Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2019-11-26 08:36
nc / Dorota Hałasa

Spotkanie Papieża z cesarzem Naruhito

Po spotkaniu z ofiarami „potrójnej katastrofy” Papież udał się do pałacu cesarskiego na spotkanie z nowym monarchą.

Autor/źródło: TICAD7 Photographs/commons.wikimedia.org/CC0

Naruhito powitał Ojca Świętego po hiszpańsku. Spotkanie trwało 20 minut. Cesarz powitał Franciszka przy wejściu do pałacu. Cesarz nawiązał do wizyty Ojca Świętego w Hiroshimie oraz do spotkania z osobami poszkodowanymi w wyniku „potrójnej katastrofy”. Naruhito podziękował, że Papież wkłada serce w to, aby być blisko ludzi w Japonii. Rozmowa dotyczyła również tematów ekologicznych. Cesarz jest głową państwa japońskiego. Choć nie zajmuje się polityką zatwierdza skład gabinetu. Jest symbolem narodu japońskiego.

Naruhito jest najstarszym synem byłego cesarza Akihito i cesarzowej Michiko. Urodził się w Pałacu Togu, w Tokio, w roku 1960. Po śmierci swego dziadka, cesarza Hirohito, w styczniu 1989 roku został dziedzicem tronu, oraz oficjalnie księciem następcą. Nastąpiło to podczas specjalnej ceremonii, w lutym 1991 roku. Ojciec Święty ofiarował cesarzowi w darze mozaikę przedstawiającą „Widok Łuku Tytusa” wykonaną na podstawie akwareli rzymskiego malarza Filipa Anivittiego. Naruhito objął tron cesarski 1 maja 2019 roku po abdykacji swojego ojca, który pozostawał na nim przez 30 lat. Japonia przeżyła zatem w ostatnim czasie historyczne wydarzenie. Abdykacja Akihito była pierwszą od 200 lat w historii japońskiego domu królewskiego, najstarszej monarchii dziedzicznej na świecie.

Jest 126 cesarzem Japonii, w nieprzerwanej dynastii chryzantemowego tronu. Według japońskiej konstytucji cesarz jest symbolem państwa i jedności swego ludu. Pełni również rolę najwyższego kapłana wierzeń sinto. Jego intronizację poprzedzało wiele uroczystości sintoistycznych, podczas których miał się przedstawić, a nawet zjednoczyć z boginią słońca, uznawaną na naczelne bóstwo sinto. Po intronizacji każdy cesarz otrzymuje imię, pod którym po śmierci znany będzie jako bóstwo. Jego imię pośmiertne jest równocześnie nazwą ery panowania każdego cesarza, a lata panowania cesarza służą w Japonii jako obowiązujący w życiu publicznym kalendarz. W tym roku mamy więc pierwszy rok ery Reiwa, czyli pierwszy rok panowania cesarza, który po śmierci będzie czczony jako bóstwo pod tym imieniem.

Źródło: vaticannews.va


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: papież Franciszek, Japonia, podróż apostolska, cesarz