Strona główna
opoka.org.pl
2021-01-18 09:45
mk / ks. Mirosław Matuszny

Zaczynam dzień z Ewangelią

Owa zasłona doczesności, która podniesie się wówczas, kiedy przekroczymy próg doczesności i wieczności, teraz przysłania nam pełen ogląd dóbr wiecznych. Stąd też nasze ziemskie więzi trzymają nasz wzrok kurczowo wpatrzony w ziemię.

Autor/źródło: pixabay.com

Pełny tekst czytań wraz z komentarzem >>

Kotwica wiary

Na czym opiera się nasza wiara? Dlaczego tak łatwo popadamy w kryzysy w wierze? Czemu tylu ludzi mówi, że stracili wiarę, bo widzą istniejące zło na świecie, modlili się i nie zostali wysłuchani, doświadczyli osobistej tragedii i nie rozumieli, dlaczego ich to spotkało? Te ludzkie dramaty i kryzysy nie są wyłączną domeną współczesnych czasów. Od dawien dawna ludzie zwracali się do Boga zwłaszcza wtedy, gdy groziło im niebezpieczeństwo, kiedy wróg przekraczał granice a wojny zbierały swe śmiercionośne żniwo. Nie uciekali od Niego, kiedy szalała zaraza, ale przypominali sobie wtedy o ludzkiej ograniczoności, o przemijalności tego co doczesne i poczynali myśleć o wieczności.

Właśnie nadzieja na wieczność jest naszą kotwicą wiary. Umocnieniem, w chwilach kiedy wszystko zdaje się płynne i przemijające. To właśnie do wieczności Bóg powołał człowieka i gdybyśmy tylko częściej odwoływali się do tej nadziei, którą złożyliśmy w Chrystusie, prościej potrafilibyśmy sobie poradzić z tym, wszystkim, co sprawia, że tu i teraz czujemy się samotni i opuszczeni.

Bóg, którego wyznajemy, nie jest Bogiem deistów, który stworzywszy świat nie interesuje się swoim dziełem. Nasz Bóg jest Ojcem. Ojcem pełnym miłości, który o nas nie zapomina, ale który jest obecny w całym naszym życiu. Owa zasłona doczesności, która podniesie się wówczas, kiedy przekroczymy próg doczesności i wieczności, teraz przysłania nam pełen ogląd dóbr wiecznych. Stąd też nasze ziemskie więzi trzymają nasz wzrok kurczowo wpatrzony w ziemię. Spojrzenie w niebo jest najczęściej prośbą o spełnienie próśb i podarowanie dóbr, które są dla nas ważne tu i teraz. Co zatem z wiecznością?

SŁOWO BOŻE W PRAKTYCE

Gdybyśmy prawdziwie znali wartość tego, co czeka nas w przyszłości, gdybyśmy wiedzieli jak wielką klęską, karą i tragedią jest wieczność spędzona bez Boga, nie tylko w praktyce twierdzilibyśmy, że to właśnie grzech i oddalenie od Pana Nieba i Ziemi jest największym nieszczęściem jakie może nas spotkać. Kiedy zatem mówi się o „niezniechęcaniu” do wiary i Kościoła, gdy formę stawia się niejednokrotnie już nawet nie ponad treścią, ale zamiast treści, wciąż trzeba przypominać, w czym a raczej w kim zakorzeniona jest nasza wiara. Jakich dóbr spodziewamy się żyjąc według przykazań i dlaczego czasami zwyczajnie Bóg nie spełnia tego, o co go prosimy.

PYTANIE DLA ODWAŻNYCH

Gdzie zakotwiczona jest moja wiara? 

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-01-17 18:23:23
miniaturka

Państwo reaguje ws. Polaka zagrożonego eutanazją!

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Krzysztof Szczerski poinformował w niedzielę, że na polecenie prezydenta Andrzeja Dudy spotka się w poniedziałek z ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce w sprawie Polaka, który pozostaje w śpiączce.
2021-01-18 08:38:40
miniaturka

Po feriach do szkół wracają uczniowie klas I-III. Starsi będą mieli naukę zdalną

W poniedziałek 18 stycznia uczniowie z klas I-III szkół podstawowych wracają do nauki stacjonarnej w szkołach. Starsi uczniowie będą się nadal uczyć zdalnie. Nauka stacjonarna w klasach IV-VIII i w szkołach średnich jest zawieszona do 31 stycznia.
2021-01-18 09:03:11
miniaturka

Abp Skworc: Św. Józef drogowskazem dla Kościoła dzisiaj

Ponowne odkrycie bogactwa duchowych i osobowych cech Opiekuna Zbawiciela może sprzyjać kształtowaniu konkretnych postaw, będących praktyczną odpowiedzią na bolączki naszych czasów – napisał abp Wiktor Skworc, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski, w propozycjach duszpasterskich na Rok świętego Józefa.
2021-01-18 10:38:14
miniaturka

Dołącz do PUNCS i twórz Bożą rzeczywistość!

Powszechny Uniwersytet Nauczania Chrześcijańsko-Społecznego pod patronatem św. Jana Pawła II oraz Sługi Bożego Roberta Schumana zaprasza do podjęcia edukacji. Misją PUNCS jest wdrażanie zasad chrześcijańskiej myśli społecznej w życie gospodarcze i społeczne oraz formowanie środowiska animatorów takich zmian w Polsce i za granicą.
2021-01-18 10:44:04
miniaturka

Wyrok w sprawie defraudacji w Watykanie spodziewany w tym tygodniu

W najbliższym tygodniu w watykańskim sądzie planowana jest rozprawa, podczas której może zostać ogłoszony wyrok w ciągnącej się już od ponad dwóch lat sprawie nadużyć finansowych w Instytucie Dzieł Religijnych (IOR).
2021-01-18 10:49:16
miniaturka

Zmarł ks. Artur Godnarski, koordynator Przystanku Jezus

Ks. Artur Godnarski Był zarażony COVID-19 i od kilku tygodni w ciężkim stanie przebywał w szpitalu. Kilka miesięcy wcześniej miał przeszczep nerki i z tego powodu miał obniżoną odporność.