Strona główna
opoka.org.pl
2018-09-14 22:57
Ewa Kotowska-Rasiak

Biskupi z Kalisza na obradach CCEE w Poznaniu

Biskupi z Kalisza wzięli udział w inauguracji zgromadzenia plenarnego Rady Konferencji Biskupów Europy w Poznaniu (CCEE). Gościem specjalnym uroczystości otwarcia był premier Rzeczypospolitej Mateusz Morawiecki.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

W czwartek, 13 września 2018 roku, w Poznaniu rozpoczęły się obrady Rady Konferencji Biskupów Europy. Tematem spotkania przewodniczących episkopatów ze wszystkich krajów Europy jest „Duch solidarności w Europie”. Na początku spotkania abp Stanisław Gądecki, wiceprzewodniczący CCEE i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, wskazał, że Rada Konferencji Biskupich Europy spotyka się w Polsce, czyli w kraju wielkich tradycji historycznych i religijnych. Metropolita poznański wyjaśnił, że obecne zebranie CCEE odbywa się z okazji 100-lecia niepodległości Polski, do której odzyskania bardzo przyczynił się także Kościół.

Z kolei przemówienie otwierające obrady wygłosił przewodniczący CCEE kard. Angelo Bagnasco, który zaznaczył, że jeśli Europa straciłaby poczucie solidarności między poszczególnymi osobami, narodami i państwami, zdradziłaby swe chrześcijańskie przesłanie, a to oznaczałoby zubożenie cywilizacji i regres cywilizacji europejskiej. W swoim wystąpieniu premier rządu RP Mateusz Morawiecki podkreślał, że polskość, europejskość i chrześcijaństwo są niezbywalnymi filarami polskiej państwowości. Przypomniał też o korzeniach solidaryzmu społecznego zakorzenionego w tradycji chrześcijańskiej oraz o tym, że dobrobyt państw Zachodu przez lata budowała chrześcijańska demokracja.

Pierwszy dzień obrad zakończyła Msza św. w poznańskiej Farze, której przewodniczył kard. Angelo Bagnasco, przewodniczący Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE). W homilii celebrans przypomniał o potrzebie bezinteresowności relacji i służby. - Jezus jest bezpośredni i konkretny: wszyscy jesteśmy w stanie czynić dobro tym, którzy nam czynią dobro, ale uczeń musi czynić dobro nawet tym, którzy mu się nie odwdzięczą lub go krzywdzą: „Miłujcie swych nieprzyjaciół”. W tym leży chrześcijańska różnica, która nie jest moralistyczna – mówił hierarcha.

Uroczystą Eucharystię współcelebrowali przewodniczący konferencji episkopatów państw Europy, a także abp Salvatoere Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, prymas Polski abp Wojciech Polak, biskupi metropolii poznańskiej oraz liczne duchowieństwo. We Mszy św. uczestniczyli wolontariusze działający w archidiecezji poznańskiej.

Diecezję kaliską reprezentowali: biskup kaliski Edward Janiak, biskup pomocniczy Łukasz Buzun, pierwszy biskup kaliski Stanisława Napierała. Obecni byli także ks. kan. Krzysztof Duchnowski i ks. kan. Eugeniusz Synowiec.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-09-14 15:38:50
miniaturka

Syria wciąż na drodze do pokoju, w Iraku już odbudowa

Syria i Irak, którym poświęcona jest watykańska konferencja znajdują się w różnej sytuacji. W Syrii, jak zauważa kard. Parolin, pokój wciąż jest niepewny. Irak natomiast jest już na etapie odbudowy. Chrześcijanie powoli powracają do swych domów.
2018-09-14 18:45:39
miniaturka

Papież do kapucynów: wasza posługa darmowa, pokorna i łagodna

Franciszek przyjął dziś na audiencji w Sali Klementyńskiej na Watykanie kapucynów biorącym udział w kapitule generalnej swojego zakonu.
2018-09-14 19:07:45
miniaturka

Sekretarz generalny CCEE: Kościół ma służyć jedności kontynentu europejskiego

"Zadaniem Kościoła jest służyć jedności kontynentu europejskiego." - powiedział nowo wybrany dziś sekretarz generalny Rady Konferencji Biskupich (CCEE) ks. Martin Michalíček. Ten słowacki kapłan będzie pełnił swą funkcję do 2023 r.
2018-09-15 07:17:59
miniaturka

Biskupi Europy o wolontariacie – drugi dzień spotkania CCEE (podsumowanie)

Wolontariat i solidarność międzyludzka oraz wybór nowego sekretarza generalnego Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) to główne tematy drugiego dnia spotkania tego gremium.
2018-09-15 07:36:28
miniaturka
play

Krzyż jedyną nadzieją

Tam gdzie odchodzi się od krzyża, tam odchodzi się od Boga. (…) Tam pozostają tylko puste słowa o tolerancji, o samorealizacji, o uwielbianiu własnego ja - mówił abp Marek Jędraszewski w Sanktuarium Krzyża Świętego w Krakowie-Mogile.
2018-09-15 08:23:56
miniaturka

Syria i Irak: wielostronna i zróżnicowana pomoc

Przy okazji spotkania dotyczącego kryzysu humanitarnego w Syrii, Iraku oraz na całym Bliskim Wschodzie został zaprezentowany raport na temat skali pomocy udzielanej krajom dotkniętym długoletnią wojną.