Strona główna
opoka.org.pl
2021-10-05 10:03
AC / maja/ mmu/ PAP

Długi Polaków poniżej 35. roku życia wzrosły do 6 mld zł

Polacy poniżej 35. roku życia są zadłużeni na 6 mld zł. W ciągu ostatniego roku pandemii ich nieuregulowane zobowiązania wzrosły o 0,5 mld zł, zwiększyła się też liczba dłużników - wynika danych Krajowego Rejestru Długów.

Autor/źródło: PAP

Według KRD w sierpniu 2020 r. na osobach poniżej 35 roku życia ciążył dług 5,55 mld zł. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy pandemii ich nieuregulowane zobowiązania notowane w Krajowym Rejestrze Długów wzrosły o 0,5 mld zł. Zwiększyła się też liczba dłużników z 631 tys. do 650 tys. Zmalały natomiast zarówno zaległości dojrzałych Polaków, jak i liczba samych dłużników. Dwanaście miesięcy temu nieuregulowane rachunki tej grupy wynosiły 42,86 mld zł (o 2,33 mld zł więcej niż obecnie); a liczba dłużników wpisanych do rejestru - 1,86 mln osób (wobec 1,76 mln obecnie).

Prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej Adam Łącki zwrócił uwagę w rozmowie z PAP, że osoby młodsze „nie przejmują się" pandemią tak, jak dojrzałe, m.in. dlatego, że często mają oparcie w rodzicach, którzy pomagają im w awaryjnych sytuacjach. Starsi obawiając się o przyszłość - częściej zaciskają pasa. „Widać to w naszej bazie danych. Spadają bowiem zaległości i liczba dłużników w grupie po 35. roku życia. Epidemia koronawirusa zweryfikowała ich stosunek do zakupów, zarówno tych dużych, jak samochody, sprzęt RTV czy ADG, jak i codziennych wydatków" – wskazał.

Według Jakuba Kosteckiego, prezesa firmy windykacyjnej Kaczmarski Inkasso, współpracującej z KRD, osobom poniżej 35 lat nie przeszkadzają konsekwencje niepłacenia na czas zobowiązań, takie jak ograniczona wiarygodność kredytowa czy „społeczne odium dłużnika". Powołując się na dane KRD zwraca uwagę, że zarówno wśród młodszych, jak i starszych dłużników rzadziej w długi popadają kobiety. „Jeśli już ich sprawa trafi do windykacji, jest to przeoczenie rat za pierwszą kartę kredytową czy pożyczki na życie" - wskazuje.

Inne podejście do spłaty długów mają natomiast młodzi mężczyźni. Zapożyczają się, bo wydają pieniądze „na zachcianki" - sprzęt elektroniczny, samochody czy weekendowe wyjazdy; starają się rozkręcić biznes lub zakładają rodzinę. Pierwsze dwie grupy dłużników, którzy żyją ponad stan nie wykazują zainteresowania spłatą zaległości. Trzecia grupa niepotrafiących „oszacować swoich mocy finansowych" i zaciągająca kolejne kredyty wywiązuje się natomiast ze złożonych obietnic spłaty długów.

Wraz z wiekiem zaciera się różnica między płciami w podejściu do regulowania zaległości. „Z naszej praktyki w obsłudze wierzytelności konsumenckich wynika, że osoby po 35. roku życia najczęściej problemy ze spłatą tłumaczą utratą pracy. Są bardziej chętne do kooperacji i decydują się na przykład na częściową spłatę zaległości" - wyjaśnia Kostecki. Dodaje, że ich nieuregulowane rachunki to głównie raty kredytów, pożyczek i opłat za czynsz, prąd czy gaz.

autorka: Magdalena Jarco

maja/ mmu/ PAP

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-10-04 15:42:06
miniaturka

Godność człowieka pochodzi od Boga. Kard. Nichols o wyroku brytyjskiego sądu ws. aborcji

Kard. Vincent Nichols poprał krytykę brytyjskiego prawa zezwalającego na aborcję aż do narodzin z powodu zespołu Downa. Podczas Mszy św. dla prawników powiedział, że przepisy dotyczą raczej „skodyfikowanych praw niż wrodzonej ludzkiej godności”.
2021-10-05 09:21:06
miniaturka

Niedzielski: cmentarze na Wszystkich Świętych najprawdopodobniej będą otwarte

Cmentarze na Wszystkich Świętych najprawdopodobniej będą otwarte, tym razem niespodzianek żadnych nie będzie - powiedział we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.
2021-10-05 09:44:57
miniaturka

„Jestem miłosierdziem samym dla duszy skruszonej”. 10 cytatów z „Dzienniczka” o duszy

„O jak bardzo kocham dusze, które mi zupełnie zaufały – wszystko im uczynię” – powiedział Pan Jezus s. Faustynie. 5 października wspominamy tę niezwykłą świętą zakonnicę. Oto 10 cytatów z „Dzienniczka”, które przypominają, że każda dusza powinna zaufać Bożemu miłosierdziu.
2021-10-05 10:22:45
miniaturka

Dziewczynka pyta: „dlaczego Bóg pozwala na niepełnosprawność?”, biskup odpowiada

Arcybiskup Kurtz z Kentucky w wywiadzie dla EWTN nawiązał do pytania zadanego przez sześcioletnią dziewczynkę: „Dlaczego mój brat urodził się z autyzmem?”. Niełatwo na takie pytanie odpowiedzieć; to jednak, jak podchodzimy do osób niepełnosprawnych, może być miarą naszego człowieczeństwa.
2021-10-05 10:39:36
miniaturka

Meksyk pokazał, że jest za życiem! Tysiące uczestników Marszu w obronie kobiet i życia

W niedzielę 3 października odbył się w Meksyku „Marsz w obronie kobiet i życia”. Wzięło w nim udział ponad 300 tys. Osób. Podobne marsze odbyły się także w innych miastach, gromadząc ponad milion uczestników.
2021-10-05 10:57:18
miniaturka

150 lat emigracji polskiej w Stanie Parana w Brazylii

30 września 2021 roku minęło 150 lat od przybycia pierwszych migrantów polskich (34 rodziny) ze Śląska Opolskiego do Kurytyby w Stanie Parana (Brazylia). Przybyli ze Stanu Santa Catarina dzięki pomocy pana Sebastiana Edmundo Wosia Saporskiego i Księdza Antoniego Zielińskiego osiedlili się w dzielnicy Pilarzinho.