Strona główna
opoka.org.pl
2021-10-01 10:52
Biuro Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

150 lat emigracji polskiej w Stanie Parana w Brazylii

30 września 2021 roku minęło 150 lat od przybycia pierwszych migrantów polskich (34 rodziny) ze Śląska Opolskiego do Kurytyby w Stanie Parana (Brazylia). Przybyli ze Stanu Santa Catarina dzięki pomocy pana Sebastiana Edmundo Wosia Saporskiego i Księdza Antoniego Zielińskiego osiedlili się w dzielnicy Pilarzinho.

To właśnie tutaj w dzielnicy Pilarzinho przy parafii św. Marka odbyły się główne obchody tego Jubileuszu. Z tej okazji Poczta Brazylijska wydała pamiątkowy znaczek upamiętniający to wielkie wydarzenie, ważne nie tylko dla wspólnot polskiego pochodzenia w Parana, ale także dla miejscowej społeczności brazylijskiej, gdyż jest niezaprzeczalnym faktem wkład polskich osadników w rozwój kulturowy i gospodarczy tego regionu. Uroczysta edycja znaczka rozpoczęła obchody jubileuszowe.

Kolejnym punktem uroczystości było odsłonięcie pamiątkowego pomnika poświęconego pamięci dzielnych i ofiarnych pierwszych migrantów, który stanął przy parafii św. Marka. Odsłonięcia dokonała Pani Marta Olkowska, Konsul Generalny Rzeczpospolitej Polskiej w Kurytybie wraz z przedstawicielem miejscowej władzy Panem Emilio Trautmannem reprezentującym Prefekta Kurytyby Rafaela Greca de Macedo.

Wśród zaproszonych gości delegację polską reprezentowali: Ambasador Polski w Brazylii Pan Jakub Skiba, Attaché Obrony Pułkownik Wojsk Morskich i Powietrznych w Brazylii, Pan Grzegorz Wasielewski, Konsul honorowy z Porto Alegre, Pan Sergio José Sechinski, Rektor Polskiej Misji Katolickiej w Brazylii, Ks. Zdzisław Malczewski TChr i inni przedstawiciele delegacji polskiej i przedstawiciele władz Stanu Parana i miasta Kurytyby oraz członkowie organizacji polsko-brazylijskich.

Uwieńczeniem obchodów była uroczysta Msza św. w kościele Św. Marka, której przewodniczył Ks. Biskup Rafael Biernacki z Diecezji Blumenau. Koncelebrowali zaproszeni księża, wśród nich Ks. Prowincjał Towarzystwa Chrystusowego Kazimierz Długosz, Ks. Jan Sobieraj i Ks. Anderson Spegiorin, obaj ze Zgromadzenia Księży Chrystusowców. We Mszy uczestniczyli też przedstawiciele licznych parafii i organizacji polsko-brazylijskich, wśród nich przedstawiciele grupy Orzeł Biały wraz z siostrą Małgorzatą Brodowiak MChR z Cruz Machado.

Foto Galeria

Słowo bpa Wiesława Lechowicza, Delegata KEP ds. Duszpastertstwa Emigracji Polskiej

Drodzy Bracia i Siostry,

Uczestnicy uroczystości jubileuszowej!

Z sercem wzruszonym, wdzięcznym i radosnym przystępuję do napisania listu z okazji 150. rocznicy osadnictwa polskiego w stanie Parana w Brazylii.

Trudno nie ulec wzruszeniu, kiedy przywołuje się historię polskich emigrantów sięgającą XIX wieku. W 1869 roku Sebastian Edmund Woś Saporski zwany „ojcem polskiego osadnictwa” wraz z księdzem Antonim Zielińskim opiekunem nielicznych wówczas polskich osiedleńców uzyskali od cesarza Pedro II koncesję na rozpoczęcie polskiej akcji kolonizacyjnej w Brazylii. Od tego czasu wciąż rosła liczba Polaków przybywających do Brazylii w poszukiwaniu środków do życia, by utrzymać rodzinę. Polscy emigranci nie byli więc, jak pisze Adam Mickiewicz w „Księgach pielgrzymstwa polskiego”, tułaczami błądzącymi bez celu, ani też wygnańcami usuniętymi z ojczystego kraju. Różnych niedostatków doświadczali nasi rodacy na przestrzeni 150 lat, ale nie brakowało im nigdy godności, miłości do rodziny, przywiązania do matki ziemi, duchowej więzi z Ojczyzną oraz wiary w Boga wyznawanej we wspólnocie Kościoła. Mimo zmieniających się czasów i następujących kolejnych pokoleń polskich emigrantów te wartości wydają się być nadal charakterystyczne dla Polonii brazylijskiej, o czym mogłem się przekonać naocznie podczas mojego pobytu w Brazylii w 2018 roku.

Wdzięczność wypełnia serce kiedy się dostrzega, w jakim stopniu Polacy żyjący na pięknej brazylijskiej ziemi dbali i nadal dbają o zachowanie polskiej i chrześcijańskiej tożsamości. Widocznymi znakami tej troski o duchowe dziedzictwo przodków są wybudowane przez przybywających do Brazylii Polaków świątynie, po dziś dzień otoczone dbałością i stanowiące miejsca, gdzie wznoszone są modlitwy w języku polskim. Na uwagę i wdzięczność wobec Polonii brazylijskiej zasługują też inicjatywy wspierające dążenia niepodległościowe w naszej Ojczyźnie w czasie II wojny światowej i w latach powojennych oraz służące promocji Polski w Brazylii. Okrągła rocznica osadnictwa polskiego na Czerwonej Ziemi stwarza okazję, by także z serdecznym podziękowaniem spojrzeć i docenić rolę polonijnych parafii i zorganizowanego duszpasterstwa polskojęzycznego, instytucji i stowarzyszeń polonijnych, klubów, szkół i zespołów polonijnych.

