Strona główna
opoka.org.pl
2019-11-25 15:38
kk / mag / Warszawa (KAI)

Abp Sawa świętuje 40 lat posługi biskupiej

Opcje polityczne zmieniały się ale nauka Chrystusa jest ta sama. Cerkiew prawosławna pozostawała i pozostanie tą samą – powiedział Zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego abp Sawa, dziękując Bogu za opiekę i wsparcie.

Autor/źródło: Jolanta Dyr/ Wikipedia Commons, Licencja CC BY 3.0

W prawosławnej metropolitalnej katedrze św. Marii Magdaleny na warszawskiej Pradze odbyło się uroczysta liturgia, w czasie której dziękowano Bogu za 40 lat jego posługi pasterskiej. 25 listopada 1979 roku przyjął on chirotonię biskupią i objął funkcję ordynariusza kościoła prawosławnego w Łodzi. Od 1998 pozostaje Zwierzchnikiem Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

Podsumowując minione lata abp Sawa podkreślił, że starał się zawsze służyć Bogu i powierzonemu mu ludowi. – Troszczyłem się o zachowanie prawdy pamiętając, że jest ona największą wartością naszego bytu. Starałem się ją świadczyć nawet wówczas, gdy otoczenie miało inny pogląd – powiedział duchowny prawosławny.

Przyznał, że ma świadomość, że był jedynie narzędziem w Bożych rękach. – W Jezusie odnajduję siłę i moc do pracy w Winnicy Pańskiej. Opiekę Bożą odczuwałem zwłaszcza w trudnych sytuacjach – wyznał abp Sawa. Podkreślił że prawosławie winno wyrażać się we wszechogarniającej miłości – Tak was uczyłem. Tak tacy powinniśmy być, nawet jeśli upadamy – zaznaczył.

Powiedział, że Mądrość Boża objawiła się i przemawia przez Cerkiew, zaś jej przejawem są święci począwszy od Cyryla i Metodego poprzez św. Atanazego Brzeskiego, męczenników chełmskich nazywanych furmanami, czy św. Grzegorza Peradze – wymieniał abp Sawa podkreślając, że „to oni wzmacniają naszą wiarę bez względu czy tego chcemy czy też nie niezależnie od naszego zrozumienia tej rzeczywistości”.

Zwrócił uwagę, że obecności i funkcjonowanie Kościoła prawosławnego na ziemiach polskich jest wyrazem Bożej woli. - Tu zasiał nas Pan i tu pracujemy dla dobra Cerkwi i Ojczyzny. (...) Nasza moc pochodzi od Boga, czego dowodem jest nasze istnienie – powiedział abp Sawa zachęcając wiernych do większej gorliwości w wierze i wzajemnej miłości.

Wspomniał, że w minionych czterdziestu latach udało się odrodzić życie monastyczne, zbudować nowe Domy Boże zaś zwieńczeniem jest świątynia Mądrości Bożej w Warszawie. - Poświęcona jest tym, którzy oddali swoje życie za prawosławie, zginęli w obozach zagłady, czy w Powstaniu Warszawskim – powiedział Zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła.

Wyraził również wdzięczność władzom państwowym i samorządowym za stałą i owocną współpracę przez minione lata. – Niezależnie od opcji politycznych udawało się nam współpracować dla dobra wspólnego. Opcje polityczne zmieniały się i będą się zmieniać, a Cerkiew pozostawała i pozostanie zawsze tą samą. Nauka Chrystusa nie ulega zmianie. Chrystus zawsze jest ten sam - dzisiaj, wczoraj i na wieki. Prawosławie zachowując wiernie naukę Zbawiciela zawsze wnosiło i wnosi wiele dobra do wspólnej skarbnicy, wynika to bowiem z istoty prawosławia i takim pozostanie w przyszłości – zapowiedział abp Sawa.

Uroczystości uświetnił prawosławny chór katedralny.

Abp Sawa do 1981 był biskupem łódzkim i poznańskim, zaś od 1981 do 1998 – białostockim i gdańskim, a od roku 1987 jako arcybiskup.

Na terenie diecezji białostocko-gdańskiej przyczynił się do znacznego ożywienia życia parafialnego, budowy nowych świątyń oraz reaktywowania lub otwarcia trzech monasterów.

W latach 1994 - 1998 był Prawosławnym Ordynariuszem Wojska Polskiego. W 1996r otrzymał stopień generała brygady.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-11-25 14:32:46
miniaturka

ks. Mieczysław Niepsuj kanonikiem papieskiej kapituły

W niedzielę 24 listopada, w czasie jutrzni, archiprezbiter Bazyliki Santa Maria Maggiore w Rzymie kard. Stanisław Ryłko dokonał instalacji ks. prałata Mieczysława Niepsuja jako kanonika kapituły tej papieskiej bazyliki.
2019-11-25 14:57:40
miniaturka

Obecność Nuncjusza kryterium Niepodległości Polski: Abp M. Jędraszewski

– Pragniemy zawsze cieszyć się autentyczną wolnością – mówił o Polakach abp Marek Jędraszewski. I dodaje, podczas Mszy św. sprawowanej 24 listopada na Wawelu, – Lekcja dotycząca naszej historii jest ewidentna: jak długo nuncjusz apostolski jest w naszym kraju, tak długo Polska jest prawdziwie wolnym państwem.
2019-11-25 15:03:40
miniaturka

Adoracja Najświętszego Sakramentu osób posługujących rodzinom polonijnym

Zapraszamy wszystkich do wspólnej modlitwy w intencji rodzin polonijnych i wszystkich przygotowujących się do sakramentu małżeństwa. W czasie Międzynarodowego Kongresu Rodzin Polonijnych ustalono aby każdego 28 dnia miesiąca osoby posługujące Rodzinom polonijnym w Europie Zachodniej podjęły Adorację Najświętszego Sakramentu.
2019-11-26 08:35:31
miniaturka

Spotkanie Papieża z cesarzem Naruhito

Po spotkaniu z ofiarami „potrójnej katastrofy” Papież udał się do pałacu cesarskiego na spotkanie z nowym monarchą.
2019-11-26 08:53:30
miniaturka
play

Franciszek: Japonia potrzebuje więcej niż tylko techniki i perfekcji

Uniwersytet ten powinien być nie tylko ośrodkiem formacji intelektualnej, ale także miejscem, w którym może kształtować się lepsze społeczeństwo i nadzieja na przyszłość - powiedział papież, odwiedzając uniwersytet Sophia - jedną z najprężniejszych uczelni Japonii.
2019-11-26 09:25:52
miniaturka
play

Kard. Tong z Hongkongu: Wreszcie możemy osiągnąć pojednanie

Pokój zaczyna się od wnętrza człowieka, zaczyna się od modlitwy. Później możemy być budowniczymi pokoju i rozwiązywać konflikty - mówi kardynał. Jego słowa są reakcją na pokojowy przebieg wyborów do rad dzielnic.