Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2018-11-08 20:25
Ewa Kotowska-Rasiak

100. rocznica odzyskania niepodległości w diecezji kaliskiej

Decyzją biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka 11 listopada o godz. 12.00 zabrzmią wszystkie dzwony we wszystkich kościołach i kaplicach na terenie diecezji kaliskiej z okazji obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

Bp Edward Janiak polecił także odśpiewanie dzięczynnego hymnu Te Deum po komunii św. podczas wszystkich lub przynajmniej głównej Mszy św.

W katedrze św. Mikołaja w Kaliszu Mszy św. 11 listopada o godz. 11.15 przewodniczyć będzie biskup pomocniczy Łukasz Buzun. Piętnaście minut wcześniej w świątyni odbędzie się program artystyczny pt. „Niepodległość znaczy wolność” przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 7 im. Adama Mickiewicza w Kaliszu. Po Eucharystii na Polach Marsowych zaplanowano piknik militarny. O godz. 18.00 w Hali Arena Kalisz odbędzie się koncert pt. „Kaliszanie śpiewają dla Niepodległej” w wykonaniu połączonych siedmiu chórów kaliskich i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Kaliskiej.

Natomiast Mszę św. w intencji ojczyzny 11 listopada o godz. 12.00 w kościele pw. św. Marcina w Odolanowie odprawi biskup kaliski Edward Janiak. Obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości wpisują się w odpust ku czci św. Marcina, patrona miasta i gminy Odolanów. Podczas Eucharystii zostanie poświęcona tablica upamiętniająca 100. rocznicę odzyskania niepodległości oraz ołtarz św. Józefa. Po Mszy św. odbędzie się marsz niepodległościowy zakończony programem patriotycznym.

10 listopada mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego wezmą udział w widowisku historycznym pt. „Ku Niepodległej”. Inscenizacja rozpocznie się o godz. 16.00 w Parku Miejskim, a następnie przeniesie się do Domu Katolickiego i na plac konkatedralny. Będzie to rekonstrukcja wydarzeń ostrowskich z czasów I wojny światowej, zrywu niepodległościowego „Republika Ostrowska” oraz Powstania Wielkopolskiego i odsłonięcie Jabłka Republiki Ostrowskiej. Widowisko zakończy patriotyczne śpiewanie i Piknik Obywatelski. W dzieło zaangażowali się: Ostrowska Grupa Rekonstrukcji Historycznej, Koło Edukacji Patriotycznej „Pamięć wciąż żywa”, Szkoła Podstawowa nr 14, Chór Nauczycielski, Ostrowska Orkiestra Koncertowa, aktorzy Pracowni Teatralnej OCK „Nasz Teatr”, harcerze ostrowskiego Hufca ZHP, inne zespoły chóralne i ostrowianie.

11 listopada o godz. 12.00 w ostrowskiej konkatedrze zostanie odprawiona Msza św. w intencji ojczyzny i miasta. Przed rozpoczęciem Mszy św. zgromadzeni wspólnie odśpiewają hymn narodowy.


Podziel się tym materiałem z innymi: