Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2018-09-14 18:59
ek / KAI

Sekretarz generalny CCEE: Kościół ma służyć jedności kontynentu europejskiego

"Zadaniem Kościoła jest służyć jedności kontynentu europejskiego." - powiedział nowo wybrany dziś sekretarz generalny Rady Konferencji Biskupich (CCEE) ks. Martin Michalíček. Ten słowacki kapłan będzie pełnił swą funkcję do 2023 r.

Ks. Martin Michalíček
Autor/źródło: episkopat.pl/Flickr/EpiskopatNews

Pytany przez KAI o znaczenie faktu, że na to stanowisko został wybrany przedstawiciel krajów postkomunistycznych, ks. Michalíček wyjaśnił, że w nominacjach w CCEE chodzi o zachowanie równowagi między Europą zachodnią i środkowo-wschodnią. Dlatego np. nowym wicesekretarzem generalnym CCEE (funkcję tę od stycznia br. pełnił ks. Michalíček) będzie ks. Antonio Ammirati z Włoch.

Mówiąc o wyzwaniach stojących obecnie przed Europą, przyznał, że są one niemałe. W czasie, gdy w 2004 r. państwa Europy środkowo-wschodniej wstępowały do Unii Europejskiej, ich mieszkańcy byli do tego nastawieni entuzjastycznie, żywili do UE zaufanie i mieli nadzieję na przyszłość. Dziś, po 14 latach, zdali sobie sprawę, że europejska jedność nie jest łatwym zadaniem.

Zadaniem Kościoła jest służyć jedności kontynentu europejskiego – wskazał nowy sekretarz generalny CCEE. Kościół jest organizmem globalnym. Rzadko która inna organizacja może wywierać taki globalny wpływ. Kościół korzysta też ze swobody wyrażania własnego zdania. Nie powinien przy tym wiązać się z polityką i nie ulegać podporządkowaniu ideologii.

Pytany o możliwości reformy pracy CCEE, ks. Michalíček wskazał, że rola sekretarza generalnego nie polega na podejmowaniu decyzji, lecz na wykonywaniu decyzji Prezydium i zgromadzenia plenarnego CCEE. Poza tym wszystko, co dzieje się w Kościele dokonuje się w ciągłości z tradycją. Chodzi zapewnienie kontynuacji tego, co było, a co jest bogactwem i źródłem inspiracji, nie zaś ciężarem.

W 2021 r. CCEE obchodzić będzie 50-lecie swego istnienia. Trzeba rozwijać jej tradycję, a jednocześnie rozwijać ją w zależności od wyzwań, jakie się pojawią, zdając sobie sprawę z tego, że znaki czasu przyniosą więcej niespodzianek, niż byśmy chcieli, zauważył 44-letni duchowny.

Przywołał też słowa pierwszego przewodniczącego CCEE i jej „ojca-założyciela”, kard. Rogera Etchegaraya, że ma ona mieć „maksimum skuteczności przy minimum biurokracji”. Jej struktury mają być „lekkie” – tylko to, co konieczne. Za to skupiać się ma na tym, co najistotniejsze.

Za niezmiennie najistotniejsze dla Kościoła ks. Michalíček uznał głoszenie Jezusa Chrystusa jako jedynego zbawiciela świata. Z kolei za główny problem duszpasterski w Europie uznał ochronę dzieła stworzenia, ale rozumianą szeroko w duchu humanizmu integralnego. Chodzi o ochronę życia w szerokim znaczeniu – nie tylko czystości wody, ale czystości relacji międzyludzkich, czystości sumienia. Chodzi o ochronę przyrody, ale również o ochronę życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci.

"CCEE ma wspierać Kościół w rozwiązywaniu problemów." – stwierdził nowy sekretarz generalny CCEE.

Zdjęcia nowego sekretarza generalnego dostępne są na Flickrze Biura Prasowego Konferencji Episkopatu Polski. Można pobierać i publikować zdjęcia podając źródło: episkopat.pl. 

pb (KAI) / Poznań


Podziel się tym materiałem z innymi: