Strona główna
opoka.org.pl
2021-01-18 08:55
MM

Abp Skworc: Św. Józef drogowskazem dla Kościoła dzisiaj

Ponowne odkrycie bogactwa duchowych i osobowych cech Opiekuna Zbawiciela może sprzyjać kształtowaniu konkretnych postaw, będących praktyczną odpowiedzią na bolączki naszych czasów – napisał abp Wiktor Skworc, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski, w propozycjach duszpasterskich na Rok świętego Józefa.

Autor/źródło: flickr.com/photos/episkopatnews, episkopat.pl, licencja: CC BY-SA

Ponowne odkrycie bogactwa duchowych i osobowych cech Opiekuna Zbawiciela może sprzyjać kształtowaniu konkretnych postaw, będących praktyczną odpowiedzią na bolączki naszych czasów – napisał abp Wiktor Skworc, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski, w propozycjach duszpasterskich na Rok świętego Józefa.

Abp Skworc przypomniał, że św. Józef jest patronem Kościoła i dlatego „warto w Roku Jubileuszowym polecać mu z pokorą sprawy związane z nadużyciami przedstawicieli eklezjalnej wspólnoty (szczególnie osób duchownych) wobec nieletnich, a także sytuacje kryzysowe wywołane trwającą pandemią”. W tym względzie „przykład świętego Józefa staje się konkretnym drogowskazem na drodze do pokonania obecnego kryzysu, z którym zmaga się Kościół” – napisał.

Przewodniczący Komisji Duszpasterstwa zauważył, że w Roku Jubileuszowym równie aktualnym wyzwaniem jest troska o dar małżeńskiej miłości. „Święty Józef daje się poznać jako mężczyzna ceniący sobie bliskość i miłość oblubieńczą oraz jej źródło, którym jest Duch Święty” – napisał i zachęcił do sięgnięcia w Roku świętego Józefa do katechez papieża Jana Pawła II na temat teologii ciała.

Abp Skworc poprosił także o przygotowanie Roku Jubileuszowego od strony pastoralnej, ze wskazaniem na możliwości zaangażowania osób duchownych i świeckich. Przypomniał również o szerokim zakresie odpustów związanych z Rokiem świętego Józefa podanych w dokumencie Penitencjarii Apostolskiej. Zachęcił ponadto biskupów diecezjalnych do ustanowienia specjalnym dekretem w poszczególnych diecezjach kościołów jubileuszowych.

Przewodniczący Komisji Duszpasterstwa zwrócił się również do mediów diecezjalnych i wydziałów teologicznych o włączenie się w obchody Roku Jubileuszowego. Do zestawu propozycji duszpasterskich, do wykorzystania w diecezjach i parafiach, została załączona Modlitwa do św. Józefa.

BP KEP

   
 

Publikujemy pełny tekst Propozycji duszpasterskich na Rok świętego Józefa:

Rok świętego Józefa

[Propozycje duszpasterskie do wykorzystania w diecezjach i parafiach]

Ogłoszony przez ojca świętego Franciszka 8 grudnia br. Rok świętego Józefa stwarza okazję do podjęcia inicjatyw duszpasterskich, które mogą wzbogacić i wzmocnić codzienne życie wiarą każdego ochrzczonego. Wydany z tej okazji przez Papieża list pasterski Patris corde[1] przybliża w nowy sposób sylwetkę świętego Józefa, wydobywając z niej te przymioty męża i ojca, które w obecnych czasach stały się czymś bardzo deficytowym. Współczesność potrzebuje – jak zauważa Franciszek – odnowy rozumienia zadań mężów i ojców w rodzinach, zwłaszcza zaś ich roli w procesie wychowania dzieci.

Święty Józef jest również patronem Kościoła świętego. Dlatego warto w Roku Jubileuszowym polecać mu z pokorą sprawy związane z nadużyciami przedstawicieli eklezjalnej wspólnoty (szczególnie osób duchownych) wobec nieletnich, a także sytuacje kryzysowe wywołane trwającą pandemią. Papież, nawiązując do nauczania Soboru Watykańskiego II, stwierdza, że Święci pomagają wszystkim wiernym w osiągnięciu świętości i doskonałości własnego stanu[2]. Ich życie jest konkretnym dowodem na to, że można żyć Ewangelią. W tym rozumieniu przykład świętego Józefa staje się konkretnym drogowskazem na drodze do pokonania obecnego kryzysu, z którym zmaga się Kościół.

Ponowne odkrycie bogactwa duchowych i osobowych cech Opiekuna Zbawiciela może sprzyjać kształtowaniu konkretnych postaw, będących zarazem praktyczną odpowiedzią na bolączki naszych czasów. Jedną z nich jest postawa odpowiedzialności za wypowiadane słowa. W tym kontekście czymś bardzo aktualnym jest nie tylko samo milczenie świętego Józefa na kartach Ewangelii, ale również Jego gotowość do podejmowania decyzji wyłącznie po wysłuchaniu i w świetle słowa Bożego.

Innym, równie aktualnym wyzwaniem jest troska o dar małżeńskiej miłości. Święty Józef daje się poznać jako mężczyzna ceniący sobie bliskość i miłość oblubieńczą oraz jej źródło, którym jest Duch Święty[3]. Nawiązując do tej postawy, warto sięgnąć w Roku świętego Józefa do katechez papieża Jana Pawła II na temat teologii ciała[4].

Rok Jubileuszowy – będąc szczególnym czasem łaski – staje się zatem dla wiernych Kościoła darem i zadaniem. Dlatego czymś naturalnym wydaje się przygotowanie go od strony pastoralnej, z jednoczesnym wskazaniem na możliwości duszpasterskiego zaangażowania osób duchownych i wiernych świeckich. Warto więc przedstawić szeroki zakres odpustów związanych z Rokiem świętego Józefa, o których mówi specjalny dokument Penitencjarii Apostolskiej[5].

Aby rok poświęcony świętemu Józefowi stał się czytelnym znakiem łaski, zachęcam Biskupów diecezjalnych do ustanowienia specjalnym dekretem w poszczególnych diecezjach kościołów jubileuszowych. Obok diecezjalnych sanktuariów i kościołów poświęconych świętemu Józefowi, warto wskazać również na kościoły oddane pod opiekę świętej Rodziny z Nazaretu oraz te, które noszą tytuł maryjny. Warto zadbać o to, aby były one otwarte dla wiernych w ciągu dnia, aby trwali na adoracji Najświętszego Sakramentu i mieli możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania.

Również media diecezjalne mogą się włączyć w obchody Roku świętego Józefa, m.in. poprzez zorganizowanie dobrej kampanii informacyjnej na temat możliwości i warunków uzyskania odpustu zupełnego w tym czasie. Inną formą ich aktywności mogą być konferencje poświęcone osobie i kultowi świętego Józefa, przeznaczone zarówno do różnych stanów i środowisk duszpasterskiego oddziaływania: narzeczonych, mężów i ojców, rodzin, osób chorych i umierających, ludzi pracy (w tym rzemieślników, przedsiębiorców), jak i wspólnot chrześcijańskiej formacji (np. Domowego Kościoła, Equipes Notre-Dame i in.). Inspiracją do działania może służyć także regularne czytanie i rozważanie nauczania papieskiego na temat świętego Józefa, zawartego m.in. w adhortacji Jana Pawła II Redemptoris Custos oraz liście pasterskim papieża Franciszka Patris corde. Realizacja tej propozycji może sprzyjać przybliżaniu postaci Opiekuna świętej Rodziny szerszym kręgom słuchaczy. Warto w realizacji tych celów wykorzystać także te możliwości, które stwarza niemal powszechny już dostęp wiernych do Internetu.

Na forum diecezjalnym, przy współpracy z naukowym środowiskiem wydziałów teologicznych i innych odpowiednich instytucji, zasadna wydaje się organizacja sympozjów poświęconych świętemu Józefowi. Rok Jubileuszowy powinien się tym samym zaznaczyć w życiu parafialnym, szczególnie na poziomie przepowiadania, przygotowania liturgii kolejnych niedziel, uroczystości, świąt i dni powszednich oraz zadań wynikających z troski o osoby najbardziej potrzebujące (caritas). W tych sprawach należy wysłuchać głosu parafialnej rady duszpasterskiej, uwzględniając w duszpasterskim planowaniu lokalne tradycje i sprawdzone od lat inicjatywy. 

a) przepowiadanie


  • homilie nawiązujące do papieskiego nauczania w dni poświęcone świętemu Józefowi;
  • okolicznościowe katechezy dla dzieci, młodzieży i dorosłych, ukazujące rolę ojca i męża w rodzinie;
  • przygotowanie katechez dla różnych grup duszpasterskich, którym patronuje święty Józef (np. o Kościele, rodzinie, pracy, ojcostwie, o umieraniu – przemijaniu);
  • propagowanie na parafialnych stronach www. i innych kanałach internetowych konferencji, artykułów i świadectw poświęconych świętemu Józefowi.

b) liturgia


  • wyznaczenie jednego dnia w miesiącu (np. 19. dnia każdego miesiąca), w którym będzie sprawowana Msza św. wotywna o świętym Józefie;
  • odprawianie comiesięcznego nabożeństwa ku czci świętego Józefa w kościołach (np. 19. dnia każdego miesiąca) w intencji osób chorych, umierających, prześladowanych i ludzi pracy;
  • uczynienie miesiąca marca 2021 r. czasem codziennej modlitwy do św. Józefa (poprzez odmówienie przykładowo przed lub po każdej Mszy św. modlitwy Do Ciebie Święty Józefie lub Litanii do Świętego Józefa);
  • mając na uwadze możliwość uzyskania odpustu zupełnego w Roku Jubileuszowym (por. dekret Penitencjarii Apostolskiej), duszpasterze powinni zachęcać wiernych do rozważania Modlitwy Pańskiej Ojcze nasz (odkrywanie i rozeznawanie woli Boga w życiu na wzór świętego Józefa), do rodzinnego odmawiania modlitwy różańcowej, a także do osobistego zawierzenia Opiekunowi świętej Rodziny wykonywanej pracy;
  • podjęcie modlitwy w intencji dzieł, którym patronuje św. Józef lub w intencji ludzi pracy (np. w każdą środę – dzień poświęcony Oblubieńcowi NMP);
  • wprowadzenie cotygodniowego nabożeństwa w intencji rodzin;
  • wyakcentowanie postaci świętego Józefa w uroczystości z Nim związane (19 marca i 1 maja); 
  • przygotowanie i przekazanie wiernym parafii następujących modlitw: do świętego Józefa, o błogosławieństwo w pracy i w intencji pracujących – za wstawiennictwem świętego Józefa;
  • przygotowanie i przekazanie wiernym rozważań o świętym Józefie i do modlitwy Ojcze nasz (w kontekście możliwości uzyskania odpustu zupełnego);
  • nowe odczytanie wyzwań wynikających z treści adhortacji Jana Pawła II Redemptoris Custos;
  • w związku z pandemią oraz mając na uwadze możliwość ożywienia Kościoła Domowego, można zaproponować peregrynację obrazu świętego Józefa w rodzinach naszych parafii. Pielgrzymowanie wizerunku św. Józefa mogłoby przyjąć postać rodzinnego dnia skupienia (przy tej propozycji należy jednak zwrócić szczególną uwagę na wymogi sanitarne).
  • odnowienie i wyeksponowanie wizerunków św. Józefa i św. Rodziny.

c) caritas – uczynki miłosierdzia (jako dopełnienie możliwości uzyskania odpustu zupełnego)


  • ożywienie działalności parafialnego zespołu charytatywnego – rozeznanie potrzeb najbardziej potrzebujących;
  • aktywizacja parafialnych grup, wspólnot i dzieł, którym patronuje święty Józef (podjęcie tematyki józefologicznej i wskazanie na konkretne działania);
  • przekazanie chorym parafianom tekstu listu pasterskiego Patris corde papieża Franciszka;
  • organizacja i promocja w parafii poradni życia rodzinnego;
  • rozwijanie w diecezji duszpasterstwa mężczyzn na bazie ruchów, stowarzyszeń i wspólnot działających promujących chrześcijańską formację tego stanu.


Modlitwa do św. Józefa

Witaj, opiekunie Odkupiciela,

i oblubieńcze Maryi Dziewicy.

Tobie Bóg powierzył swojego Syna;

Tobie zaufała Maryja;

z Tobą Chrystus stał się człowiekiem.

O święty Józefie, okaż się ojcem także i nam,

i prowadź nas na drodze życia.

Wyjednaj nam łaskę, miłosierdzie i odwagę,

i broń nas od wszelkiego zła. Amen.

Według papieża Franciszka, głównym celem ustanowienia Roku świętego Józefa jest wzmocnienie życia wiary na co dzień na wzór Opiekuna naszego Zbawiciela poprzez odkrywanie i rozeznawanie woli Pana Boga. Ojciec święty wskazuje również na potrzebę utrwalenia ufności całego Kościoła w szczególny patronat Opiekuna Jezusa poprzez podjęcie dzieł modlitewnych i uczynków miłosierdzia, które prowadzą do ulgi i pociechy w ludzkich utrapieniach, dręczących współczesny świat.

Realizacja papieskich postulatów domaga się wypracowania w każdej wspólnocie parafialnych konkretnych propozycji. Przedstawiono je w ogólnym zarysie z nadzieją, że znajdą dopełnienie i doprecyzowanie w inicjatywach podejmowanych w kolejnych miesiącach zarówno w diecezjach, jak i we wspólnotach formacyjnych czy parafialnych.

  

Katowice, 6 stycznia 2021 r.,
w Uroczystość Objawienia Pańskiego
+ Wiktor Skworc
Arcybiskup Metropolita Katowicki
Przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP

 

SKD – 1/21
 

[1] Franciszek, Patris corde, List apostolski z okazji 150. rocznicy ogłoszenia świętego Józefa Patronem Kościoła powszechnego.

[2] Por. Sobór Watykański II, Konstytucja dogmatyczna Lumen gentium, 42.

[3] Por. Jan Paweł II, Adhortacja apostolska Redemtoris custos, 19n.

[4] Por. Jan Paweł II, Dzieła zebrane, tom VI, Katechezy, Teologia małżeństwa, Kraków 2007, (Katechezy wygłoszone w Rzymie podczas środowych audiencji od 5 września 1979 do 28 listopada 1984 r.).

[5] Penitencjaria Apostolska, Dekret związany z Rokiem świętego Józefa, z dnia 8 grudnia 2020 r.

 

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-01-17 16:12:44
miniaturka

Covidowy dramat w Brazylii. Arcybiskup woła: przyślijcie nam tlen!

W imię Boga, przyślijcie nam tlen! – z tym dramatycznym apelem zwrócił się metropolita Manaus w brazylijskiej Amazonii abp Leonardo Steiner. W stolicy stanu Amazonas panuje dramatyczna sytuacja, związana z liczbą chorych na COVID-19, dla których nie ma już miejsc w szpitalach.
2021-01-17 18:23:23
miniaturka

Państwo reaguje ws. Polaka zagrożonego eutanazją!

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Krzysztof Szczerski poinformował w niedzielę, że na polecenie prezydenta Andrzeja Dudy spotka się w poniedziałek z ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce w sprawie Polaka, który pozostaje w śpiączce.
2021-01-18 08:38:40
miniaturka

Po feriach do szkół wracają uczniowie klas I-III. Starsi będą mieli naukę zdalną

W poniedziałek 18 stycznia uczniowie z klas I-III szkół podstawowych wracają do nauki stacjonarnej w szkołach. Starsi uczniowie będą się nadal uczyć zdalnie. Nauka stacjonarna w klasach IV-VIII i w szkołach średnich jest zawieszona do 31 stycznia.
2021-01-18 09:45:53
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Owa zasłona doczesności, która podniesie się wówczas, kiedy przekroczymy próg doczesności i wieczności, teraz przysłania nam pełen ogląd dóbr wiecznych. Stąd też nasze ziemskie więzi trzymają nasz wzrok kurczowo wpatrzony w ziemię.
2021-01-18 10:38:14
miniaturka

Dołącz do PUNCS i twórz Bożą rzeczywistość!

Powszechny Uniwersytet Nauczania Chrześcijańsko-Społecznego pod patronatem św. Jana Pawła II oraz Sługi Bożego Roberta Schumana zaprasza do podjęcia edukacji. Misją PUNCS jest wdrażanie zasad chrześcijańskiej myśli społecznej w życie gospodarcze i społeczne oraz formowanie środowiska animatorów takich zmian w Polsce i za granicą.
2021-01-18 10:44:04
miniaturka

Wyrok w sprawie defraudacji w Watykanie spodziewany w tym tygodniu

W najbliższym tygodniu w watykańskim sądzie planowana jest rozprawa, podczas której może zostać ogłoszony wyrok w ciągnącej się już od ponad dwóch lat sprawie nadużyć finansowych w Instytucie Dzieł Religijnych (IOR).