Strona główna
opoka.org.pl
2019-11-26 08:36
nc / Dorota Hałasa

Spotkanie Papieża z cesarzem Naruhito

Po spotkaniu z ofiarami „potrójnej katastrofy” Papież udał się do pałacu cesarskiego na spotkanie z nowym monarchą.

Autor/źródło: TICAD7 Photographs/commons.wikimedia.org/CC0

Naruhito powitał Ojca Świętego po hiszpańsku. Spotkanie trwało 20 minut. Cesarz powitał Franciszka przy wejściu do pałacu. Cesarz nawiązał do wizyty Ojca Świętego w Hiroshimie oraz do spotkania z osobami poszkodowanymi w wyniku „potrójnej katastrofy”. Naruhito podziękował, że Papież wkłada serce w to, aby być blisko ludzi w Japonii. Rozmowa dotyczyła również tematów ekologicznych. Cesarz jest głową państwa japońskiego. Choć nie zajmuje się polityką zatwierdza skład gabinetu. Jest symbolem narodu japońskiego.

Naruhito jest najstarszym synem byłego cesarza Akihito i cesarzowej Michiko. Urodził się w Pałacu Togu, w Tokio, w roku 1960. Po śmierci swego dziadka, cesarza Hirohito, w styczniu 1989 roku został dziedzicem tronu, oraz oficjalnie księciem następcą. Nastąpiło to podczas specjalnej ceremonii, w lutym 1991 roku. Ojciec Święty ofiarował cesarzowi w darze mozaikę przedstawiającą „Widok Łuku Tytusa” wykonaną na podstawie akwareli rzymskiego malarza Filipa Anivittiego. Naruhito objął tron cesarski 1 maja 2019 roku po abdykacji swojego ojca, który pozostawał na nim przez 30 lat. Japonia przeżyła zatem w ostatnim czasie historyczne wydarzenie. Abdykacja Akihito była pierwszą od 200 lat w historii japońskiego domu królewskiego, najstarszej monarchii dziedzicznej na świecie.

Jest 126 cesarzem Japonii, w nieprzerwanej dynastii chryzantemowego tronu. Według japońskiej konstytucji cesarz jest symbolem państwa i jedności swego ludu. Pełni również rolę najwyższego kapłana wierzeń sinto. Jego intronizację poprzedzało wiele uroczystości sintoistycznych, podczas których miał się przedstawić, a nawet zjednoczyć z boginią słońca, uznawaną na naczelne bóstwo sinto. Po intronizacji każdy cesarz otrzymuje imię, pod którym po śmierci znany będzie jako bóstwo. Jego imię pośmiertne jest równocześnie nazwą ery panowania każdego cesarza, a lata panowania cesarza służą w Japonii jako obowiązujący w życiu publicznym kalendarz. W tym roku mamy więc pierwszy rok ery Reiwa, czyli pierwszy rok panowania cesarza, który po śmierci będzie czczony jako bóstwo pod tym imieniem.

Źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-11-25 14:57:40
miniaturka

Obecność Nuncjusza kryterium Niepodległości Polski: Abp M. Jędraszewski

– Pragniemy zawsze cieszyć się autentyczną wolnością – mówił o Polakach abp Marek Jędraszewski. I dodaje, podczas Mszy św. sprawowanej 24 listopada na Wawelu, – Lekcja dotycząca naszej historii jest ewidentna: jak długo nuncjusz apostolski jest w naszym kraju, tak długo Polska jest prawdziwie wolnym państwem.
2019-11-25 15:03:40
miniaturka

Adoracja Najświętszego Sakramentu osób posługujących rodzinom polonijnym

Zapraszamy wszystkich do wspólnej modlitwy w intencji rodzin polonijnych i wszystkich przygotowujących się do sakramentu małżeństwa. W czasie Międzynarodowego Kongresu Rodzin Polonijnych ustalono aby każdego 28 dnia miesiąca osoby posługujące Rodzinom polonijnym w Europie Zachodniej podjęły Adorację Najświętszego Sakramentu.
2019-11-25 15:43:46
miniaturka

Abp Sawa świętuje 40 lat posługi biskupiej

Opcje polityczne zmieniały się ale nauka Chrystusa jest ta sama. Cerkiew prawosławna pozostawała i pozostanie tą samą – powiedział Zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego abp Sawa, dziękując Bogu za opiekę i wsparcie.
2019-11-26 08:53:30
miniaturka
play

Franciszek: Japonia potrzebuje więcej niż tylko techniki i perfekcji

Uniwersytet ten powinien być nie tylko ośrodkiem formacji intelektualnej, ale także miejscem, w którym może kształtować się lepsze społeczeństwo i nadzieja na przyszłość - powiedział papież, odwiedzając uniwersytet Sophia - jedną z najprężniejszych uczelni Japonii.
2019-11-26 09:25:52
miniaturka
play

Kard. Tong z Hongkongu: Wreszcie możemy osiągnąć pojednanie

Pokój zaczyna się od wnętrza człowieka, zaczyna się od modlitwy. Później możemy być budowniczymi pokoju i rozwiązywać konflikty - mówi kardynał. Jego słowa są reakcją na pokojowy przebieg wyborów do rad dzielnic.
2019-11-26 09:38:01
miniaturka

Papież obejrzał zbiory dotyczące męczeństwa jezuitów w Japonii

Odwiedzając Muzeum Męczeństwa w Nagasaki Papież Franciszek miał okazję zapoznać się ze zbiorami mówiącymi o historii Towarzystwa Jezusowego w Japonii. Zobaczył eksponaty dokumentujące ewangelizację zainicjowaną przez św. Franciszka Ksawerego, ale i męczeńską kartę zakonu.