marek Szkudło podczas homilii w czasie Eucharystii dla Doradców Życia Rodzinnego.

Autor/źródło: Robert Karp, licencja: CC BY

Rozumienie małżeństwa po swojemu, odchodzenie od nauczania Kościoła w sprawie małżeństwa to kilka tematów, które poruszył bp Marek Szkudło podczas homilii w czasie Eucharystii, która rozpoczęła Dzień Skupienia Doradców Życia Rodzinnego. Przybyło na niego ponad 200 Doradców z całej archidiecezji katowickiej.

- Jako Doradcy wypełniacie misję Kościoła. Jesteście posłani do narzeczonych, do małżeństw, aby im pokazywać Jezusa. Nie przemawiacie we własnym imieniu. Mocą Ducha Świętego przedstawiacie Boży pomysł na małżeństwo i rodzinę. Przywracanie Boży zamysł. Wbrew logice świata naprawiacie go – mówił mówił bp Marek Szkudło podczas Mszy św. w krypcie katowickiej katedry. Hierarcha dodał po chwili, że „małżeństwo to Boży pomysł dla człowieka”.

O pełnej ofiarności posłudze Doradców powiedział także ks. dr Zdzisław Brzezinka. Przypomniał, że w posłudze Doradców „nie ma wakacji”. – Bo kiedy inni wyjeżdżają na wakacje, to wy pięknie pełnicie tę posługę i pomagacie narzeczonym wejść na tę niezwykłą drogę, na której wielu z was już jest – mówił.

- To, co wydaje się być dzisiaj największym problemem to niedojrzałość emocjonalna narzeczonych – podkreśla dr Grażyna Bondel, która pełni posługę Doradcy od ponad 25 lat w Mikołowie. – Muszę powiedzieć, że często jest też tak, że narzeczeni nie zauważają problemu np. w tym, że żyją w konkubinacie. Nie traktują tego jako grzechu – dodaje Regina Laskowska z Żor.

Podczas Eucharystii modlono się w intencji Anny Iwaneckiej, która od 50 lat pełni posługę na rzecz Duszpasterstwa Rodzin. – Przede wszystkim chciałam podziękować Panu Bogu – powiedziała. – A za was wszystkich modlę się o wytrwałość – podkreśliła zwracając się do zgromadzonych Doradców. Iwanecka zaznaczyła, że najważniejsze treści, które przekazuje od półwiecza, nie ulegają zmianie. – Dzisiaj są tylko większe możliwości techniczne i to jest duży plus – dodała.

Dalsza część Dnia Skupienia odbyła się na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego. Tam ks. dr Krzysztof Matuszewski zaprezentował wykład: „Wiara, rozum i emocje. Rozwój emocjonalny a ludzka dojrzałość”.

Dzień Skupienia Doradców Życia Rodzinnego odbywa się raz w roku. Gromadzi ponad dwieście osób, które przybywają na niego z całej archidiecezji katowickiej. Wśród nich są małżeństwa, jak i osoby samotne, które na co dzień posługują w poradniach przy parafiach.

ks.sk / Katowice

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-09-15 10:34:07
miniaturka

Bp Buzun: bez krzyża nie ma przejścia do życia wiecznego

- Bez krzyża nie znajdujemy wyjścia ze świata doczesnego, aby uczestniczyć w świecie duchowym – mówił bp Łukasz Buzun podczas sumy odpustowej w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Wysocku Wielkim.
2018-09-15 12:10:01
miniaturka

W Poznaniu trwają obrady plenarne Rady Konferencji Episkopatów Europy

Solidarność w Europie i misja Kościoła to główne tematy kolejnego dnia obrad Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) zebranej w dniach 13-16 września w Poznaniu.
2018-09-15 12:25:51
miniaturka

Papież w Piazza Armerina na Sycylii

Dziś rano Papież udał się w jednodniową wizytę apostolską na Sycylię z okazji 25. rocznicy śmierci bł. ks. Pino Puglisiego, zamordowanego przez mafię na schodach kościoła, dokładnie w dniu swoich 56. urodzin.
2018-09-15 13:32:10
miniaturka

Papież: Kościół Słowa, służby oraz wspólnoty eucharystycznej

Nie popadajmy w pesymizm i nie obnośmy się z naszym cierpieniem. Rany przeżywane z Chrystusem mogą się stać ranami dającymi życie – to wezwanie, które Papież skierował do wiernych w Piazza Armerina.
2018-09-15 17:06:27
miniaturka

Abp Ryś w łódzkiej cerkwi: Kościół jest jeden, choć chrześcijanie są podzieleni

W łódzkiej katedrze prawosławnej p.w. św. Aleksandra Newskiego trwają uroczystości związane z dorocznym odpustem prawosławnym ku czci patrona cerkwi. W liturgii uczestniczy metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.
2018-09-15 17:12:06
miniaturka

Epilog legnickiego pielgrzymowania ze św. Stanisławem Kostką

W sobotę 15 września ponad 100 osób wędrowało z legnickiej Katedry do sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Legnickim Polu w XIV epilogu pieszych pielgrzymek.