Strona główna
opoka.org.pl
2018-09-15 07:08
S. Zielińska / BP KEP

Biskupi Europy o wolontariacie – drugi dzień spotkania CCEE (podsumowanie)

Wolontariat i solidarność międzyludzka oraz wybór nowego sekretarza generalnego Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) to główne tematy drugiego dnia spotkania tego gremium.

Autor/źródło: flickr.com/episkopat.pl

Biskupi obradują w Poznaniu od 13 do 16 września.

Mszą św. pod przewodnictwem kard. Marca Ouelleta, prefekta Kongregacji ds. Biskupów rozpoczął się w piątek, 14 września, drugi dzień spotkania Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE). Kardynał w porannej homilii nawiązał do obchodzonego w tym dniu święta Podwyższenia Krzyża Świętego. „Misterium Świętego Krzyża jest zwycięstwem miłości Ojca i Syna, ukazanej w Jego zmartwychwstaniu” – mówił. „Jak jednak wierzyć dzisiaj w misterium Krzyża po Auschwitz i Gułagu?” – pytał. Podkreślał, że to Duch Święty „oświeca dusze wstrząśnięte skandalem zła i daje im – w świetle wiary – przenikliwe spojrzenie, by zobaczyć chwałę Boga w krzyżu Jezusa Chrystusa”.

>>tekst homilii (jęz. włoski)

Po Mszy św. biskupi reprezentujący Konferencje Episkopatów Europy podjęli obrady na temat wolontariatu. Zreferował go ks. Wojciech Sadłoń SAC, dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w raporcie przygotowanym specjalnie na zebranie CCEE, zatytułowanym: „W kierunku duchowości wolontariatu. Wolontariat i Kościół katolicki w Europie”. Ks. Sadłoń podkreślił, że w bezinteresowną działalność na rzecz innych angażuje się ponad 100 mln Europejczyków. Z raportu wynika, że wolontariat i religia są w Europie ściśle ze sobą związane, a organizacje katolickie mają kluczowe znaczenie dla ducha solidarności w Europie. Ks. Sadłoń zauważył też, że bardziej religijni Europejczycy częściej angażują się w wolontariat.

Podczas konferencji prasowej towarzyszącej obradom o zaangażowaniu młodych ludzi w wolontariat mówili przedstawiciele różnych środowisk działających na terenie archidiecezji poznańskiej, m.in. Duszpasterstwa Młodych, Caritas, ŚDM, Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, Fundacji Redemptoris Missio i Wspólnoty Sant Egidio.

Ważnym wydarzeniem piątkowych obrad był wybór nowego Sekretarza Generalnego Rady Konferencji Episkopatów Europy. Został nim ks. Martin Michalíček ze Słowacji, dotychczasowy zastępca sekretarza. Zastąpi on na tym stanowisku ks. prał. Duarte da Cunha, który zakończył drugą pięcioletnią kadencję. Bezpośrednio po wyborze mówił m.in. o potrzebie jedności w Europie.

Drugi dzień spotkania plenarnego CCEE zakończyły Nieszpory z udziałem osób życia konsekrowanego w poznańskiej archikatedrze. Modlitwie przewodniczył i krótkie słowo wygłosił kard. Marc Ouellet. Zachęcił on do rozważania tajemnicy Krzyża, który jest mocą i mądrością Bożą, „szczytem miłości Boga dla ludzkości”. „Wasze życie konsekrowane jest radosnym wyznaniem wiary. To życie przepełnione miłością, właśnie dlatego jest wypełnione miłością, miłosierdziem i służbą” – powiedział, zwracając się do osób życia konsekrowanego.

Wieczorem biskupi wysłuchali koncertu w Poznańskiej Filharmonii z okazji 1050. rocznicy pierwszego biskupstwa w Polsce.

Zdjęcia z wydarzenia dostępne są na Flickrze Biura Prasowego Konferencji Episkopatu Polski. Można pobierać i publikować zdjęcia, podając źródło: episkopat.pl.


Źródło: BP KEP/episkopat.pl


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-09-14 18:45:39
miniaturka

Papież do kapucynów: wasza posługa darmowa, pokorna i łagodna

Franciszek przyjął dziś na audiencji w Sali Klementyńskiej na Watykanie kapucynów biorącym udział w kapitule generalnej swojego zakonu.
2018-09-14 19:07:45
miniaturka

Sekretarz generalny CCEE: Kościół ma służyć jedności kontynentu europejskiego

"Zadaniem Kościoła jest służyć jedności kontynentu europejskiego." - powiedział nowo wybrany dziś sekretarz generalny Rady Konferencji Biskupich (CCEE) ks. Martin Michalíček. Ten słowacki kapłan będzie pełnił swą funkcję do 2023 r.
2018-09-14 22:59:36
miniaturka

Biskupi z Kalisza na obradach CCEE w Poznaniu

Biskupi z Kalisza wzięli udział w inauguracji zgromadzenia plenarnego Rady Konferencji Biskupów Europy w Poznaniu (CCEE). Gościem specjalnym uroczystości otwarcia był premier Rzeczypospolitej Mateusz Morawiecki.
2018-09-15 07:36:28
miniaturka
play

Krzyż jedyną nadzieją

Tam gdzie odchodzi się od krzyża, tam odchodzi się od Boga. (…) Tam pozostają tylko puste słowa o tolerancji, o samorealizacji, o uwielbianiu własnego ja - mówił abp Marek Jędraszewski w Sanktuarium Krzyża Świętego w Krakowie-Mogile.
2018-09-15 08:23:56
miniaturka

Syria i Irak: wielostronna i zróżnicowana pomoc

Przy okazji spotkania dotyczącego kryzysu humanitarnego w Syrii, Iraku oraz na całym Bliskim Wschodzie został zaprezentowany raport na temat skali pomocy udzielanej krajom dotkniętym długoletnią wojną.
2018-09-15 08:46:02
miniaturka

Kraków: konkurs na projekt edukacyjny „Jan Paweł II – człowiek wielu pasji"

Poznanie osoby Jana Pawła II i Jego drogi do świętości oraz przybliżenie uczniom wielkiego Polaka i autorytetu moralnego świata to jedne z celów konkursu na projekt edukacyjny „Jan Paweł II – człowiek wielu pasji".