Motywy wdzięczności rodzą radość i dają powód do świętowania. Mimo fizycznego oddalenia łączę się duchowo z wszystkimi, którzy obchodzą uroczyście 150. rocznicę osadnictwa polskiego w stanie Parana. Wraz z Wami wznoszę do Boga pieśń wdzięczności i uwielbienia za Jego Opatrzność nad polskimi emigrantami, z wiarą, że i w przyszłości kolejne pokolenia mające polskie korzenie zachowają specyfikę brazylijskiej Polonii, łącząc ją z otwartością na współczesne wyzwania i szanse.

Każda rocznica czy jubileusz przypomina nam prawdę, o której pisał C. K. Norwid, „Przeszłość jest to dziś, tylko cokolwiek dalej (…) Nie jakieś tam coś, gdzieś/ Gdzie nigdy ludzie nie bywali” („Przeszłość”). Dlatego z wielkim uznaniem myślę o wszystkich, którzy tworzyli i tworzą historię Polonii brazylijskiej na polu patriotycznym i religijnym, edukacyjnym i intelektualnym, kulturalnym i socjalnym. Jako Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej pragnę wyrazić szczególne uznanie dla polskich duszpasterzy – księży, sióstr zakonnych i osób świeckich włączających się w duszpasterstwo polskojęzyczne. Zmarłych niech Pan Bóg nagrodzi zbawieniem, a żyjącym hojnie błogosławi!

Słowa uznania i podziękowania dla duszpasterzy kieruję na adres ks. Zdzisława Malczewskiego, rektora Polskiej Misji Katolickiej w Brazylii i wielce zasłużonego dla duszpasterstwa brazylijskiej Polonii. Szczere wyrazy wdzięczności przekazuję także przedstawicielom lokalnego Kościoła za zrozumienie duchowych potrzeb naszych rodaków i otwartość na specyfikę polskiej religijności. Z serdecznym pozdrowieniem zwracam się do działaczy polonijnych oraz przedstawicieli państwa polskiego z Panią Konsul Generalną RP w Kurytybie na czele.

Drodzy Rodacy!

Niech mądrość płynąca z przeszłości pozwoli Wam jak najpiękniej zaprojektować przyszłość pomyślną dla wszystkich żyjących w Brazylii, których serca biją w rytm muzyki Chopina, a ręce składają się do modlitwy ze spojrzeniem utkwionym w oblicze Czarnej Madonny z Jasnej Góry!

Pozostaję z modlitwą i pasterskim błogosławieństwem

Bp Wiesław Lechowi

 Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Zobacz także: 110 lat polskiej imigracji w Cruz Machado

www.emigracja.episkopat.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:



Polecamy
2021-10-05 10:04:54
miniaturka

Długi Polaków poniżej 35. roku życia wzrosły do 6 mld zł

Polacy poniżej 35. roku życia są zadłużeni na 6 mld zł. W ciągu ostatniego roku pandemii ich nieuregulowane zobowiązania wzrosły o 0,5 mld zł, zwiększyła się też liczba dłużników - wynika danych Krajowego Rejestru Długów.
2021-10-05 10:22:45
miniaturka

Dziewczynka pyta: „dlaczego Bóg pozwala na niepełnosprawność?”, biskup odpowiada

Arcybiskup Kurtz z Kentucky w wywiadzie dla EWTN nawiązał do pytania zadanego przez sześcioletnią dziewczynkę: „Dlaczego mój brat urodził się z autyzmem?”. Niełatwo na takie pytanie odpowiedzieć; to jednak, jak podchodzimy do osób niepełnosprawnych, może być miarą naszego człowieczeństwa.
2021-10-05 10:39:36
miniaturka

Meksyk pokazał, że jest za życiem! Tysiące uczestników Marszu w obronie kobiet i życia

W niedzielę 3 października odbył się w Meksyku „Marsz w obronie kobiet i życia”. Wzięło w nim udział ponad 300 tys. Osób. Podobne marsze odbyły się także w innych miastach, gromadząc ponad milion uczestników.
2021-10-05 11:17:09
miniaturka

Zaproszenie na spotkanie z Jackiem Bartosiakiem - premierę książki „Wojna w kosmosie”

Wydawnictwo Zona Zero zaprasza na stacjonarne spotkanie autorskie dra Jacka Bartosiaka poświęcone jego najnowszej książce „Wojna w kosmosie. Przewrót w geopolityce”.
2021-10-05 12:12:19
miniaturka

Abp Budzik w bazylice laterańskiej: Nie dajmy nikomu zniszczyć Bożej świątyni w nas

Nie dajmy nikomu zniszczyć Bożej świątyni w nas, nie niszczmy jej sami. Nie pozwólmy, by wdarł się do niej zgiełk tego świata – powiedział abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski, w homilii Mszy św. sprawowanej przez biskupów w Bazylice św. Jana na Lateranie w ramach wizyty ad limina apostolorum.
2021-10-05 12:36:32
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Mówcie: „Ojcze”. Każde z wezwań Modlitwy Pańskiej nadaje się na osobne rozważanie, ale najważniejsze jest chyba właśnie to pierwsze słowo: Ojcze, które skraca dystans między niebem a ziemią.